Za Jánošíkovým pokladem – 2. díl (Zbojnícky chodník a dolina Obšívanka)
Nejdřív je potřeba zmínit, že pod pojmem Zbojnický chodník si nepředstavujte žádnou naučnou školní stezku ani chodníček pro romantické večery.
Zbojnický chodník je středně náročná trasa pro fyzicky zdatné zbojníky. Ti bohatší si zaplatí nosiče, ti chudší budou v myšlenkách vzpomínat na pohodovou procházku po Dierach.
Proč to zmiňuji: při sestupu jsme potkali v druhém směru pár ve středním věku. Paní byla nadšená z našeho oznámení, že její utrpení ze stoupání už brzy skončí a označila nás za „neskutečně hodné škriatky“, protože byla pozvaná na pohodovou procházku „chodníčkem“ a ne na takový masakr.
Nicméně, nenechte se odradit. Dala bych si ho znova. Fascinující výhledy, rozličné a nečekané skalní útvary, výhledy do dálek i hloubek si prostě zamilujete. Ještě přidejte špetku šplhání po skalách, pár řetězů a závěrečné nadšení z krásné říčky olemované hustou florou. No a máte zaděláno na srdeční závislost na tomto kraji.
Přehledná mapka s doporučeným směrem chůze a alternativními trasami ZDE.
Vydali jsme se podle klasických turistických pokynů z parkoviště Tiesňavy. Parkoviště je hned u hlavní cesty, taková nehlídaná, neplacená odstavná plocha.
Trápily nás mírné zdravotní obtíže, takže tato tůra se nám o něco protáhla. Po modré jsme vystoupali na Malé Noclahy s přestávkami asi za hodinu a půl. S blížící se bouřkou jsme dále po modré seběhli do doliny Obšívanka asi za hodinu. Dole u potůčku jsme přečkali obrovský liják a vydali se vpravo po žluté do Terchové po polní cestě a loukách. Na začátku obce (u většího hospodářství) jsme to vzali do kopce přes Křížovou cestou na vrchu Oravcové. Odsud dolu do Terchové a pro auto na parkoviště Tiesňavy po hlavní silnici.
Upozornění: V období od 1.3.-15.6. je úsek Malé Noclahy-Obšívanka nepřístupný z důvodu ochrany sokola stěhovavého, který tady hnízdí a je na Slovensku chráněný zákonem.
Občerstvení: Pouze vlastní zásoby, pitný pramen jsme nenašli.
Doba: 3-4 hodiny
Převýšení: 482 m
Náročnost: Středně těžká. Psa, kterého nechcete nést na zádech, nechte doma. Hned při prvním stoupání z Tiesňav jsme potkali vracející se rodinu s vlčákem. Děti berte pouze za hezkého počasí a minimálně od 6-7 let nahoru, které si šplhání po skalách užívají.
Zajímavost:
Autorem Křížové cesty na vrchu Oravcové je akad. sochař Milan Opalka, rodák z Terchové. Křížová cesta je opravdu jedinečná. Jednoduchý a zřetelný symbolismus Ježíšovy poslední cesty mě zasáhl svým zpracováním i umístěním na jedné straně nad obcí, na druhé pod tyčícími se skaliskami v pozadí. Křížová cesta je velmi citlivě postavená ze skla a kamene, který původně sloužil jako pilíř na mostě mezi Žilinou a Budatínem a po sto letech se opět vrátil do Terchové.
Další tipy na výlety po Malé Fatře:
3. Z Vrátné lanovkou na Vel´ký Kriváň
Pro iOutdoor.cz sepsala a nafotila Lenka Dulíková.
Napsat komentář