Testujeme: ultralehká membránová bunda Master Jacket od šumavského High Pointu

Více než roční zkušenosti několika testerů při celé řadě aktivit. Výsledkem je asi nejpodrobnější test bundy ze Sušice, jaký si můžete přečít.

IMG_7478

Tenhle model v High Pointu představili v únoru 2018. Protože jdu po outdoorových novinkách jako vosa po bonbonu, Master  jsem měl na sobě poprvé už loni v květnu. Otestovat tak slibný model „z rychlíku“ jsem ale nechtěl. Právě proto to trvalo tak dlouho.

IMG_7482

Pro koho je Master určen?

Bunda zaujme především hmotností pouhých 325 gramů (velikost L), která ho řadí do kategorie ultralehkých. Srovnatelné bundy z běžného membránového materiálu váží asi o polovinu více. Už z toho plyne, že Master cílí na takzvané gramhoniče – tedy uživatele, kteří se na hmotnosti snaží ušetřit doslova každý gram. Hodí se to v řadě situací, ze kterých si typicky můžeme představit tři.

1. Dlouhý přechod hor “natěžko”. Abyste unesli jídlo třeba na týden a déle, musíte batoh odlehčit jinde. Třicet deka dolů na bundě je určitě znát.

Master disponuje velkými větracími otvory pod pažemi. Vzhledem k extrémní prodyšnosti materiálu je ale rozepnete jen zřídka.

Master disponuje velkými větracími otvory pod pažemi. Vzhledem k extrémní prodyšnosti materiálu je ale rozepnete jen zřídka.

2. Potřeba záložní ochrany. Když v nejistém počasí vyrazíte na jednodenní výlet, kolo nebo běžky, nepotáhnete těžký batoh. V ledvince, bidonu nebo jiném malém zavazadle chcete místo klasické bundy mít jen lehoučkou zálohu. Možná ji použijete, možná ne. Ale v extrémním případě vám zachrání zdraví.

3. Všechny venkovní sporty, provozované módním stylem “fast and light”. Třeba trailrunningový přeběh vysokých hor, při kterém zdoláte spoustu výškových i dálkových metrů. S běžnou výbavou by to nešlo, ale riskovat a ošidit to by se nemuselo vyplatit.

Bunda není přehnaně upnutá. Bez problémů pod ni proto dostanete pořádnou porci zateplení.

Bunda není přehnaně upnutá. Bez problémů pod ni proto dostanete pořádnou porci zateplení.

Plnohodnotná výbava

Tady je třeba zdůraznit, že Master ošizený rozhodně není. Jde o zcela plnohodnotnou bundu, která je prostě jen asi o polovinu lehčí. Týká se to už střihu a provedení, kde nechybí nic z výbavy klasických bund.

Velká (skutečně velká!) měchová náprsní kapsa s voděodolným zipem je v zájmu odlehčení laminována a dostanete se do ní i při zapnutém bederním pásu batohu. Kapuce má 3D stahování a můžete ji tedy dokonale přizpůsobit individuálnímu tvaru hlavy (navržena je i pro použití s přilbou). Velkorysé odvětrávací otvory pod pažemi umožňují zbavit se přebytečného tepla a potu, na čemž se ale významně podílí už samotný materiál bundy (viz níže).

Kapuce je velkorysá, nastavovatelná ve 3D a použitelná i s přilbou.

Kapuce je velkorysá, nastavovatelná ve 3D a použitelná i s přilbou.

V oblasti krku je zevnitř vlaminován laserem vyřezaný mikrofleece panel, což spolu s parkovací “garáží” centrálního zipu zajišťuje, že bunda nikde nedře. Hlavní kostěný zip YKK je dvoucestný, takže ho pro větší pohodlí můžete rozepnout i zespodu. Podkládá ho léga s okapnicí, zabraňující protečení. Samozřejmostí je stahovací lem a kapuce i manžety ovladatelné jednou rukou, ale to je u dobré outdoorové bundy standard. Masteru sice chybí kapsy na ruce a protisněžný pás, ale vzhledem ke konceptu (ultralehká bunda) to nijak nepostrádám.

