Waveriding – královská disciplína windsurfingu

Dynamika, rychlost a vítr. Waveriding je královskou disciplínou windsurfingu, které se v Česku věnuje jen hrstka nadšenců. Co tento adrenalinový sport obnáší, jak se na něj vybavit a kde jsou nejlepší lokality? 7

Windsurfing udělal během posledních desítek let obrovský skok dopředu. V současné době se jezdí na vybavení z těch nejlepších materiálů, do vývoje se investují horentní sumy a jezdci předvádějí výkony za hranicemi lidského chápání. Existuje více disciplín, které se odlišují typem vybavení a podmínkami, v nichž se jezdí. Jednou z nich je wave, mnohými jezdci považovaný za vrchol windsurfingu jako takového.

 

Co to je waveriding

Wave, jak název napovídá, je disciplína, která se jezdí ve vlnách. Jezdci mohou využívat vlny jako rampy pro vysoké skoky a předvádět ve vzduchu nejrůznější triky – počínaje různými rotacemi prkna a pokusy o trojité salto dopředu konče. Druhé kouzlo wavu představují swellové vlny. Ty nevznikají větrem, ale působením mořských proudů. Jsou o dost větší, než by mohl kdy vytvořit vítr, mají větší sílu a v určitých ročních obdobích se tvoří relativně pravidelně na různých místech po světě.

Při waveridingu se windsurfer, podobně jako surfer, pohybuje kolem útesu, kde se lámají vlny, a čeká, až přijde ten správný set. Vlny totiž nechodí pravidelně, ale vždy po nějaké době přijde 4 až 6 vln o dost větších (tzv. set), o které se pak mezi jezdci svede boj. Ten, který si pak vlnu chytne, čeká, až se vlna začne stavět a rolovat (v ten moment má vlna největší sílu), aby ji začal sjíždět (ridovat). Riding probíhá tak, že ve chvíli, kdy začne padat vlna na záda, jezdec položí plachtu co nejníže nad vodu a udělá oblouk pod špičkou padající vlny (tzv. bottom turn), a to tak dlouhý, až vyjede na úplný vršek vlny, kde prkno namíří zase zpět (tzv. cutback). Tímto způsobem pokračuje dále a vychutnává si celou vlnu. Čím radikálněji a čím blíže místu, kde se vlna balí, windsurfer jede, tím více cítí sílu vlny a užívá si adrenalinu. Nejlepším pocitem pak je, pokud udělá cutback přímo v okamžiku, kdy se vlna zlomí. V tu chvíli ho vlna vystřelí do vzduchu (tzv. aerial) a on letí nad padající vlnou, aby dopadl zpět do ní a mohl ji dále ridovat.

 

Nejlepší jsou ostrovy

Jak je vidět, pro waveriding jsou nutné velmi specifické podmínky. Nelze surfovat na každé vlně, protože vlna se musí pravidelně odbalovat. To znamená, že útes (korálový či skalnatý), na který vlna padá, musí mít specifický tvar tak, aby vlna nepadala celá najednou. Druhou podmínkou je pak směr větru. Aby windsurfer mohl vlnu ridovat, potřebuje, aby mu šel vítr k vlně z boku (tzv. side-shore). Side-shore je také ideální směr větru na vysoké skoky, protože windsurfer při výjezdu od břehu jede přímo kolmo na stavící se vlny.

Z toho plyne, že tyto podmínky nesplňuje zrovna moc míst po světě. Aby windsurfer měl opravdu dobrou pravděpodobnost velkých vln a větru, nestačí vybrat jen dobré místo, ale i vhodnou dobu. Pravidelné větry a pravidelný swell totiž fungují na konkrétním místě jen pár týdnů nebo měsíců v roce.

Je pravda, že na severu Evropy je několik velmi dobrých míst pro wave windsurfing (Dánsko, Holandsko, Francie), většinou se ale jedná o vlny vzniklé silným větrem, které se jen u břehu stáčejí na side-shore. Vlna od větru ale není nikdy tak čistá a silná jako vlna swellová. Za swellovými vlnami se většinou létá na menší ostrovy, kde je možnost přejet na jinou stranu ostrova, a najít si tak ideální místo podle směru větru a vln. Oblíbenou jarní destinací tak bývají Kanárské ostrovy, Kapverdy a Maroko, letní a podzimní pak Mauritius a zimní Havajské ostrovy a Jihoafrická republika. I tak se může stát, že vítr na několik dnů přestane foukat, proto je dobré kombinovat wave windsurfing s klasickým surfingem.

 

Dřina a odříkání

Waveriding je jako droga. Když jednou pocítíte sílu vlny, uděláte všechno proto, abyste vlny mohli sjíždět zas. Sportovně zdatnému jedinci zabere cesta od prvních windsurfingových krůčků k waveridingu několik let intenzivního tréninku. Pokud to ale podstoupí, vlny ho za to odmění. Odmění ho pocitem, který zažije jen pár stovek lidí. Windsurfing je časově i finančně náročná činnost, a pokud ho chce člověk dělat dobře, musí tomu podřídit všechno ostatní. Není to jen sport, je to životní styl.

 

Vybavení

Na waveriding se používají specifická wavová prkna, která mají velmi malý výtlak (70-80 l) a velmi malé plachty (3,5-5,5 m2). Pro představu, pokud si na prkno stoupnete, aniž by foukalo, potopíte se s ním po pás do vody. Důvodem takto minimalistického vybavení je maximální obratnost na vlně.
Ceny:
Wavové prkno: 35 000 Kč
Plachta (vč. stěžně a ráhna): 25 000 Kč
(plachty je nutné mít alespoň tři)

 

Nebezpečí při waveridingu

Útoky žraloků sice nejsou vyloučené, ale jsou opravdu velmi ojedinělé. Nebezpečné jsou hlavně vlny samotné a mořské proudy. Neustále se pohybujete mezi desítkami tun vody, a tak je třeba dát pozor, aby vás masa vody nepřimáčkla na útes. Proudy jsou na vlnových spotech časté a velmi silné, může se stát, že díky síle proudu nelze doplavat ani několik desítek metrů.

 

Outdoor Info

Více informací o waveridingu a závodním windsurfingu a reporty z akcí po celém světě najdete na autorově blogu www.cze777.blogspot.com.

Pokud vás zajímá technika jízdy, můžete se podívat na zajímavé instruktážní video o „cutback“

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 × = třicet pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>