Vltavská žula

V údolí Vltavy v okolí Kamýku nad Vltavou leží řada zajímavých žulových útvarů. Relativně méně navštěvovanou oblastí jsou skály za chatovou osadou Roviště, které se vypínají přímo nad hladinou přehrady.

Z hlediska materiálu u Vltavy většinou najdete pevnou žulu, která je na rozdíl od jiných oblastí i poměrně příjemná do ruky. Odráží to souhrnné označení celé oblasti „Vltavská žula“, kterou popisuje i stejnojmenný lezecký průvodce. Roviště určitě patří mezi lezecké oblasti na špici hitparády, především pro velký výběr cest ve všech stupních obtížnosti a pro husté jištění. Obtížnost většiny cest se pohybuje mezi pětkou a sedmičkou. Lze tu najít i několik krátkých trojek a nějakou tu osmičku.

Lezení přímo z vody

Ke skalám se dostaneme od mostu přes Vltavu, za kterým pokračujte po silnici vedoucí proti proudu řeky po jejím pravém břehu. Zavede nás k chatové oblasti, kde můžete i zaparkovat. Odtud pokračujeme po červené turistické značce nahoru do lesa. Po několika stovkách metrů chůze jsou po pravé straně vidět větší balvany, pod kterými padají až k vodní hladině asi dvacet metrů vysoké skály. Jde o poměrně rozlehlou lezeckou oblast, kde se nabízejí stovky dobře jištěných cest. V některých místech jsou i stěny vysoké i přes třicet metrů.

Kdo je na Rovišti poprvé, tomu se může zdát hledání sestupové rokle k úpatím skal v prvním sektoru komplikované. Strmým terénem sestoupíme až na malou plošinu těsně nad vodní hladinou. K nástupům některých cest je potřeba krátce natraverzovat nad vodou. Další cesty dokonce vedou přímo z vody. Jedinou možností pak je půjčit si loďku nebo k nástupu slanit.
Na Rovišti se mi povedlo vyvést jednu povedenou šestku, což vzhledem ke své aktuální lezecké výkonnosti považuji za úspěch. Ale o výkony nejde, zdejší cesty mě prostě baví. Pevná a kompaktní žula je příjemná na dotyk, ale přitom není nijak zvlášť agresivní na ruce. Většina zdejších skalních sektorů a jejich okolí jsou navíc malebné i pro oko.

Další cesty si vybírám podle aktuální chuti – kouty, hrany i nějaká ta spára se najde. Zkouším vzdušnou hranu, k jejímuž nástupu je třeba doskákat po několika kamenech jen těsně nad hladinou. Lezení na vodou je atraktivní. Dnes bude horký den, slunce je už poměrně vysoko, ale v západně orientovaných stěnkách v těsné blízkosti vody je i po poledni pořád příjemně. Když už máme ruce dostatečně vytahané, zouváme lezečky a mácháme nohy ve vodě…

Jak je to s jištěním?

Při příchodu k dalšímu sektoru je třeba celou skálu obejít a sestoupit k vodě. Tady je už vidět několik zajištěných tras a suché místo, odkud je možné jistit. Traverzem nalézáme k vzdálenějším borhákům. Po dolezení slézáme stejnou cestou, jakou jsme přišli. Odjištěno je i několik tras na skalách v lese. Jištění tu tvoří především masivní borháky a nýty, ale pár kousků vlastního železa se může hodit. Na všech masivech jsou osazeny slaňovací kruhy.

Koupání je na Rovišti jen pro otužilejší jedince, protože kvůli orlické vodní elektrárně je v Kamýku většinou poměrně chladná voda. Navíc je tu i docela silný proud. Pro koupání může být dobrým tipem spíš nedaleký lom, který je možné najít v turistických mapách. Celkově Roviště hodnotím jako zajímavou lezeckou oblast s velmi dobrým jištěním a krásným okolím. V poslední době ale už o víkendech začíná trpět přemírou lezců.

OUTDOOR Lezecké informace
  • Příjezd/přístup

Z Prahy do Kamýku funguje poměrně časté autobusové spojení. Autem se vydejte od Příbrami směrem na Sedlčany. Výchozím bodem je most přes Kamýk nad Vltavou na silnici č. 18 ve směru do Sedlčan. Hned za mostem (cca 300 m) odbočte doleva po silničce, která se stáčí pod most. Pojedete po asfaltové cestě (červená turistická značka) asi jeden kilometr, až narazíte na první kemp. Tady je vhodné zaparkovat. Pěšky pokračujte kolem chat a dále do kopce asi deset minut k sestupové rokli. Z ní se už dostanete k jednotlivým lezeckým sektorům.

  • Nocleh

Kdo chce na Rovišti přespat, může využít jeden z místních kempů nebo chatky (Camproviste.cz, Roviste.cz).

  • Literatura

Průvodce „Vltavská žula“ je k dostání v obci Obory v restauraci U Vandasů nebo v kempu na Rovišti.

  • Hospody

Skoro každý lezecký den v Povltaví končí v hospodě U Vandasů v Oborách. Kromě výše zmíněného průvodce tu můžete nakouknout i do deníčku vltavských lezců. Oblíbenou lezeckou hospodou je i podnik U Tří ještěrek, několik dobrých osvěžoven najdete i v Kamýku.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>