Shrňme tedy to nejzákladnějí. Existují i lehčí nepromokavé bundy, ale Master je ve své katagorii zřejmě jediný model, který vám poskytne tak širokou a neošizenou výbavu.

Detail velké měchové kapsy na hrudi.

Detail velké měchové kapsy na hrudi.

Co je neporézní hydrifilní laminát?

Na odlehčení bundy se významně podílí použitý materiál – BlocVent Pro Superlight 3L. S tímto názvem ho v Sušici používají exkluzivně a už to samo dělá z bundy Master unikát. Produkt renomované japonské firmy Toyota je považován za jeden z nejlehčích třívstvých laminátů na světě. Na omak je tak jemný, že připomíná šusťák. Díky tomu je i výborně sbalitelný – bundu skoro zmačkáte do dlaně. Samozřejmě je zcela větruodolný, což je dáno už přítomností membrány. Jak ale tento neporézní hydrofilní laminát funguje, pokud jde o voděodolnost (nepromokavost) a na druhé straně prodyšnost?

Rozdíl mezi funkcí porézní (vlevo) a neporézní (vpravo) membrány.

Rozdíl mezi funkcí porézní (vlevo) a neporézní (vpravo) membrány.

Podle principu, na kterém membrány pracují, je můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny. Porézní membrány na bázi teflonu (PTFE) představuje například Gore-tex nebo eVent. Na jeden čtvereční centimetr mají více než miliardu miniaturních otvorů, které jsou 20 000× menší než kapičky vody, ale zároveň 700× větší než molekuly vodní páry. Pro vodní páru tedy membrána nepředstavuje žádnou překážku, zatímco tekutou vodu nepropouští.

Se vzrůstajícím tělesným výkonem se prodyšnost neporézní membrány zvyšuje.

Se vzrůstajícím tělesným výkonem se prodyšnost neporézní membrány zvyšuje.

Neporézní membrány jsou většinou vyrobeny z polyuretanu nebo polyesteru. Představuje je například Climatic, Gelanots, Hyvent, Dermizax, Sympatex či právě BlocVent. Jak už název napovídá, nemají neporézní membrány žádné otvory. Vodu nepřevádějí ve formě páry, ale v kapalné fázi na principu chemické absorbce a difuze, při které se uplatňují hydrofilní a hydrofobní síly. Tekutá voda se na vnitřní straně na membránu naváže, na přechodnou dobu se stane její součástí, až ji materiál na vnější straně vypudí.

Tvrzení Japonců

Oba typy membrán mají své zastánce i odpůrce. Co říká japonký výrobce o BlocVentu? Díky neporézní povaze prý má vysokou flexibilitu a schopnost zotavení se i po extrémním vytažení. Své vlastnosti by si měl udržet i po dlouhodobém používání a neztratit je ani při velmi nízkých teplotách. Unikátní vlastností je prý výkonnost BlocVentu z pohledu paropropustnosti – se zvyšováním aktivity tento parametr roste a materiál se stává prodyšnější.

Velká měchová kapsa na hrudi je snadno přístupná i při zapnutém bederáku.

Velká měchová kapsa na hrudi je snadno přístupná i při zapnutém bederáku.

To “prý” používám zcela záměrně, stejně jako tvrzení firmy Toyota o dalších vlastnostech materiálu bundy Master. Udávané hodnoty jsou 20 000 mmH2O pro nepomokavost a 48 000 g/m2/24hod pro prodyšnost. Ověřit jsem to nemohl, protože je k tomu třeba laboratoř. Zajímá vás, jak se to technicky měří? Na princip testování parametrů materiálu podle normy JIS L1099 se podívejte ZDE a ZDE.

Teoretické hranice….

Bundu jsme nezkoušeli v laboratoři, ale venku. Což jsou koneckonců podmínky, ve kterých se uživatel reálně pohybuje.

Udávaná prodyšnost 48 000 g/m2/24hod je teoreticky excelentní. Pro srovnání: pro chůzi stačí 10 000, zatímco pro běh je třeba 20 000 a pro extrémní fyzickou aktivitu (například rychlá chůze s těžkým batohem do prudkého kopce) 35 000. Teoreticky jsme tedy o 13 000 výše, než je nutné i pro to nejšílenější ždímání těla.

