Za Jánošíkovým pokladem – 1. díl (Jánošíkove diery)

Někde v horách pod Rozsutcem je podle legendy ukrytý poklad Juraja Jánošíka, známého slovenského zbojníka, který prý bohatým bral a chudým dával. Takže až do Jánošíkových krajů zavítáte, mějte oči dokořán. A třeba někde uvidíte strom, kde je otlačená Jánošíkova ruka, pod ním by se totiž podle legendy ten zlatý poklad měl schovávat.

Janosikove diery

My jsme tady poklad našli. Poklad nad všechny poklady – krásu zdejší přírody.

Vydali jsme se na pár dní do jeho rodného kraje, ve kterém se krásně odpočívá od ruchu velkoměsta a pracovních stresů. Máme pro Vás 3 tipy na skvělý jednodenní, případně vícedenní výlet.

Kudy tam

Slovenský NP Malá Fatra je pohoří kousek za Žilinou, a tímto směrem se vydejte. Od českých hranic do Žiliny je to autem co by kamenem dohodil. My jsme vyrazili autem ze Zlínského kraje do obce Terchová, dálnice jsme vynechali. Silnice skoro prázdné.

Cesta nám trvala do dvou hodin, ubytování jsme měli domluveno dopředu. Přijeli jsme asi o 1 hodinu dříve, než byl avizovaný „check in“, ale příjemní majitelé nás přivítali s úsměvem i vtípky a hned jsme se mohli ubytovat.

Mimochodem, vřele Vám doporučujeme se ubytovat v Horském hotelu Šuštiak – odkaz ZDE!, ze kterého jsme opravdu mile překvapeni. Skvělý přístup majitelů, obrovská zahrada s altánkem, kde si Vaše děti můžou nepřetržitě hrát na nepřeberném množství atrakcí, 3 grily, nádherné výhledy. Kousek je obchůdek „Potraviny“, restaurace i benzinová pumpa. Parkování i internet máte v ceně. A každodenní obecní rozhlas také :-D

Půldenní výletní tip – Jánošíkove diery

Jánošikové diery jsou nádherným souborem skalních útvarů, lesních cest a malebných vodopádů. Vybrali jsme si Diery jako zpestření horkého odpoledne a užili jsme si cca 2,5 hodinové procházky v příjemném stínu. A byla to skvělá volba.

Nejblíže se k Dieram dostanete z parkoviště u Hotelu Diery v části Terchová – Biely Potok. Je tady také autobusová zastávka. Přímo u příjezdové cesty je menší parkoviště pro auta, které po většinu krásných dnů bude asi plné. Další větší parkoviště je hned u hotelu, ale pokud zde nejste ubytovaní, přichystejte si 3 eura /den / auto.

Vstup do Dier se neplatí, na začátku trasy si můžete ve stánku zakoupit suvenýr a podpořit tím občanské sdružení Diery, které se stará o obnovu a údržbu parku.

Mimochodem, máte na výběr několik tras dle náročnosti a doby trvání, skvělá přehledová mapka je třeba tady (ZDE ke stažení):

My jsme absolvovali Malý okruh, po modré na rozcestí Ostrvné, odtud po žluté na rozcestí Podžiar. Trasa je totiž v tomto směru doporučená jako jednosměrná, ale byli jsme snad jediní, co šli správným směrem… :) Z Podžiaru jsme se vydali zpět po modré na Ostrvné.

Občerstvení: Kromě restaurace přímo u hotelu, vodu můžete doplnit na začátku trasy, pramen je hned u cestičky, cca 5 minut od hotelu. Dále pak na rozcestí Podžiar zkuste bufet s mírně vyššími cenami, ale příjemným posezením pod stromy.

Pro Malý okruh Jánošíkovými dierami platí:

- Doba: 2-3 hodiny
- Převýšení: 185 m

Náročnost: Připravte se na lezení po ocelových žebřících a schodech, takže pokud s sebou berete dítě nebo psa, kterého nechcete nosit v batohu, zjistěte si před odjezdem, zda zvládne šplhat po žebříku. :) Dětské kočárky nechte doma.

Další tipy na výlety po Malé Fatře:

2. Zbojnícky chodník a dolina Obšívanka

3. Z Vrátné lanovkou na Vel´ký Kriváň

 

 

Pro iOutdoor.cz sepsala a nafotila Lenka Dulíková.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = 4

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>