Výběr aplikací pro dobrodružství v přírodě

  Bezpečné, zábavné a úspěšné kempování nebo pěší výlet v přírodě vyžaduje velké množství plánování. Musíte vybrat správné místo, připravit si plán trasy a  rozvrhnout si všechny aktivity, které jste si naplánovali. Přestože je někdy dobré se v průběhu outdoorových akcí zcela odstřihnout od digitálního světa, poskytují dnes aplikace chytrých telefonů užitečné informace, které využijete v každé situaci. Zda se, že spousta cestovatelů dnes souhlasí s výsledky celosvětového průzkumu, který provedl zprostředkovatel online služby hotels.com. V tomto průzkumu bylo zjištěno, že 40% Francouzů, 39% Italů a 36% Němců odmítá v průběhu dovolené zanechat své telefony doma. 16203296509_b559106b86_b

Následující aplikace pro chytré telefony vám ukáží, proč si vzít na výlet mobil sebou.

 

Aplikace o počasí

Pokud hodláte strávit delší dobu venku v přírodě, bude se vám hodit aktuální předpověď počasí, takže mu budete moci průběžně přizpůsobovat své plány. Aplikace pro zařízení s Androidem i pro iPhone, kterou vytvořil AccuWeather, zajišťuje vždy aktuální informace o počasí. Mezi její funkce patří předpověď počasí kdekoli na světě, zabudovaný radar a vždy aktuální a přesné podnebné podmínky v jakékoli lokalitě, které jsou dostupné pomocí zabudovaného GPS. Mezi další funkce patří hodinová předpověď nebo vždy aktuální teploty, vlhkost a rychlost větru.

Další dobrou volbou, a to zejména pro uživatele telefonů se systémem Android, je aplikace Meteor. Tuto aplikaci, která vyžívá přímo informace a data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHU), si můžete sáhnout zcela zdarma. Aplikace zobrazuje srážky a další informace na mapovém podkladu a také umožňuje cachování dat, vytváření značek přímo na mapě, atd. Uživatelské rozhraní se ovládá velice jednoduše a aplikace je dostupná pro velké množství mobilních zařízení.

 

GPS Tracking

Ve volné přírodě je většinou mobilní připojení k síti velice slabé, proto potřebujete takové aplikace, které dokáží uchovat informace pro následné použití offline. Jednou z takových je MotionX GPS. Jedná se o navigační aplikaci, která uchovává mapy offline pro případ, kdy váš telefon zrovna nechytá signál. Obsahuje množství jak terénních tak cestovních map, které jsou dostupné ke stažení přímo do vašeho telefonu. Mezi její další funkce patří vyhledávání tras, destinací a dalších bodů. Můžete si vytvářet své vlastní trasy nebo následovat některé z těch, které jsou v ní již před-uložené. Aplikace bude zároveň sledovat vaši trasu a ukládat informace o vaší rychlosti, vzdálenosti a uplynulém času.

Další dobrou alternativou navigační aplikace, která podporuje offline režim, je GPS Essentials. Tato neplacená aplikace pro mobilní telefony s Androidem obsahuje spoustu funkcí, které nastaví plochu vašeho telefonu tak, že bude zobrazovat různé informace k trase a navigaci. Z doplňkových funkcí je užitečná možnost zanechávat na mapách značky a převádět je i do jiných formátů. V aplikaci je dokonce dostupný HUD s rozšířenou realitou, který umožní snadnou orientaci přímo prostřednictvím kamery v mobilu, kterou můžete použít jako hledáček.

