Total Alpha: prostě taková ta bunda, kterou teď tahám všude…

Rok zkušeností s novou zateplovačkou ze Sušice: zrozena k pohybu, ale uplatní se i všude jinde. DSC_0218

Lehké zateplovací bundičky jsou v outdooru relativní novinkou. Přišly po dřevních érách vlněných svetrůn a později flísek. Jejich nástup umožnily až nové syntetické izolační materiály, především různé druhy umělého rouna.

DSC_0567

Na rozdíl od tlusté zimní péřovky musí být zateplovačka lehká a dát se sbalit do malého lehkého balíčku. V batohu totiž trpělivě čeká na svou chvíli. Vytahujeme ji hlavně na zastávkách na odpočinek nebo po příchodu na nocoviště a stavbě tábora. Tedy ve chvílích, kdy se tělo přestane zahřívat pohybem a zakousne se do nás zima. Není to ale dogma. V nízkých teplotách se zateplovačka uplatní i během dne, často pod vnější membránou. Dá se v ní i spát. Prostě jde o záložní tepelnou vrstvu, použitelnou až podle potřeby. Ale co když to může být i jinak?

Umělý kožíšek

Od loňského léta mne na cestách doprovázela zateplovačka Total Alpha ze sušického High Pointu. Přešel jsem s ní Kavkaz v gruzínské Svanetii i Nízké Tatry, sjel Lužnici, běžkoval v Krkonoších, podnikl třídenní akci na sněžnicích na Šumavě… Prostě jsem ji opravdu důkladně prověřil.

Běžky v Krkonoších

Běžky v Krkonoších

Hned na úvod je třeba říct, že jde o hybridní bundu, využívající dva odlišné izolační materiály. Záměrem výrobce bylo zkombinovat je tak, aby na různých tělesných partiích plnily různé funkce. Zaprvé je to americký Polartec Alpha, po kterém je bunda pojmenována. Tenhle materiál byl prý původně vyvinut pro americkou armádu. Když se před pár lety objevil na civilním trhu, bylo to jako zjevení. Syntetický “kožíšek” totiž lépe než jiné materiály zvládá zahřívat tělo, ale zároveň i propouštět přebytečné teplo a pot. Tedy izolovat i dýchat najednou.

Dnes už Alpha není převratná novinka a objevuje se na celé řadě výrobků. Neznamená to ovšem, že by už byla nahrazena něčím ještě povedenějším. Stále je to technicky nejdokonalejší materiál, plnící dva odlišné požadavky. Jistě, třeba peří izoluje lépe. Výhoda alfy se ale naplno projeví při pohybu.

Detail materiálu Alpha Direct

Detail materiálu Alpha Direct

Varianta materiálu s názvem Alpha Direct je uzpůsobena k přímému kontaktu s tělem. Nepotřebuje tedy podšívku a vnitřní strana je chlupatá jako skutečný kožich. Shluky “chlupů” jsou oddělené a v osnově mezi nimi zůstává dost místa pro větrání. Aby izolace zvnějšku neprofoukla, překryli ji v Sušici jemným Pertexem Quantum Air. Tenhle jemně tkaný “šusťák” sice zastaví vítr, ale je dostatečně prodyšný na to, aby neomezil a nesnížil výhody Alphy.

Vylepšená vlna

Alpha se vyrábí v různých gramážích, lišících se hmotnostní a hřejivostí. V Sušici si vybrali gramáž 136 g/m2 a na bundě ji umístili na záda a na břicho. Obepíná tedy tzv. tělesné jádro, u kterého je nejvíc třeba i v drsných podmínkách zachovat stálou teplotu. Alpha je i na horních plochách rukou od ramen po zápěstí. To má logiku, protože co uděláte, když je vám zima? Instinktivně přitisknete ruce k tělu, kde proto není třeba tak velká izolace.

Detail kapuce zevnitř. Na temeni je Alpha, po stranách Technowool.

Detail kapuce zevnitř. Na temeni je Alpha, po stranách Technowool.

A konečně je Alpha na kapuci, přesněji řečeno na krku, temeni a čele hlavy. Kapuce díky tomu funguje jako dokonalá čepice. Hřeje, kde je to potřeba, ale zároveň po stranách neomezuje zvuk a nešustí.

