Vertin a Spike Hooded: dvě unikátní zateplovačky pro pohyblivé
Turnovská firma Sir Joseph je bez debat domácím leadrem v péřových bundách a spacících. Kromě tohoto přírodního zateplovacího materiálu měla řadu let v kolekci i bundy plněné Primaloftem. Loni ale v Turnově tuhle syntetickou izolaci opustili a nahradili ji přírodním materiálem Tirol Wool, což je upravené rouno alpských ovcí. Předcházely tomu dva roky testování, ve kterých Sir Joseph vlastnosti substitutu prověřoval.
Výsledkem je nová kolekce, ve které jsou celkem tři bundy (Vertin, Spike Hooded a Forza, a to v pánském i dámském provedení), plus kalhoty, sukně a pánská i dámská vesta. Testovací modely Vertin a Spike Hooded jsem používal od jara do konce listopadu. Bundy jsem si vzal na řadu treků v českých horách i v Arménii a Íránu, spal jsem v nich pod širákem, běhal, jezdil na kole… Příležitostně jsem je používal i jako městské zateplovačky. Jak se mi osvědčily?
Provedení a střih
Spike Hooded se od Vertinu liší v podstatě jen přítomností kapuce a tím, že Vertin je nepatrně širší. Izolace je v obou modelech stejná. Jde tedy o dvě velmi podobné bundy, které v součtu pokryjí širší skupinu uživatelů. Následující text se v zásadě týká obou modelů.
Střih typu slim–fit hezky přilehne na tělo, takže pod bundou nikde nezůstávají studené “kapsy”, které byste si nestíhali vytápět. Na druhou stranu toho ale pod bundy už moc nenavléknete. Dvě vrstvy termoprádla nebo powerstretchová mikina je v pohodě, ale nic víc. Určením ovšem nejde o žádné tlusté “drtičky mrazu”. Zateplovačky aspirují nejen na svrchní nošení, ale i na střední vrstvu pod membránu, takže přiléhavost je záměr. Konceptu odpovídají i úzké rukávy a u Spike Hooded navíc kompaktní kapuce (s možností 3D regulace), která se vejde pod kapuci membránovky. Dostanete po ni sice čepici, ale už ne helmu.
Ke střihu je třeba dodat, že obě bundy se ani při aktivním pohybu nikde nevyhrnují. Dalším podstatným plusem je vysoký krk, díky kterému do bund netáhne kolem brady. U zateplovačky by to měla být samozřejmost, ale z bund jiných výrobců bohužel vím, že není.
Vertin i Spike Hooded jsou vybaveny centrálním zipem YKK (podloženým zateplovací légou) s možností obostranného rozepnutí. Přebytečné teplo tak podle potřeby můžete odvětrávat i spodem, což je příjemný detail. Kromě náprsní kapsičky jsou tu dvě postranní kapsy, mířící až pod izolační vrstvu, což je pro zahřátí rukou nezbytné. Levou kapsu můžete použít jako úložný prostor, kam bundu napěchujete a uzavřete zipem. Vznikne tak kompaktní balíček. Stejně jako někteří jiní recenzenti jsem si ale všiml, že na tohle složení je třeba vyvinout větší úsilí. Spike Hooded jsem proto raději alternativně balil do kapuce.
Kromě možnosti stahování kapuce má Vertin i Spike Hooded samozřejmě i možnost regulace spodního okraje. Samosvorky se dají ovládat jednou rukou, a to i v rukavicích. Rukávy jsou v prostoru dlaní zakončeny pružnou manžetou ze strečového materiálu, takže do nich nefouká i bez nutnosti něco složitě zapínat.
Materiál a izolace
Vnějším materiálem obou bund je Softex Diamond RS – technická tkanina, kterou jinak Sir Joseph používá i na spacáky. Díky hustotě tkaní je dostatečně větrudolná. Výrobce tkaniny udává 90 %, ale to je těžko představitelná veličina. Pro srovnání: Sir Joseph má změřeno, že všechny jím užívané nemembránové materiály bund a spacáků vydrží vítr 60 km/hod bez toho, aby vítr ochlazoval. Membrány vydrží i přes 120 km/hod, ale Softex Diamond RS membránu neobsahuje. Z toho zároveň plyne, že nejde o voděodolný materiál. Má sice vodoodpudivou (DWR) úpravu, ale ta odolá jen slabému dešti po omezenou dobu.