Větruodolnost je 100 %, prodyšnost extrémně vysoká. Bundu proto využijete i během větrného, ale slunečného dne.

Větruodolnost je 100 %, prodyšnost extrémně vysoká. Bundu proto využijete i během větrného, ale slunečného dne.

Extrémně lehké a prodyšné membránové materiály ale mívají dvě poměrně zásadní omezení. Zaprvé nebývají určeny k použití s těžkým batohem (popruhy a záda protlačují vodu skrz membránu) a zadruhé nejsou tak mechanicky odolné. Za odlehčení tedy “zaplatíte” tím, že si bundu musíte víc hlídat a nevydrží vám tak dlouho. Pro BlocVent Pro Superlight 3L ale ani jedno z těchto omezení neplatí. Ověřit to bylo hlavním cílem testu, a i proto jsem mu věnoval nadstandardní čas od loňského května. Bundu jsem navíc na různorodé akce promyšleně půjčoval kamarádům, abych získal co nejvíc názorů.

…a realita?

V dešti s těžkým batohem Master nosilo včetně mne i několik dalších lidí. Nikomu neprotekla. Odlehčený materiál bundy samozřejmě už z principu nemůže být stejně odolný, jako klasický BlocVent Pro 3L, který v High Pointu používají na “těžkých” bundách Radical a Protector. Ale ani po roce poměrně drsného a neuctivého zacházení se nikde neobjevila trhlina či významnější opotřebení. Podílí se na tom nejen jemná ripstopová struktura materiálu, ale i promyšlená výztuha ramen, kde se popruhy batohu třou nejvíc.

Master se vyrábí ve dvou navzájem inverzních barevných variantách.

Master se vyrábí ve dvou navzájem inverzních barevných variantách.

A prodyšnost, která nás u takto definované bundy zajímá nejvíc? Nikdo si nestěžoval, že by se v Masteru potil. Ani já ne. Jedinou výjimkou byl zátěžový test, při kterém jsem se v bundě rozběhl do kopce – ovšem v přímém poledním slunci a tropickém vedru začátkem června. To je záměrně přehnaná situace, při které bych se potil i v bavlněném tričku. S deštěm přichází i ochlazení, takže v reálných podmínkách to je OK. Master prostě “udýchá” i největší tělesnou námahu. Jdete, jedete nebo běžíte a zdá se vám, že na sobě vlastně nic nemáte.

Závěrečné shrnutí

Master je hodně povedená bunda – ať už jako záložní do batohu “pro sichr”, nebo pro vysoce aerobní aktivity. Kombinace prodyšnosti, lehkosti a vybavenosti nabízí skvělý poměr cena/výkon. I proto ostatně Master získal krásné třetí místo v soutěži Hanibal Czech Outdoor Awards 2018, ve které pro jednotlivé výrobky hlasují sami spotřebitelé. Ale je tu ještě jedno nepominutelné plus.

Přednosti Masteru vyniknou  hlavně při vysoce aerobních sportech. Třeba na běžkách.

Přednosti Masteru vyniknou hlavně při vysoce aerobních sportech. Třeba na běžkách.

Trendem dneška jsou lokální výrobky s “rodokmenem”, což platí i pro Master. Jedinými zahraničími vstupy je japonský materiál a extrémně pevné německé nitě Amann. Konstrukce bundy je domácí (podílel se na ní renomovaný designér Ján Jurčišin, žijící v Sušici) a výroba jakbysmet. Naprosté většina jiných “českých” outdoorových firem pošle stříhy mejlem kamsi do Asie, odkud jim pak přijde kontejner hotových výrobků. High Point jde i díky stoleté tradici jinou cestou. Dává práci šumavským lidem, platí u nás daně a za svoje výrobky doslova osobně ručí. Master je tedy něco jako víno od konkrétního vinaře, brambory ze statku nebo vajíčka od domácích slepic.

Více: www.highpoint.cz 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 4 = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>