Druhým materiálem bundy je merino vlna, přesněji řečeno Technowool Merino. Najdete ho na bocích těla, na spodní straně rukávů a na obou stranách hlavy. Vysvětlovat výhody samotného rouna ovcí plemene merino by zde bylo trapným opakováním malé násobilky. Italská firma Pontetorto ovšem vlnu doplnila polyesterem a elastanem, čímž vznikl materiál posunutý o třídu výš.

Dobré vlastnosti zůstaly zachována a přibyla mechanická odolnost. Technowool nežmolkuje, neřídne a nezatrhává se. Na vnitřní straně má navíc froté strukturu, zvyšující odvádění potu ven. Vlna díky tomu dobře spolupracuje s Alphou. A ani na holém těle neškrábe a nekouše.

Gruzie: u ledovce Zaresho Khalde ve Svanetii.

Gruzie: u ledovce Zaresho Khalde ve Svanetii.

Střih sušické zateplovačky je těsný, aby uživatel tělesným teplem zbytečně nezahříval hluché prostory. Díky strečovosti obou použitých materiálů obepne tělo jako druhá kůže, ale zároveň nikde netísní a neškrtí.

Malé plus pro plešouny

Bunda je delší, což mi velmi vyhovuje. Česky řečeno díky tomu totiž “netáhne na cemr”. Centrální zip s horní ochranou brady je podložen větruodolnou légou, konce rukávů a lem kapuce drží na svém místě pruženka. Spodek má samozřejmě stahování. Konstrukčně stojí za zmínku ještě dvě zateplené kapsy na ruce umístěné výš, aby byly dostupné i při zapnutém bederáku. Plus náprsní kapsa na drobnosti.

Výsledkem je bunda s univerzálním využitím, k čemuž významně přispívá prodyčnost. Chůze s těžkým batohem do prudkého kopce není problém stejně jako rychlé pádlování, běžky a další vysoce aerobní aktivity. Člověk se námahou sice potí (neb tělo teplotu produkovanou pohybem jinak regulovat neumí), ale bunda vlhkost stíhá odpařovat. Právě v tomhle se se bunda vymyká jiným zateplovačkám, které vytahuju hlavně na zastávkách. Pokud je chladněji, Total Alphu můžu mít navlečenou pořád.

Gruzie: ráno pod vrcholem Karetta (3524 m).

Gruzie: ráno pod vrcholem Karetta (3524 m).

Použité zateplení mi osobně vyhovovalo až do teplot pod nulu. Záleží ale na použitém termoprádle, trénovanosti a zimomřivosti konkrétního uživatele a dalších individuálních charakteristikách. Decentní šedou variantu bundy jsem ocenil i jako příjemný oděv do zimního města. A díky kapuci nemusíme my plešouni myslet na čepici, a to ani v letních horách.

Déšť ne, vítr ano

Total Alpha není nepromokavá, a od zateplovačky to ani nikdo nečeká. Pertexem Quantum Air kryjící panely z Alpha Directu je opatřen hydrofobní úpravou. Lehké mrholení tedy bunda přežije, ale na delší déšť je třeba převrstvit ji membránovkou. Materiál Alpha Direct prý velmi rychle schne, ale to jsem neměl příležitost vyzkoušet, protože jsem za rok nikde nepromokl.

Překvapilo mne ovšem, jak dobře tehle zateplovačka odolává větru. Na čtyřdenním říjnovém přechodu Nízkých Tater opravdu hodně fičelo, ale vytahovat neprofuk jsem nemusel.

Po sbalení je bunda opravdu malá.

Po sbalení je bunda opravdu malá.

Ocenit je třeba i hmotnost 455 g (velikost L). Najdou se i lehčí zateplovačky, ale devizou Total Alphy je dobrý poměr váha/výkon. Velmi teplá bunda je pořád relativně lehká i na ultralight akce. A nakonec je bunda velmi dobře sbalitelná. Jednoduše ji srolujete a výsledný malý váleček zajistíte kapucou.

Prostě taková ta bunda, kterou už rok tahám skoro všude…

Více: www.highpoint.cz

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× šest = 36

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>