Vesta Alpha od Direct Alpine: dvacet deka tepla

V Liberci vědí, že co je dobré pro americkou armádu, je dobré i pro trekery, horolezce, běžkaře a další outdooráky. otvírák


Na co při venkovních sportech potřebujeme vestu? Odpověď úzce souvisí s tzv. tělesným jádrem, které si zjednodušeně řečeno můžeme představit jako útroby od pasu po krk plus vnitřek lebky a vnitřní část svalstva končetin. Úkolem tělesného jádra je přednostně udržovat stálou teplotu kolem 36 – 37 C. Pokud se mu to nedaří, máte zásadní problém.

Dodatečné zateplení se hodí třeba při rozbíjení tábora.

Dodatečné zateplení se hodí třeba při rozbíjení tábora.

Při poklesu teploty jádra asi na 30 C paradoxně přestanete cítit zimu. Začne se u vás projevovat apatie, zpomalené reakce, zmatená mluva, špatná svalová koordinace a padání, ztráta soudnosti, poruchy vědomí… Pod 30 C pak člověk postupně upadne do bezvědomí a umírá. Z tohoto malého fyziologického odbočení plyne, že udržet stálou teplotu tělesného jádra je při outdoorových aktivitách v extrémních podmínkách naprosto klíčové.

Kdyby…

“Kdyby Hanč s Vrbatou měli vesty, mohli přežít,” dalo by se shrnout s jistou nadsázkou. V zimě můžete vestu použít i jako střední vrstvu (tedy pod vnější ochrannou bundou a nad termoprádlem) nebo prostě jako zálohu pro případ nenadálého průšvihu. Další využití vesty je na podzim a na jaře, ve větších nadmořských výškách i v létě. Třeba když při lezení čekáte na štandu nebo když se na treku zastavíte na svačinu. Pak si vestu navléknete navrch a když se zahřejete (nebo vyrazíte dál), zase ji svléknete. S vestou se manipuluje lépe než se zateplovačkou. Díky absenci rukávů je menší a lehčí, snadněji ji nacpete do batůžku nebo do kapsy membránovky…

Střih vesty kryje ramenní klouby, které tak zůstávají v teple.

Střih vesty kryje ramenní klouby, které tak zůstávají v teple.

Jenže jaká vesta? Izolací v ní může být peří, fleece, umělé rouno (Powerstretch, Primaloft, Climashield atd.), nově i merino vlna… Tohle všechno hřeje, ale příliš se to nehodí pro aktivní pohyb. Skialpy, horský běh, kolo, běžky, trekking s těžkým batohem a další vysoce aerobní aktivity totiž kromě zateplení vyžadují i maximální prodyšnost.

Slepé testy nelžou

Asi před třemi lety přišel izolační materiál Polartec Alpha, který původně “objevila” armáda USA. Vypsala výběrové řízení na oděvy pro speciální jednotky, do kterých se přihlásilo několik firem. Proběhly slepé testy, kdy testeři netuší, čí oblečení mají na sobě a znají jen anonymní číslo materiálu. Po měsících užívání v reálných podmínkách v terénu z testů vyšla vítězně firma Polartec, která mimochodem před více než dvaceti lety proslavila jiný tehdy ještě převratný outdoorový materiál – fleece.

V Gruzii jsem vestu natahoval třeba při horských zastávkách na kafe.

V Gruzii jsem vestu natahoval třeba při horských zastávkách na kafe.

Izolační materiál Polartec Alpha je jakýsi syntetický kožíšek s vlasem, ovšem s promyšleně “děravou” strukturou. Spojuje zdánlivé protiklady: skvěle hřeje a je lehoučký, ale zároveň i skvěle dýchá a propouští přebytečnou vlhkost od těla. Díky tomu se podle výrobce materiálu dá oblečení zateplené Alphou nosit jak po celou dobu aktivního pohybu i po něm.

Polartec Alpha zblízka

Polartec Alpha zblízka

Materiál Alpha se postupně začíná prosazovat i v civilním sektoru. V Česku ho jako jeden z prvních výrobců začal používat liberecký Direct Alpine, třeba v bundách Alpha (kterou jsme testovali zde) a nově Alpha Active. Vesta z materiálu Alpha přišla zcela logicky jako vyplnění mezery v sortimentu. Nejrůznější vesty Direct Alpine nabízí už řadu let, ale žádná z nich nebyla vyloženě určena pro aktivní pohyb.

