Staňte se součástí expedice Broad Peak

Horolezec Libor Uher se letos chystá zdolat svou další osmitisícovku a vy můžete soutěžit o možnost dostat se s ním až do základního tábora.

Koupíte-li do 4. 5. 2014 ve vybraných prodejnách sítě Rock Point vybavení adidas v hodnotě nad 1 000 Kč, máte šanci zúčastnit soutěže. Pak stačí vyplnit formulář na www.vyhrajexpedici.cz, popsat svou motivaci a zadat číslo účtenky.

Přípravný kemp

10 vybraných se zúčastní přípravného kempu od 16. do 18. května. Libor Uher Vás pozve do svých domácích hor, kde trénuje na své velehorské dobrodružství. O víkendu 16.-18. května zjistíte, jak se připravují horolezci na výstupy v těch nejvyšších velehorách světa. Členové expedice se především musí perfektně znát a povahově si sedět. Teambuildingové aktivity budou pro účastníky zajímavým zážitkem a Liborovi pomohou poznat svého budoucího parťáka na expedici. Aby každý věděl, co ho čeká, je v programu i přednáška Libora Uhra o expedici na Dhaulágirí v roce 2012.

V rámci kempu proběhnou i zdravotní testy účastníků ověřující, že vítěz soutěže zvládne dvoutýdenní trek po ledovci ve vyšší nadmořské výšce. Účastníky čeká i fyzicky náročný výstup na některý z beskydských vrcholů, samozřejmě nepůjdete „normálkou“.

Samotného výherce na závěr víkendu vybere Libor Uher po absolvování individuálních pohovorů se všemi účastníky tréninkového kempu. Výherce má zajištěn kompletní servis – letenku do Pákistánu, veškerou dopravu na místě, stravování i nosiče po celou dobu treku a vybavení z outdoorové kolekce adidas Terrex.

Expedice Broad Peak

Český horolezec Libor Uher se chystá na svou další výpravu na osmitisícovku a vrací se do míst, kde v roce 2007 dosáhl svého největšího úspěchu, když vystoupil na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2. Také Liborova další úspěšná expedice v roce 2010, kdy vystoupil na osmitisícovky Gasherbrum I i Gasherbrum II se odehrávala nedaleko. Přímo naproti K2 přes ledovec se tyčí dvanáctá nejvyšší hora světa, Broad Peak, kam Libor Uher s Markem Novotným plánují vystoupit v průběhu letošního léta.

Broad Peak je s 8051 metry dvanáctá nejvyšší hora světa. Občas je označován také jako K3, ale na rozdíl od K2 se ujalo spíše jméno odkazující na velmi dlouhý vrcholový hřeben, kde hned několik vrcholků překonává osmitisícovou hranici.

Pro Libora je to poslední z osmitisícovek v pohoří Karákóram, na K2 i obou osmitisícových Gasherbrumech již stál a pátá pákistánská osmitisícovka Nanga Parbat leží v nejzápadnější výspě Himálaje. Libor Uher se tak pokusí doplnit si svou karákóramskou sbírku. I Marek Novotný již stál na vrcholu Gasherbrumu I i II a v předchozích letech se s Liborem pokoušel o výstup na Dhaulágirí.

Pro výstup Broad Peaku na vrchol plánují výstup normální trasou, nicméně nevylučují v případě dobrých podmínek volbu nějaké zajímavé náročnější varianty. Na vrchol se samozřejmě vydají bez kyslíku a bez podpory výškových nosičů.

Co čeká výherce?

Jak uvidíte na tréninkovém kempu, připravit se na výstup na Broad Peak je opravdu náročný a především dlouhodobý úkol. Výherce tak čeká cesta s expedičním týmem přes Islámábád do Skardu a Askole, dále pěšky po ledovci Baltoro pod nádhernými věžemi Trango Towers a dalšími známými kopci přes soutok ledovců Concordia až do základního tábora, který leží přímo mezi Broad Peakem a K2.

Pokud to podmínky dovolí, povede cesta zpět přes téměř šestitisícové sedlo Gondogoro La, z kterého je nádherný výhled na celý masiv Gasherbrumů, K2 i další krásné hory – skoro osmitisícový Masherbrum, špičatý Laila Peak a další. Cesta zpět do civilizace vede přes vesnici Hushe do Skardu. Pokud nebude možné přejít náročné sedlo Gondogoro, vrátí se skupina trekařů zpět do Askole po ledovci Baltoro.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = 6

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>