Tip na výlet: přespěte s trampy na Sovím hradě

Kam v létě za romantikou a dobrodružstvím? Na Kokořínsko, kde na vás čeká turistický přístřešek. Kamarád Ládínek nám prozradil, kudy se tam dostanete. IMG_9266


Cestování do ciziny bude letos kvůli doznívající covidové epidemii složité. Naštěstí ale máme dostatek nádherných míst i doma. Třeba území lesů a pískovcových skal nedaleko Mělníka. Je tu sice chráněná krajinná oblast, ale její ředitel Ladislav Pořízek má pro trampování pochopení, jak se vyjádřil v tisku. Správa CHKO nepostihuje dokonce ani stavbu srubů, táboření či rozdělávání ohňů. Prostě pohoda.

IMG_9300

Nejkrásnější část Kokořínska se navíc rozkládá na pozemcích města Mšeno. I jeho vedení v čele se starostou Martinem Machem a tajemníkem Zdeňkem Koudelkou se k milovníkům přírody staví více než vstřícně a propaguje tamní zákoutí. Můžete se o tom přesvědčit na trampském kempu Soví hrad, kterému vyznavači lesní moudrosti neřeknou jinak než Sováč.

Jak to tam mají trempíři zařízeno? Je tam stavba z kulatiny na přespání, ohniště, lavičky a další nezbytná výbava pro kempování. Stavební odbor města Mšeno Soví hrad označuje za oficiální turistický přístřešek. Navíc nevíme ani o jediném případě, že by odtamtud městští pohůnci někoho vyhnali nebo někoho pokutovali za to, že tam spí nebo rozdělává oheň. Nikdo zkrátka nic neřeší.

Snímek obrazovky 2021-06-07 v 19.41.36

„Sováč“ je v nadcházející letní sezóně otevřen všem občanům bez rozdílu. Nejen trampové, ale i turisté, milenci, rodiny s dětmi, cyklisté, pejskaři, houbaři, horolezci, opékači buřtů, keškaři, omladina s lahvemi piva a další milovníci přírody tam zřejmě mohou užívat hezké chvíle bez obav, že by se dostali do konfliktu se zájmy majitele pozemku (město Mšeno) či zákony na ochranu přírody. Hurá! Sláva!

Historie Sovího hradu je spojena s trampským hnutím, což vedení města Mšeno loni dosvědčili sami trampové. Jde tedy o významný sociokulturní fenomén – atraktivní turistický cíl podobně, jako třeba osada Ztracenka u Vltavy nedaleko Štěchovic. Nikoho samozřejmě nenavádíme, aby v lese rozdělával oheň, chraň bůh! Pokud ho ale trampové na Sovím hradě zapálí, jistě neporušíte zákon, když k plamenům přisednete. Proč na “Sováči” nepřespat, nevypít si kvalitní alkohol a nezaposlouchat se do písní o Jesse Jamesoivi a Bufalo Billovi?

IMG_9311

Jak se ale na Soví hrad dostat a jak ho mezi skalami vůbec najít? Doslechli jsme se o skupině turistů, která se k němu chystá vyznačit odbočku z modré značky, vedoucí roklí Močidla. Než se tak stane, vězte, že se to romantické místo nachází na GPS souřadnicích 50.4495725N, 14.6045014E. “My trampové na Sováč chodíme třemi cestami,” prozradil nám kamarád s přezdívkou Ládínek,” a dodal:

“1. Zaparkujeme u Pokliček a roklí Močidla dojdeme po modré značce až bezejmenou skálu těsně u cesty vlevo (50.4504214N, 14.6046114E). Odtud pak stačí uhnout vpravo do strmé průrvy, kterou se vydrápete přímo k Sováči.

IMG_9305

2. Nebo o pár metrů dříve zahneme za roklí Apatyka do bezejmenné rokle vpravo. Zhruba v její půlce odbočí doleva úzká pěšina, která obejde terénní vlnu a dovede vás až k Sováči. Stačí jen sledovat stopy našich kanad v mechu a kapradí.

3. Nebo jdeme z Mšena po zelené značce na Sedlec. Ten mineme a na GPS 50.4421092N, 14.6024214E uhneme ze značky doprava přes pole. Naším cílem je cíp lesa, kterým na Sováč pohodlně dojdeme shora.”

IMG_9309

Tolik kamarád s přezdívkou Ládínek, který nás ještě ubezpečil, že trampové nekoušou. “S otevřenou náručí mezi sebou přivítáme každého, kdo na kemp přinese rum a buřty,” vzkazuje. “Musíte si jen zalomit palec se šerifem Páterem a neházet vajgly do posvátného ohně.”

Tak na co čekáte? Na záda hoďte batůžek se svačinou, zašněrujte tenisky, dopněte větrovku a vyražte za krásami Kokořínska. Správě chráněné krajinné oblasti Kokořínsko i vedení města Mšeno nezbývá než poděkovat za vstřícnost k turistům. „Já s písničkou jdu jako ptáček!“, zazpívejte jim cestou na Soví hrad.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


5 + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>