Osvobozující minimalismus

Vesta Alpha je až neuvěřitelně lehoučká (ve velikosti L váží jen 191 gramů) a úžasně sbalitelná. V rámci testování jsem ji bez problémů nacpal do klasického pivního půllitru:

Co se vejde do půllitru, vejde se i do každého batohu.

Co se vejde do půllitru, vejde se i do každého batohu.

Díky přiléhavému anatomickému střihu tělo zbytečně nemusí vytápět kapsy studeného vzduchu. Měkký límec funguje jako šála. Chlupatý Polartec Alpha ve vestě najdete bez podšívky pro snížení váhy a ještě vyšší prodyšnost. Boční díly jsou bez izolace, což je dalším promyšleným krokem k minimalismu (v chladu máme paže instinktivně u těla, takže si boky zahříváme). Na rozdíl od některých jiných vest stojí za zmínku anatomicky tvarované zakrytí ramenních kloubů, zvyšující tepelný komfort.

Když byla opravdu zima, "kradla" mi vestu zmrzlejší manželka.

Když byla opravdu zima, „kradla“ mi vestu zmrzlejší manželka.

Vnější větruodolný materiál Pertex Microlight je na límci a ramenou doplněn odolným Pertexem Quantum, aby se vesta nepoškodila od popruhů batohu. Dvě boční zipové kapsy nezasahující do pasu, takže jsou přístupné i při zapnutém bederním pásu batohu. To je jen další důkaz, že je vesta určena pro aktivní pohyb. Přidejme stahování spodního okraje ovladatelné jen jednou rukou. A to je všechno, nic víc už není třeba.

K čemu je to dobré

Vestu Alpha jsem zkoušel ve dvou rozdílných prostředích. Na letním Kavkazu jsme se při treku Tušetií pohybovali ve výškách až 3500 metrů. Při přechodu sedel často nepříjemně foukalo. Vestu jsem proto podle potřeby buď natahoval jen při zastávkách na odpočinek, nebo jsem ji některé větrnější a chladnější dny měl na sobě stále. Příjemně mne překvapilo, že jsem se nepřehříval ani nadměrně nepotil – navzdory velkému převýšení a těžkému batohu s kompletní výbavou na týden.

Komu je teplo na horní polovinu těla, ten "dá" hory i v kraťasech.

Komu je teplo na horní polovinu těla, ten „dá“ hory i v kraťasech.

V rámci testování jsem nemohl vynechat ani zimní běžky. Vestu Alpha jsem při teplotách kolem nuly oblékal jen v kombinaci s termoprádlem a lehkou nezateplenou softshellovou bundou. Chtěl jsem tak vyzkoušet, jak si poradí se spodní hranicí tepelného komfortu. Bohatě vystačila jak při pohybu, tak i při kratších zastávkách. Člověk by řekl, že se při vypadnutí z tempa dá do těla zima, ale nebylo tomu tak.

Tepelná záloha na běžkách

Tepelná záloha na běžkách. Vesta z Alphy ve spolupráci s mikinou z Power Stretche a termoprádlem z merina.

Vestu Alpha si umím představit i jako pojistku pro všechny možné i nemožné situace. Tomuto způsobu použití nahrává jak směšně nízká váha, tak i excelentní sbalitelnost. Ocenil bych, kdyby výrobce k tomuto účelu dodával miniaturní pytlík se stahováním nebo zipem, do kterého by se vesta dala sbalit. Jeho absence je ale už jen pomyslnou “pihou krásy”.

Myslíte zeleně?

Pak stojí za zmínku i ekologicky zodpovědná výroba vesty (Nature friendly). V Liberci tím rozumějí dvě věci:

1. Vesta je ušita z materiálů, které pocházejí z vyspělých světových zemí s maximálními environmentálními standardy, jako jsou Japonsko, Jižní Korea nebo USA. Tím je zaručeno, že látka nevznikla třeba v ekologicky “špinavé” Číně.

2. Vlastní výroba probíhá vždy v některé z evropských zemí, nejčastěji přímo v Česku nebo na Slovensku. Tedy se zachování všech našich zákonných environmentálních i sociálních standardů, které patří mezi nejvyšší na světě. Tím je zaručeno, že vestu neušily třeba vykořisťované bangladéšské děti.

Více zde: www.directalpine.cz

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


4 − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>