Tři parádní lyžovačky pro letošní zimu

Na vlastní prkna jsme otestovali tři místa, kde sníh odletující za patkami naplní štěstím lyžařovu duši. Schladming1

1. Nejrozsáhlejší: Schladming – Dachstein

Za víkend to prostě nestihnete. Abyste ochutnali všech 230 kilometrů sjezdovek propojených 84 lanovkami a vleky, budete potřeboval aspoň týden. Štýrský Schladming je součástí komplexu Ski amadé, což je největší lyžařský areál v Rakousku, spojující 25 lyžařských středisek.
Lyžařská “houpačka čtyř vrcholů” (4 mountain ski area) ve Schladmingu spojuje oblíbené oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Přímo z centra města se na ni napojíte kabinovou lanovkou na vrchol Planai (1906 m), která vyjíždí z futuristicky vyhlížejícího komplexu Planet Planai. Sídlí v něm i skvěle vybavená půjčovna lyží Bründ Sports, takže jsme se nemuseli o nic starat. Prostě si vyberete ta správná prknýnka, uděláte pár kroků do kabinky a frčíte vzhůru na svah.

Schladming3

 Jednotlivé vrcholy jsou velmi dobře propojené a sněhovou jistotu severně orientovaných svahů podtrhuje supervýkonné zasněžování. Zdejší hlavní výhodou je ale různorodost. Sjezdovky všech stupňů sklonu a náročnosti potěší začátečníky a rodiny s dětmi i adrenalinové borce se zálibou v maximálním převýšení a rychlosti.

Snímek obrazovky 2023-03-19 v 7.04.08

Od spodní stanice lanovky je to jen 500 metrů k hotelu Falkensteiner, ideální čtyřhvězdičkové horské základně. Po návratu z lyží tu uvolníte svaly v rozlehlém wellness centru. Zasněžené svahy můžete pozorovat přímo z bazénu s vířivkami a prochladlé tělo zahřát v několika saunách. Den pak zakončíte regionálními kulinářskými specialitami a půllitrem pšeničáku. Co víc ještě od života chtít?

 www.falkensteiner.comwww.schladming-dachstein.at, www.planai.at, www.bruendl.at

 2. Nejslunečnější: 3Zinnen

Jihotyrolské Dolomity mají svahy orientované jižním směrem, což zdejším sjezdovkám zaručuje maximální počet slunečných dnů. Příkladem může být rozsáhlý areál 3Zinnen Dolomites nedaleko Silianu těsně za rakouskou hranicí. Pod vrcholem Gipfelkreuz Helm (2450 m) se tu v posledních letech rozrostl systém 31 lanovek a vleků, který propojil 5 velkých kopců s celkem 115 kilometry sjezdovek. Ještě před pár lety byste mezi nimi museli přejíždět skibusem.

3zinnen2

Areál 3Zinnen není “tajný”, ale určitě dosud méně známý. Kromě dostatku slunce je tak zdejší hlavní devizou relativně málo lyžařů a tedy prázdnější kopce. V ideálním mixu modrých, červených a černých sjezdovek si najde každý ty svoje. Jezdit tu prý budou až do Velikonoc. A pokud fandíte životnímu prostředí, většinu pohonu v 3Zinnen zajišťuje zelená energie.

www.dreizinnen.com

 3. Nejbližší: Hinterstoder

Do hornorakouského lyžařského ráje je to z Prahy jen 331 km převážně po dálnici. To znamená, že se Hinterstoder vyplatí i na víkend. V pátek po práci sednete do auta a v neděli po lyžování se bez problémů vrátíte. Vše mezi tím je čirý a ničím nerušený sjezdařský rauš. Celkem 40 kilometrů sjezdovek od černých “padáků” přes pohodovější červené svahy až po mírné cvičné loučky je ideální víkendová porce. Esem Hinterstoderu jsou dokonalé alpské scenérie. Z horních partií se vám otevře nezapomenutelný pohled na majestátní hradbu rozeklaných štítů Mrtvých hor (Totes Gebirge).

Hinterstoder2

Za přibližovací kabinku na horském plató navazuje rozlehlý vějířovitě rozvětvený systém sedaček a kotev. Převýšení 1400 metrů napovídá sklony zdejších sjezdovek. Ne nadarmo se tu koná Světový pohár v lyžování. Na závodní trati Hanesse Trinkla si můžete vyzkoušet, kde sviští hvězdy sjezdařského nebe. V Hinterstoderu si ale přijdou na své i freerideři a snowboardisté. V lese podél trasy šestisedačky Hössexpress najdou neupravované terény, kde díky velké nadmořské výšce nadýchaný prašan jen tak nerozbředne.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 1 = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>