Ski amadé: vyzkoušejte lyžování v budoucnosti

Co všechno změní průhledový displej v brýlích? Na sjezdovce si můžete připadat jako pilot stíhačky, ale to je jenom začátek. Snímek obrazovky 2019-01-23 v 20.55.26


Rakouský areál Ski amadé před časem přišel se zásadní technologickou inovací – s brýlemi, které vás mimo jiné ze sjezdovky zavedou k hospodě. Zajel jsem si to vyzkoušet na vlastní kůži. Z pětadvaceti lyžařských středisek v rámci Ski amadé jsem si vybral areál Schladming–Dachstein. Datové brýle Smart ski goggles si tu buď můžete koupit, nebo vám je za 19 eur na den půjčí.

03

K čemu jsou dobré? Především jsou to klasické lyžařské brýle. Do očí vám nelétá sníh, ve větší rychlosti neslzíte a oranžový filtr zvyšuje kontrast. Tohle všechno známe a není to třeba rozvádět. V pravém dolním rohu zorného pole je ale navíc průhledový displej, do kterého se průběžně promítají vámi zvolená data. „Vše se ovládá dálkovým voličem, umístěným na zápěstí,“ vysvětluje Manuel Schnell, který se podílel na vývoji Smart ski goggles, zatímco mi na ruce navléká předmět připomínající hodinky:

Ovladač brýlí

Ovladač brýlí

Je na něm jednoduchý přepínač umožňující proklikávat mezi režimy v brýlích. Vše je samozřejmě bezdrátové, takže vás to nijak neomezuje v jízdě.

Printscreen z brýlí č. 1

Snímek obrazovky 2019-01-23 v 21.00.25

V horním vodorovném sloupci vidíte, že jsem za den sjel pětadvacetkrát, celkem ujel 72,4 kilometru a sjel 9770 výškových metrů. To celé mi trvalo 6 hodin a 32 minut.

Prostřední mapka ukazuje, kde všude jsem v rámci Schladming lyžoval (modrá barva s vyznačením startu/cíle a nejvyššího dosaženého bodu zeleným puntíkem).

Úplně dole jsou výškové profily mých jednotlivých pětadvaceti sjezdů (modře) a jejich rychlostní profily (zelená barva) včetně narůstajících vzdáleností (vodorovná osa).

Vlevo si všimněte nejvyššího, průměrného a nejnižšího bodu na lyžích (1684 m, 1357 m a 475 m). Vpravo si všimněte maximální, průměrné a nejnižší rychlosti (63 km/h, 11 km/h a 0 km/h).

Průvodce na čele

Orientace v menu brýlí zabere průměrně inteligentnímu lyžaři asi pět minut – vše je zcela intuitivní. Vyberete si z nabídky sjezdovek, vleků, chat s občerstvením, míst s výhledem (třeba k nafocení selfíčka) a dalších ‚bodů zájmu‘. Pak už se jen necháte vést.

Snímek obrazovky 2019-01-23 v 21.01.24

Displej vám v reálném čase ukazuje, jak daleko se váš cíl právě nalézá, a šipka vám při jízdě radí, kde zatočit. Protože je krásné slunečné počasí, během dne tuhle funkci nevyužívám na 100 %. Stačí mi základní povědomí, které jsem si ráno nad mapou Schladmingu uložil do hlavy. Při lyžování v mlze by ale Smart ski goggles byly neocenitelnou pomůckou. A kdybych zabloudil ve vánici nebo na freeridu vyjel mimo sjezdovku, možná by mi i zachránily život.

Printscreen z brýlí č. 2

Snímek obrazovky 2019-01-23 v 21.02.19

Během dne jsem nejvíc jezdil na červených sjezdovkách. Sjel jsem 9770 výškových metrů, což je porovnáno s rekordem 10 442 m, který brýle historicky naměřily (ne tedy mým – šlo o předchozího uživatele, protože jsme si je nevynuloval).

Během dne jsem 1,1 x sjel Mt. Everest, na což mne brýle vysloveně upozorňují. Nejvyšší hora světa je vhodně zvolené měřítko, které vám lyžařský den velmi srozumitelně zařadí do souvislostí. A mimochodem – v brýlích je ukryto třeba i počítadlo spálených kalorií. Na základě sledování vašeho výkonu vám ukáže, jak dlouho ještě budete muset lyžovat, než spálíte třeba ten skvělý trhanec Kaiserschmarm, který jste si dali k obědu.

Maximální rychlost, počasí, webkamery…

Při jízdě vám brýle stejně jako tachometr v autě ukazují okamžitou rychlost. Čas od čas na to juknete, ale není dobré se na to moc fixovat. Snižuje to totiž koncentraci na jízdu a na svah, a tím i bezpečnost. Údaj je ale umístěn v pravém dolním rohu zorného pole, takže vás nerozptyluje. Večer si z brýlí můžete stáhnout data a prohlédnout si je v počítači. Mimo jiné tam najdete i svou maximální rychlost a rychlostní profily jednotlivých sjezdů.

V levém spodním rohu je průhledový displej, promítající všechna důležitá data

V levém spodním rohu je průhledový displej, promítající všechna důležitá data

 

Smart ski goggles ukazují i aktuální počasí, stav sjezdovek nebo bezpečnostní upozornění. Chcete se podívat na web kamery z jiných míst areálu Ski amadé, abyste si mohli vybrat jinou sjezdovku? Přenos z nich najdete přímo v brýlích. Chybí snad jen malá kamera, která by během dne nahrávala přesně to, co vidíte. Vaše lyžařské zážitky by to učinilo nesmrtelnými a při srážce s jiným lyžařem by to navíc fungovalo jako bezpečnostní kamera v autě. Hned by se vědělo, kdo za to může.

Printscreen z brýlí č. 3

Snímek obrazovky 2019-01-23 v 21.04.32

V levém sloupci je záznam počasí. Vpravo je maximální dosažená rychlost během dne (63,2 km/h) a průměrná rychlost (11,2 km/h, snížilo ji sezení v hospodě).

Dále vidíme najetou denní vzdálenost (72,4 kilometru) s procenty stoupání a klesání a délku lyžařského dne s poměrem pohybu a stání. Lyžovat jsem začal v 9:41 a skončil ve 4:13 odpoledne.

Příjemné otázky

Z osobní zkušenosti můžu říct, že Smart ski goggles jsou těžce návykové. Lyžování máte víc pod kontrolou už proto, že vidíte všechny jeho parametry. Můžete soutěžit nejen s kamarády, ale i sám se sebou.

Ski Amade 2013

„Ujedu zítra víc výškových metrů? Budu mít vyšší podíl černých sjezdovek? Vyzkouším víc vleků a tratí?“ To všechno jsou příjemné otázky, které si díky datovým brýlím Smart ski googles budete ve Ski amadé pokládat. Zajeďte tam a vyzkoušete to sami.

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = 0

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>