V Nepálu bylo horolezcům otevřeno 104 nových vrcholů

Dva z nově otevřených 104 hor nesou jméne podle Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norkeje, kteří jako první zdolali Mount Everest.

104 nově otevřených vrcholů se přidá již k 310, které v zemi již byly zpřístupněny předtím. Státní rozpočet Nepálu je z velké části založen na příjmech z turistiky, ty největší příjmy toho sektoru jsou právě od horolezců, kteří každoročně ve velkém počtu do země přijíždí. Nachází se zde totiž osm ze 14 světových osmicisícovek. Zajímavou motivací pro dobyvatele může být i to, že některé z hor nebyly dosud slezeny.

Nepálské úřady se otevřením nových vrcholů snaží povzbudit horolezecký turistický ruch v zemi, který byl utlumen tragickou nehodou na Mount Everestu a následným ukončením sezony ze strany šerpů. K nehodě došlo v půlce dubna a zemřelo při ní 16 šerpů. Úřady se následně snažily se s pozůstalými nějak domluvit, aby sezona pokračovala, nicméně než k dohodě došlo, základní tábor opustily výpravy horolezců.

Pocta legendám

Pocty se dočkali první muži, kteří stanuli na vrcholu Mount Everestu, Edmund Hillary a Tenzig Norkej – dvě z hor jsou pojmenovány po nich. Tenzig se nově jmenuje hora vysoká 7916 metrů, Hillary je nové jméno hory ve výšce 7681 metrů.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = 9

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>