Najděte si svoji „kešku“
Geocaching si rychle získává velké množství příznivců. Kde se vlastně vzala aktivita balancující na pomezí sportu a turistiky s podstatným přesahem do světa techniky a internetu?
Asi málokdo v mládí netoužil po nalezení pokladu. Tak proč si dětský sen nesplnit nyní díky geocachingu, při němž se hledají právě pečlivě ukryté poklady (neboli „kešky“). Ačkoli je tato aktivita určena především dospělým, může se stát také skvělým lákadlem pro děti, pokud samy necítí potřebu vyrazit do přírody. Kešky jsou totiž umísťovány na něčím zajímavá místa, ať už se jedná o opuštěný lom, tunel uprostřed města nebo turistický hrad či zámek.
Celá zábava spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku a na internetu zveřejní její souřadnice. Ostatní pak keš hledají. Informace o souřadnici může také být doplněna podrobnějšími údaji o schránce. Jakmile nálezce dosáhne úspěchu a keš nalezne, zapíše se do speciálního notýsku uvnitř „pokladu“ a vše uvede do původního stavu.
Raketový start
Jak to celé tenkrát začalo? Počátečním impulsem bylo odstranění uměle zavedené nepřesnosti GPS navigace pro civilní obyvatelstvo v roce 2000. Hned první den, kdy navigační systémy pro veřejnost začaly fungovat pouze s několikametrovou odchylkou, umístil jistý Dave Ulmer do lesa v americkém státě Oregon schránku a on-line zveřejnil její souřadnice, aby ji mohli ostatní majitelé GPS navigace nalézt. Tím spustil lavinu a tisíce lidí po celém světě Ulmera začalo napodobovat. Třeba v České republice nyní existuje okolo 20 000 „kešek“.
Základní výbavou každého cachera je tedy logicky outdoorová satelitní navigace. Sice je možné nahradit ji chytrým telefonem, autonavigací nebo papírovou mapou, ani jedna z těchto variant však není ideální. Outdoorové navigace jsou přizpůsobené pro využití v přírodě (například lety ověřený Garmin 60CSx s vektorovými mapovými podklady). Mezi jejich základní parametry patří nárazuvzdornost, voděodolnost a kvalitní displej. Pokud máte přístroj, ať už s mapovými podklady nebo bez, a chuť objevovat nová místa, stačí se už jen zaregistrovat na jednom z geocachingových portálů a stáhnout si souřadnice první „kešky“. Dost možná bude v pěší vzdálenosti od vašeho domu.
Vybrané typy „keší“ podle jejich charakteru
|
Napsat komentář