Tady je ovšem třeba zmínit určení obou bund. U zateplovačky nečekáme, že by nás měla ochránit proti průtrži mračen – od toho máme vnější membránovku. Zateplovačka má co nejvíc hřát a taky dýchat, a právě paropropustnost by jakákoli membrána částečně omezovala.
Izolační náplň tvoří Tirol Wool v gramáži v gramáži 100 gr/m2, ale díky podšívce tenhle přírodní materiál nikde nevidíte, takže nekouše. Pro ilustraci si představte vlněný svetr, který zašijete mezi dva šusťáky, i když v tomto případě to úplně nesedí. Jak už víme, nejde o ledajaký šusťák, ale hlavně nejde o ledajaký svetr (viz níže). Vnější látka je s izolací prošita do “buřtíků”, takže se izolace nikde přehnaně nepohybuje.
Proč vlna?
Přírodní materiály v outdooru prodělávají velký comeback, a pro vlnu to platí zvlášť. Po pár letech nadšení ze syntetiky (viz všechny ty polypropyleny, coolmaxy, fleece a umělá rouna) jsme si uvědomili, že na přírodu nemá ani ten sebegeniálnější inženýr. “Tisíce generací ovcí se nemohou mýlit,” shrnul to nedávno na jedné z českých přednášek norský polárník Aleksander Gamme, který jako první na světě došel sám z pobřeží Antarktidy na jižní pól a zpátky.
Základní výhodou vlněného vlákna je, že zajišťuje optimální tepelný komfort a odvod vlhkosti. Díky svému aktivnímu povrchu reguluje mikroklima a hřeje i mokrá. Ovce by bez toho v náročných horských podmínkách nepřežily – teplo nejen vytvářejí, ale taky se ho v případě potřeby zbavují, na pastvě musejí musejí vydržet i ve větru a dešti… Evoluce jim proto vymyslela ochranu, s jejíž vlastnostmi se žádný umělý materiál nemůže měřit. Důkazem je i dnešní revival vlněného termoprádla, které v outdooru postupně vytlačuje dříve tak oblíbenou syntetiku. Jsme jako ovce, a víme proč.
Vlna nezpůsobuje alergie a navíc jde o přírodní, a tedy 100 % odbouratelný produkt. Pokud myslíte zeleně, může vás hřát u srdce, že náplň bund Vertin i Spike Hooded není vyrobena z ropy. Připočtěme, že vlna díky obsahu lanolinu brání růstu bakterií, rozkládajících pot na zapáchající látky. Česky řečeno tu znamená, že vlněné oblečení ani po dlouhodobém nošení nesmrdí. Polárníci ve vlněném prádle tráví třeba i několik týdnů. Ne že byste je v obou zateplovačkách z Turnova hned museli napodobovat, ale jde o zajímavý detail.
Vlna má samozřejmě i své nevýhody. Drobným mínusem obou bund ve srovnání s péřovkou srovnatelné hřejivosti je jejich o něco větší hmotnost. Ve velikosti L váží Vertin 450 g, Spike Hooded 490 g (je těžší o kapuci). Jde o kosmetický rozdíl, těch pár gramů navíc nepocítíte. Ale hlavně je to daň za přidanou hodnotu v podobě jiného způsobu použití. Jako kdybyste nesmyslně srovnávali osobní auto a náklaďák – náklaďák sice jezdí o něco pomaleji, ale zase v něm toho víc uvezete.
Izolační schopnosti
Nejde o zateplovačky do extrémních mrazů – výrobce obě bundy předurčuje pro teploty od nuly do +15 C. Záleží ale samozřejmě na celé řadě faktorů včetně vaší zimomřivosti a pohybové aktivitě. Osobně jsem ve Vertinu v pohodě absolvoval výstup na Sněžku koncem listopadu, kdy ráno teplota spadla až na –10 C. V kombinaci s termoprádlem a prudkým výstupem bunda bohatě postačila. Pro nižší teploty nebo pomalejší pohyb už bych ale sáhnul po péřovce.
Hřejivost (respektive schopnost izolovat a uchovávat tak tělesné teplo) je vždy nutně subjektivní. Záleží na pohlaví, trénovanosti, výkonu metabolismu, psychickém rozpoložení, momentálním obsahu vlhkosti ve vzduchu a na spoustě dalších parametrů. I kdybychom tedy u Vertinu nebo Spike Hooded v laboratoři ve standardizovaných podmínkách objektivně změřili součinitel tepelné vodivosti (lambda), mnoho by nám to neřeklo.
