Testujeme: hardshellový komplet High Point Protector 5.0

Dvě odpovědi, tři souvislosti, devět plusů… Ale hlavně rok zkušeností s oblečením ze Sušice, které vám v extrémním případě může zachránit život. DSCF5601


Koncem ledna Horská služba zachraňovala nedaleko krkonošské Slezské boudy na kost promrzlou dvojici. “Nezkušení adepti horské turistiky se vydali vpodvečer na Sněžku zasněženou krkonošskou trasou lajdácky vybaveni: v teplácích a teniskách,” dočetli jsme v novinách. “Bez pomoci Horské služby Krkonoše by zřejmě jejich pokus o zdolání nejvyššího českého vrcholu skončil tragicky.”

Pozor: toto není foto ze záchranné akce HS, ale ze zimního bivakování v Orlických horách v bundě Protector 5.0.

Pozor: toto není foto ze záchranné akce HS, ale ze zimního bivakování v Orlických horách v bundě Protector 5.0.

Malér se přitom vůbec nemusel stát. Stačilo jen vzít si bundu a kalhoty z kvalitního membránového materiálu a pod ní dostatečné zateplení. Hardshell je prostě hardshell. Tahle tenká slupka zastaví vítr a déšť, ochlazující tělo. Zbývají dvě otázky: 1. Od jakého krejčího? 2. Z jakého materiálu? My jsme dlouhodobě zkoušeli hardshellovou bundu a kalhoty Protector 5.0 od šumavského High Pointu.

Dvě odpovědi

První otázka je podstatná proto, že kvalita hardshellu velmi záleží na celkovém zpracování – od střihu přes detaily až po kvalitu ušití. Stačí jedna nedomyšlená kapsa a do bundy nebo kalhot v dešti poteče. Nezalaminované švy, špatné nitě, zasekávající se zipy… Pokazit se dá prostě skoro cokoli. Právě proto nemá smysl sahat po levných produktech šitých kdesi v asijských manufakturách. S hardshellem je to prostě jako s alkoholem: kvalita už z principu nemůže být laciná. Po levné vodce vám bude špatně, zatímco levná bunda vám k tělu pustí vodu a vítr.

Protector 5.0 na sjezdovce v rakouském Hinterstoderu.

Protector 5.0 na sjezdovce v rakouském Hinterstoderu.

Cena hardshellu není snahou majitele firmy vydělat rychle na drahé auto. Platíte v ní totiž roky vymýšlení a testování, ruce zkušených švadlen, složité ladění detailů, zpětnou vazbu od nejlepších horolezců, cestovatelů a dalších dobrodruhů… V High Pointu navazují na rodinnou tradici, sahající až do roku 1830. Se šitím outdoorového oblečení pak mají zkušenosti od roku 1975. Dost na to, aby se jejich produktům dalo věřit víc, než větrovkám z tržnice.

A teď k materiálu. Komplet Protector 5.0 je ušit z membránového BlocVentu Pro 3L. Co o něm říkají propagační materiály výrobce? Produkt japonské firmy Toyota má nepromokavost 25 000 mm H2O a prodyšnost 35 000 – 40 000 g/m2/24hod. Třívrstvý strečový laminát je vybaven neporézní membránou, díky čemuž vykazuje vysokou flexibilitu a schopnost zotavení se i po extrémním vytažení. Vynikající vlastnosti si zachovává i po dlouhodobém používání a neztrácí je ani při velmi nízkých teplotách.

Detail 3D kapuce se štítkem, která se vejde i přes helmu.

Detail 3D kapuce se štítkem, která se vejde i přes helmu.

Tolik tvrzení. Laboratorně jsme je netestovali, ale po roce užívání kompletu můžeme potvrdit, že BlocVent opravdu neprofoukne, opravdu nepropouští vodu a opravdu skvěle dýchá, takže se v něm skoro nezapotíte (s výjimkou opravdu vysoce aerobních podmínek). Nic víc vědět nepotřebujeme – ten materiál prostě funguje přesně tak, jak slibuje.

Tři souvislosti

Komplet Protector 5.0 díky robustnímu materiál hned po oblečení “na první dobrou” vytváří pocit bezpečí. Dokonale padnoucí střih příjemně obepne tělo, aniž by kdekoli škrtil nebo svíral. Jistě, je to zatím jen příjemný vjem, který je třeba doplnit delšími zkušenostmi z terénu. Kromě samotných užitných vlastností ale za zmínku stojí ještě tři souvislosti.

Jednodotykové stahování rukávů se dá snadno ovládat i v rukavicích.

Jednodotykové stahování rukávů se dá snadno ovládat i v rukavicích.

Zaprvé se na vývoji bundy podílel Radek Jaroš. Nejúspěšnější český horolezec bundu i testoval na expedici na druhou nejvyšší horu světa K2 (8 611 m). V červenci 2014 se na ní stal teprve 15. horolezcem světa, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku.

Zadruhé o dva roky později (2016) bunda (ve verzi 3.0) získala prestižní ocenění Hanibal Awards, které se pak opakovalo i v roce 2019 (ve verzi 5.0). Už z toho je vidět, že jde o skutečnou špičku na trhu – vlajkovou loď firmy, která je neustála vylepšována, piplána a cizelována.

Bunda je s kalhotami barevně vyladěna (k dispozici jsou i další barvy).

Bunda je s kalhotami barevně vyladěna (k dispozici jsou i další barvy).

