Za Jánošíkovým pokladem – 3. díl (Z Vrátné lanovkou na Vel´ký Kriváň)
Původně jsme měli v plánu výšlap na Malý a Velký Rozsutec, avšak předpověď počasí a tragická událost z předešlého dne na Rozsutci (blesk tam zabil českou turistku) nás přiměla upravit cíl i délku dalšího výletu.
Zvolili jsme si za cíl nenáročný výstup na nejvyšší bod Malé Fatry, Velký Kriváň (1708 m n.m.), kde se v případě pěkného počasí můžete těšit na nádherný panoramatický výhled.
Vyrazili jsme autem do Vrátne a zastavili na největším hlídaném parkovišti přímo pod Chatou Vrátna. Parkovné zdarma. Stále zde ještě probíhají malé úpravy po loňské katastrofě (více ZDE), ale návštěvníky to nijak neovlivní.
Spodní stanice lanovky je hned u Chaty Vrátna. V pokladně si koupíte lístek ( cesta lanovkou nahoru+dolů 10 Euro/dospělá osoba), podrobnější ceník najdete ZDE.
Mrkněte na pěkně zpracovanou mapku (ke stažení ZDE):
Cesta 8-mi místnou kabinkovou lanovkou ze spodní na horní stanici trvá asi 10 minut a užijete si převýšení 750 metrů s úžasnými výhledy.
Z horní stanice lanovky jsme se vydali nahoru po kamenité cestě do Snilovského sedla (5 minut) a odsud vyšlapanou hřebenovkou po červené na Velký Kriváň. Výšlap nám zabral 20 minut, doba na turistickém rozcestníku hlásí 40 minut.
Samozřejmě když už jste na hřebeni, můžete navštívit i další kopce či zvolit jinou trasu, která Vám vyhovuje. My jsme se vrátili do horní stanice lanovky a radovali se z výhledů a zmrzliny na velké slunečné terase u bufetu.
Občerstvení i WC: Ve spodní i horní stanici lanovky
Náročnost: Lehká. Potkali jsme maminky s dětmi v šátku, i rodiny s pejsky. Za psa v lanovce zaplatíte 3 eura.
Po dojezdu lanovkou se určitě stavte na „Symbolický cintorín“, na který Vás zavedou červené značky od spodní stanice lanovky. Cesta tam trvá max 10 minut do velmi mírného kopce.
Cintorín, tedy hřbitov, mě překvapil svou atmosférou a počtem cedulek se jmény těch, kteří se už z místních hor nevrátili. Symbolický cintorín je posvěcený v duchu motta „Mrtvým na památku, živým pre výstrahu“.
Zajímavost:
Před odjezdem z parkoviště nás ještě GPS souřadnice zavedli k jednomu místnímu přírodnímu pokladu „Estavella vo Vrátnej“. Estavella je krasový pramen, který vodu střídavě vyvěrá a pohlcuje. Díky Geocachingu jsme se tak dostali na místo, o kterém bychom se asi jen těžko dozvěděli. Zhruba v polovině velkého parkoviště tam, kde bylo nejvíce slyšet zurčení potoka, jsme přešli prázdné kamenné koryto a vydali se vyšlapanou lesní cestou k nádhernému lesnímu vodopádu.
____
TIP pro nové hledače pokladů
K tomuto tématu se nabízí samotné hledání „pokladů“ či chcete-li kešek „Geocaching“ (více ZDE a ZDE) .
Pokud si chcete zpestřit výlet, najít nová zajímavá místa mimo vyznačené turistické trasy či motivovat děti k turistice, je Geocaching právě pro Vás. V této oblasti je totiž kešek (= dobře skryté poklady ve voděodolných krabičkách) opravdu dost a na své si přijdou jak děti, tak i dospělí, hledající trochu jiné dobrodružství.
Další tipy na výlety po Malé Fatře:
2. Zbojnícky chodník a dolina Obšívanka
Pro iOutdoor.cz sepsala a nafotila Lenka Dulíková.
Napsat komentář