Suunto 9 Baro: hodinky pro ty, kdo chtějí výš a dál
V červnu 2016 přišla finská firma Suunto s převratným modelem multisportovních hodinek Spartan Ultra (podrobně jsme je testovali ZDE). “Počítač na zápěstí” má mimo jiné třeba barevný displej, schopnost komunikovace s mobilním telefonem nebo možnost spolulupráce s webovým rozhraním. Ale vývoj se nedá zastavit. Rodina podobných přístrojů se stále rozšiřuje, protože zcela univerzální hodinky prostě neexistují. Před časem přibyl model Suunto 9 Baro.
Tyhle multisportovní hodinky s GPS jsem záměrně vyzkoušel ve dvou zcela rozdílných situacích. Měl jsem je s sebou na cestě po íránských pouštích a prožil jsem s nimi týden sjezdového lyžování v Rakousku. Plus jsem s nimi absolvoval pár běžkařských přejezdů a treků v českých horách a v mezidobí je běžně používal jako “městský” nástroj každodenního života. Ze stovek funkcí jsem tedy sice podrobně prozkoumal jen zlomek, ale právě tak bude hodinky používat každý majitel. Umí toho totiž tolik, že nikdo nevyužije všechno.
Co jsem na hodinkách ocenil?
V nepřehledných perských městech jsem si do nich uložil GPS souřadnice hotelu (“point of interest”) a mohl vyrazit do ulic nebo do pouště bez obav, že se budu muset místních složitě vyptávat na cestu zpět. Informace o přesném východu a západu slunce a světových stranách (digitální kompas) mi umožnila “vychytat” nejlepší místa a chvíle pro focení. V Alpách jsem večer přesně věděl, kolikrát jsem ten den sjel sjezdovku, kolik jsem najel vertikálních metrů a jakou rychlostí.
Měření tepu na zápěstí umožňuje nový rozměr monitorování tělesných funkcí. Přidejte akcelerometr, díky kterému hodinky poznají, jak a kdy se hýbete a kolik jste ušli kroků. Když se to všechno prožene softwarem, budete znát kvalitu svého spánku, počet kroků během dne, ujitou vzdálenost a počet spálených kalorií. Dost informací na to, abyste s přesností 24/7 věděli, jestli žijete zdravě. Hodinky vás tedy ve vašem vlastním zájmu tak trochu “buzerují”. Neměli byste navečer vyrazit na procházku, aby vám na břiše nerostl špek? Neměl byste chodit dřív spát?
Pokud nepočítáme kosmetické rozdíly (například minerální sklíčko místo safírového), liší se Suunto 9 Baro od Spartanu Ultra jen málo. Stejný barevný displej s vysokým kontrastem, stejné ovládání, velmi podobné menu… I vzhledově jsou podobné, a to včetně řady barevných provedení včetně diskrétní černé, která sedne i ke korporátnímu obleku na schůzi správní rady.
V čem (a jak) jsou hodinky přesnější?
Na trhu jsou dva modely hodinek Suunto 9. Už zmíněné Suunto 9 Baro a základní Suunto 9. Ty oproti modelu Spartan Ultra nemají vestavěný barometr. Nadmořskou výšku tedy vypočítávají z GPS, což je o něco méně přesné. To není chyba, protože u řady sportů prostě není absolutně přesná znalost tlaku vzduchu třeba.
Zadruhé mají Suunto 9 Baro měření tepu na zápěstí optickým senzorem na spodní straně hodinek. Měření tepu na zápěstí sice není tak přesné, ale stejně jako v případě barometru to není chyba. Řadě uživatelů postačí orientační hodnoty, a plusem je uživatelský komfort. Obejdete se totiž bez hrudního pásu, i když Suunto 9 Baro jsou na jeho použití připraveny.
Nezbytné je dodat, že Suunto 9 Baro předchozí model “dotahují” softwarovým řešením. Disponují softwarovými algoritmy, které nově zpracovávají data z jednotlivých vestavěných senzorů (GPS, akcelerometr, výškoměr, gyroskop a kompas) tak, aby z těchto informací “vyždímaly” co nejvíc.
Algoritmus FusedTrace při nedostatečném GPS signálu zpřesňuje záznam trasy včetně její délky. Příkladem je situace, kdy jdete, běžíte nebo jedete horským údolím, ve kterém hodinky “nevidí” družice. A nebo když si na delší trase zapnete delší interval vzorkování GPS signálu, abyste šetřili akumulátor. Hodinky pak k záznamu polohy dopočítávají data z akcelerometru a výsledkem je vysoká přesnost celkové trasy. Algoritmus FusedSpeed podobným způsobem zpřesňuje aktuální rychlost.
Jak hodinky šetří energii?
A konečně Suunto 9 Baro mají oproti modelu Spartan Ultra nový inteligentní management baterie (respektive dobíjecího akumulátoru). Podle monentálního stavu nabití a očekávané délky konkrétní sportovní aktivity si vyberete ze tří předdfinovaných režimů (Výkon, Vytrvalost a Extrémn). Hodinky podle toho optimalizují svůj výkon tak, aby jim nedošla “šťáva”. 120 hodin (5 dnů) s vysokou přesností záznamu? Není problém, ale za cenu omezení barev displeje nebo omezení měření tepu. Chytré! Bez použití GPS hodinky vydrží v chodu až 14 dnů a jen jako hodinky dokonce až 20 dnů. Prostě něco za něco.
Suunto 9 Baro tedy oproti modelu Spartan Ultra sázejí na dva promyšlené rozdíly: 1. co nejpřesnější data, 2. co nejdelší výdrž bez nutnosti dobíjení. Z toho plyne, že nejsou určeny rekreačním joggerům z městského parku, ale hlavně borcům, kteří se vydávají do terénu na delší dobu. Nechtějí tahat powerbanku nebo solární panel, nemohou se zastavit někde v hospodě se zásuvkou… Suunto 9 tedy osloví outdoorové sportovce a dobrudruhy v nejčistším slova smyslu.
Dodejme, že stejná zůstává i spolupráce hodinek s mobilním telefonem (Suunto App) a webem Movescount, který jejich možnosti radikálně rozšiřuje. Umožňuje třeba průběžné stahování aktualizací, zapojení do mezinárodní multisportovní komunity… Předdefinovaných je více než 80 sportů. Jako trekker ale oceňuju hlavně možnosti “naklikat” si v mapě předem trasu, po které vás hodinky v terénu provedou. Nebo si naopak trasu během treku nahrát do hodinek a doma se pak přesně podívat, kudy jste šly a jaký výkon jste podali.
Více: www.suuntocz.cz
Napsat komentář