 

První pomoc a návody k přežití

Člověk většinou nedokáže předvídat, v jakých krizových situacích se může ocitnout. První pomoc a techniky nutné k přežití jsou proto při outdoorových akcích nepostradatelné. Český červený kříž nabízí mobilní aplikaci, která je plně přizpůsobena podmínkám v naší zemi a nabízí rady jak se vypořádat s množstvím komplikací nebo nepříjemností, od infarktu přes drobnější zranění až po štípance od komárů. Aplikace První pomoc poskytuje instrukce krok za krokem, k čemuž pomáhají obrázky a v některých případech i videa. Mimo informací týkajících se první pomoci a ošetření obsahuje aplikace také praktické rady, jak se zachovat v určitých situacích (například při povodni nebo v extrémním počasí). Tyto rady je přitom velice užitečné mít při sobě při každém outdoorovém zážitku. První pomoc je dostupná pro telefony s Androidem i pro iPhone.

Pokud hledáte aplikace, která se více soustředí přímo na outdoorové dobrodružství, SAS Survival Guide pokryje všechny základní techniky nutné k přežití. Celá aplikace je vytvořena podle stejnojmenného bestselleru Johna Wisemana. Jeho kniha byla „přetvořena“ v jednoduchou aplikaci dostupnou v mobilních telefonech. Úplná verze aplikace obsahuje 16 videí s tipy k přežití, více než 100 otázek k otestování vašich znalostí v této oblasti, sluneční kompas a také morseovku. Neplacená „lite“ verze aplikace neobsahuje funkce slunečního kompasu ani morseovky, přesto však může být užitečným návodem. Aplikace je dostupná pouze v angličtině, k jejímu porozumění vyžaduje tedy alespoň její běžnou znalost.

 

Zábava

Po celodenním trekkingu nebo výšlapu se můžete pomocí chytrého telefonu pobavit nebo odreagovat. Pokud chcete hrát hry, ujistěte se, že vám nespotřebují celou baterku nebo volná data, ve volné přírodě totiž sotva narazíte na wifi připojení. Podle Cnet, webové stránky zaměřené na technologie, vám hraní akčních her s náročnou grafikou a zvukem může zvýšit spotřebu baterie a dat dokonce až o 50%. Je proto dobré si předem prozkoumat technické parametry dané hry, než se vydáte na výlet. Jednou z možností jak se vyhnout spotřebě dat, je používání her, které fungují i offline. Takovou je například puzzle hra Dots, jedna z nejstahovanějších her v Google i Apple Store. Jejím cílem je spojování stejně barevných teček horizontálně nebo vertikálně, a to buď v módu omezeném časově, nebo množstvím tahů. Internet však budete potřebovat, pokud budete chtít v této hře vyzvat na turnaj své přátele a hrát přímo proti nim.

Další dobrou možností jsou hry, které mají nízkou spotřebu dat. Mobilní aplikace známého poskytovatele online her PokerStars nabízí širokou škálu kasinové hry, jako je populární blackjack a ruleta. Tato aplikace přitom po jedné hodině hraní pravděpodobně spotřebuje méně než 1.5MB vašich dat. Všechny hry jsou optimalizovány pro mobilní telefony a jsou zde k dispozici pokročilé funkce, jako je například funkce rychlé usazení. K dispozici je také multiplayer mode, takže se můžete propojit se svými přáteli, společně si zahrát a také využívat funkci chatu a vyměňovat si v něm zprávy, i když jste právě v přírodě na výletě. Aplikace je k dispozici v českém jazyce, a to jak pro Android, tak pro iOS zařízení.

 

Pozorování hvězd

Jedna z nejlepších věcí, kterou si při pobytu v přírodě můžete vychutnat, je pohodlně se opřít a pozorovat noční oblohu. Čím dále jste od velkých měst a obydlených oblastí, tím lépe jsou hvězdy vidět. Sky Map je aplikace vytvořená společností Google, která pomáhá svým uživatelům zjistit více o noční obloze. Můžete si v ní najít pozice hvězd, souhvězdí i planet jen tak, že podržíte chytrý telefon směrem k obloze. Zároveň uvidíte přímo označená jednotlivá souhvězdí a můžete i cestovat v čase a zjistit jak se obloha v průběhu let měnila.

 

 

Zdroje:

play.google.com
androworks.com
flickr.com
itunes.apple.com

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + 6 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>