Nemůžu tvrdit, že Tirol Wool je hřejivější než jiné náplně. Proč tedy v Turnově po tomto materiálu sáhli? Nikde to sice přímo neuvedli, ale zdá se, že to bylo z důvodu rozšíření spektra použitelnosti jejich bund. Sir Joseph je specialistou na péřovky, určené do extrémních mrazů. Různé zateplovací bundy s různou náplní se ale hodí do různých podmínek a pro různá použití. Typicky se dostáváme do tří situací.
1. Silný suchý mráz bez aktivního pohybu. Příkladem je klasické sjezdové lyžování s využitím vleku nebo zimní bivak. V této situaci potřebujeme silnou izolační vrstvu. Exceluje proto klasická silná péřovka, případě víc různých zateplovacích vrstev na sobě (silné termoprádlo, mikina z Polartecu plus lehčí zateplovačka nebo vesta). Nevýhodou je, že jakmile si v takhle nabalené těle začneme při neplánované pohybu “topit” aerobní aktivitou, přehříváme se a potíme. V příliš teplé bundě (vzhledem k pohybu) nám tak paradoxně začíná být zima.
2. Zastávka při nižší teplotě během aktivního pohybu. Příkladem je svačina na horském výletu. Pro vysokou aerobní aktivitu jsme oblečeni velmi lehce, třeba jen v tričku a membránovce. Jenže pak se zastavíme. Řešíme tedy problém, jak krátkodobě udržet tělesné teplo (respektive jak se rychle zahřát) a neprochladnout, než dojíme a vyrazíme dál. V této situaci dobře poslouží lehká zateplovačka, ať už s peřím nebo syntetickou náplní. Nevýhodou je, že ji musíme vytahovat z batohu, oblékat, pak zase svlékat a uklízet.
3. Delší aktivní pohyb při teplotách kolem nuly (dejme tomu od +10 do –10 C). Příkladem je trek v kopcovitém terénu s těžším batohem, kolo, nordic walking nebo běh, to vše zhruba od října do prosince a od března do května. Případně aerobní zimní sporty: běžky, ledové lezení, skitouring, švédské bruslení… Při všech těchto aktivitách tělo sice potřebuje tepelnou izolaci, ale ne tak silnou jako v situaci č. 1. Jinak by se totiž přehřívalo, potilo a následně prochládalo stejně, jako v situaci č. 2. Ideální je proto materiál se schopností aktivní termoregulace a zároveň i s vysokou prodyšností. Právě tady vyniknou výhody Tirol Wool. Bundy s touhle náplní při pohybu nemusíte svlékat, ale můžete je mít na sobě po celou dobu.
A právě tohle jsem si s Vertinem i Spike Hooded opakovaně ověřil. Chcete víc? Videorecenze jiných autorů jsou TADY a TADY.
Shrnutí: keep walking
Obě bundy z Turnova předčí zateplovačky s peřím nebo se syntetickou náplní v kombinaci dvou situací: 1. není extrémně silný mráz a 2. pohybujete se, díky čemuž se nejen aktivně zahříváte, ale i potíte. V outdoorových sportech je to naprostá většina případů. Výhody Vertinu i Spike Hooded se naplno projeví při jakékoli vysoce aerobní aktivitě při nižších teplotách.
Obě bundy samozřejmě použijete i jako jakoukoli jinou zateplovačku. V létě je můžete nosit v batohu a vytahovat až na zastávkách během dne nebo večer, když se ochladí. Jejich hlavní čas ale přijde až poté, co na podzim nebo na jaře teploměr spadne k nule. Umožní vám “keep walking” ve stylu Johnyho Walkera, aniž byste postupně museli odkládat svršky. A samozřejmě se obejdete i bez whisky:-))
Shrňme tedy, že Vertin i Spike Hooded jsou díky izolační náplni výjimečné. A dodejme, že ihned po svém objevení na trhu byla bunda Spike Hooded zařazena pořadateli soutěže Hanibal czech outdoor award do nominace. I to o něčem svědčí. Cena lehce pod 5000 Kč je pak naprosto úměrná výhodám, které tyhle dvě zateplovačky přinášejí.
Ivan Brezina
Napsat komentář