A konečně zatřetí jde o produkt českých mozků a rukou. Oblečení High Point se šije v Sušici, firma dává práci místním lidem, platí u nás daně, může být předmětem národní hrdosti…

Tohle všechno jsou bonusy k výrobku, který jsme testovali. Bundu a kalhoty jsme od února 2020 používali na celé řadě akcí od lyžování v Rakousku přes trekking v Rumunsku až po zimní bivakovací akci v Orlických horách. Záměrně používám plurál, protože jsme si komplet navzájem půjčovali se synem, studentem fakulty tělesné výchovy a sportu UK. Tedy profesionálním a náročným uživatelem.

Hlavní zip je oboustranně rozepínatelný YKK a spodní okraj bundy jistí druk.

Hlavní zip je oboustranně rozepínatelný YKK a spodní okraj bundy jistí druk.

Devět plusů

Podrobným popisem všech technických fines kompletu se v testu nezdržujme, najdete ho na odkazech na web výrobce. Shrňme devět bodů, které jsme zvláště ocenili:

1. Ramena a zadní díl bundy jsou vyztuženy odolnějším materiálem o vyšší gramáži. To zaprvé zlepšuje užitné vlastnosti při použití s batohem a zadruhé prodlužuje životnost. Troufnu si tvrdit, že i při častém používání vydrží nejméně deset let. To je i odpověď na otázku po ceně, viz známý výrok “Nejsem tam bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci”. A pokud si bundu někde roztrhnete nebo třeba proříznete mačkou, pozáruční servis budete mít přímo na Šumavě. Hledejte něco podobného u noname čínského výrobku…

Vnitřní vodotěsná kapsa s kabelovou průchodkou.

Vnitřní vodotěsná kapsa s kabelovou průchodkou.

2. Bunda má dostatek kapes (konkrétně pět). Nejčastěji jsme používali kapsu na rukávu (na skipas) a hlubokou náprsní kapsu, přístupnou i po zapnutí hrudního popruhu batohu (na mobil s GPS). Vnitřní vodotěsná kapsa má kabelovou průchodku, což jsme nevyužili (venku nejraději posloucháme ticho). Audiofil se ale nemusí bát o zvlhnutí přehrávače.

3. Hlavní zip bundy se dá rozepnout i odspodu. To je výhoda nejen pokud se chcete zbavit přebytečného tepla (v kombinaci s rozepnutím velkorysých větracích otvorů pod pažemi), ale i když se vám chce prozaicky čurat.

Japonský materiál v kombinaci s českým designem a prací českých rukou = lokální produkt ze Šumavy.

Japonský materiál v kombinaci s českým designem a prací českých rukou = lokální produkt ze Šumavy.

3. Jednodotykové stahování konců rukávů se dá snadno ovládat i v silných rukavicích, což přijde vhod v mrazu. Ze stejného důvodu oceňujeme šňůrky s plastovým zakončením na koncích zipů.

4. Na bundě nikde nic nevlaje, protože šňůrky jsou ukryty do tunýlků. Důležitost tohoto zdánlivého detailu potvrdí každý, komu v silném větru šňůrka jiné bundy švihla do oka.

Kalhoty se dají rozepnout po celé délce.

Kalhoty se dají rozepnout po celé délce.

5. Střih je tak akorát na tělo, aby se pod bundu vešel dostatek zateplení. Není ale zase příliš volný, protože jinak by vznikala studená místa.

6. Kalhoty mají anatomicky tvarovaná kolena a krokový klín. Díky tomu nikde neškrtí a umožňují maximální pohyblivost.

7. Na kotnících jsou nejen protisněhové nohavičky (s pružným okrajem a háčkem na tkaničku boty), ale i vyztužení odolnou Cordurou. Kalhoty tedy jen tak neprošoupete. Dolní okraj se dá přepnutím druků jednoduše zúžit ve třech polohách podle potřeby.

Detail vnitřní protisněhové nohavičky.

Detail vnitřní protisněhové nohavičky.

8. Kalhoty lze celé rozepnout v bocích. Šetří to čas, když ráno vylezete ze spacáku nebo se náhle zhorší počasí. Není nutno se zouvat, navlékat/svlékat spodky…

9. Díky pružnému pasu po stranách kalhoty dokonale přilehnou k tělu, takže netáhne “na cemr”. Pas je dostatečně vysoký a kalhoty tedy s bundou tvoří dokonale spolupracující komplet.

Hardshell pro „hard work“

Pokud jde o materiál, konstrukci i zpracování, nelze kompletu nic vytknout. Musíte si ovšem rozmyslet, kdy a kam si tohle „hi–end“ oblečení vezmete. Výrobce komplet doporučuje hlavně do náročných klimatických podmínek, tedy třeba na lyžování, freeride, zimní VHT přechody nebo výstupy ve vysokých horách. Na letní vandr nebo na kolo by byla bunda a kalhoty Protector 5.0 přehnané. Na méně náročné akce jsou určeny jiné modely, třeba Master 2.0 nebo Revol. Pozor: ne tepláky a tenisky, jako ti dva hazardéři z úvodu!

Vše je tedy otázkou priorit. Univerzálnost neexistuje, což platí nejen pro outdoorové oblečení, ale namátkou třeba i pro auta, ženy, knížky… Tak to už prostě v životě je.

Více zde: www.highpoint.cz

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 4 = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>