Schladming – Dachstein: dotkněte se lyžařského nebe

V ráji sjezdařů na vás čekají desítky kabinek a lanovek a kolem 230 kilometrů perfektně upravených sjezdovek. Snímek-obrazovky-2020-02-11-v-23.29.36-580x383

Teď v zimě je štýrský region Schladming – Dachstein ve své nejlepší formě. Nejen že se tu setkávají velikáni mezinárodní scény Světového poháru v lyžování, ale najdete zde i řadu z nejpůsobivějších rakouských hor, na kterých se dá lyžovat. Připravte se ale na to, že za víkend to prostě nestihnete. Abyste ochutnali všech zdejších 230 kilometrů sjezdovek propojených 84 lanovkami a vleky, budete potřeboval aspoň týden.

Snímek-obrazovky-2020-02-11-v-23.29.19-580x384

Lyžařská “houpačka čtyř vrcholů” (4 mountain ski area) ve Schladmingu spojuje oblíbené oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Přímo z centra města se na ni napojíte kabinovou lanovkou na vrchol Planai (1906 m), která vyjíždí z futuristicky vyhlížejícího komplexu Planet Planai. Sídlí v něm i skvěle vybavená půjčovna lyží Bründ Sports, takže jsme se nemuseli o nic starat. Prostě si vyberete ta správná prknýnka, uděláte pár kroků do kabinky a frčíte vzhůru na svah.

Apka vás dovede, kam chcete

Oblast Schladming–Dachstein patří do Ski amadé, což je největší lyžařský areál v Rakousku. Tolik lyžování najdete jinde jen těžko. Zahrnuje ještě Salzburger Sportwelt, Gastein, Hochkönig a Großarltal. V poetickém názvu Ski amade se skrývá Wolfgang Amadeus Mozart, rodák z nedalekého Salzburku. A relativně nedaleko je to sem i z Česka – konkrétně z Prahy jen asi 550 kilometrů, což se dá autem zvládnout i za méně než šest hodin. Vyplatí se sem proto jet už na prodloužený víkend.

Delší pobyt vám ale umožní užít si rozlehlost a různorodost celkem pětadvaceti lyžařských středisek, obsahujících 760 kilometrů sjezdovek, propojených 270 vleky a lanovkami. Na všech platí jediný skipas a všude jsou vidět velké investice. V lyžařské superoblasti převažují velmi rychlé vyhřívané šestisedačky, na kterých si mezi jízdami odpočinete. Půjčí vám tu datové lyžařské brýle Smart Ski Goggles, zobrazující všechny důležité informace jak o okolí, tak i o vašem lyžování.

Snímek-obrazovky-2020-02-11-v-23.30.17-580x386

Na co dalšího se ve Schladmingu těšit? Celkem 64 nejmodernějších kabinek a sedačkových lanovek, 100 horských chat a kolem 230 kilometrů perfektně upravených sjezdovek máte k dispozici po celou zimu. Pro všechny, kdo hledají adrenalin, je tu šest funslopes. Crosspark ve středisku Reiteralm stojí za návštěvu kvůli neobyčejné trase, kterou zakončíte zastávkou na horské chatě, a Superpark Planai splní všechna přání. Nabízí jednoduché i náročné překážky.

Houpačka čtyř vrcholů

Lyžařská houpačka čtyř vrcholů v oblasti Schladming-Dachstein je součástí areálu Ski amadé. Spojuje oblíbené oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. V zimní sezóně se stává lyžařská houpačka ještě atraktivnější díky dvěma velkým investicím v Planai a Hochwurzenu.

Hauser Kaibling je hora, která se nachází ve východní části „Lyžařské houpačky čtyř vrcholů“. Disponuje dostatkem parkovacích míst a je proto ideálním výchozím bodem pro nástup na sjezdovky. Za perfektní přípravu sjezdovek je zodpovědný profesionální tým s moderními rolbami. Údržba bílých svahů v této oblasti je tak dokonalá, že jsou místní sjezdovky vyhlášené v celém Rakousku. Kromě toho je zde pro příznivce aktivního odpočinku k dispozici nová XXL Funslope, která garantuje spoustu zábavy bez ohledu na věk, a to v báječné nadmořské výšce 1460 metrů nad mořem.

Snímek-obrazovky-2020-02-11-v-23-1.28.59-580x386

Lyžování a Planai patří neodmyslitelně k sobě již po desetiletí, což je podloženo fenomenálními úspěchy mistrů světa. Planai získala mezinárodní věhlas jako „hora mistrovstvích světa“. Byla totiž dějištěm mistrovství v alpském lyžování v letech 2013 a 1982. S tím souvisí rozvoj lyžařské infrastruktury, ze které mohou i nyní těžit všichni návštěvníci a milovníci lyžování. Ti si zde mohou užít široké sjezdovky, vysoce výkonná zasněžovací zařízení, velkorysé moderní, podzemní garáže nebo si něco koupit v budově v „One-Stop-Shopu“ v dolní stanici Planet Planai.

Zábava na funslope

Supermoderní kabinové lanovky (10 místné) mohou na vrchol Hochwurzenu dopravit až 2500 osob za hodinu. Toho mohou využít nejen lyžaři nebo snowboardisté, ale také sáňkaři. Nejen ve dne, ale i v noci. Hostům je zde k dispozici sjezdovka „Hopsi“, funslope a tratě různých stupňů obtížností. Hora Hochwurzen je kromě toho populárním místem také pro rodiny s dětmi.

Minis-Week-c-Gasteinertal-Tourismus-GmbH-www.felsch-foto.at-19-kopie-580x386

Lyžařská oblast Reiteralm leží na západní straně houpačky čtyř vrcholů. V minulých sezónách se stala místem tréninků světové elity. Jako jediný lyžařský areál v Evropě získala mezinárodní certifikát kvality „Triple Gold“. Nachází se zde i nový snowpark „CrossPark Reiteralm“ který je určen začátečníkům i zdatným jezdcům.

Nabídky přizpůsobené potřebám dětí velice usnadňují začátky na lyžích. I dovolená na lyžích s malými dětmi se tak stává velkou zábavou. V regionu Schladming–Dachstein si mohou rodiny s dětmi užít mnoho aktivit na svazích i cvičných sněhových loukách. Rodiče mohou navíc své ratolesti svěřit profesionálním instruktorům některé z 15 lyžařských škol. Učení prvním obloučkům probíhá hravou formou. Osm sjezdovek přizpůsobených potřebám nejmladších sjezdařů poskytne s láskou a péčí vše potřebné. Patří mezi ně například „Kalis Erlebnispiste“ v Ramsau am Dachstein nebo Pruggern na hoře Galsterberg. Tady se nejmenší mohou v keltské vesničce seznámit s Galsterixem, Bottelixem, Galy i Římany.

soel_skifahren_03_15-kopie-580x386

Hlavními výhodami dětské oblasti „Stoderzinken“ je slunečná poloha, dobrá dostupnost i jistota přírodního sněhu. Fageralm nabízí tři dětské lyžařské tratě (Vikingskou, Indiánskou a Les zvířat) a hřiště u dolní stanice lanovky, s velkým sněhovým iglů, tunelem a postavičkami Eskymáků.

Když přijde hlad

Gastronomická nabídka v lyžařském regionu Schladming–Dachstein patří mezi ty nejlepší v Alpách. Chuťové buňky návštěvníků hýčká téměř stovka lyžařských chalup. Tady najdete víc, než jen vídeňský řízek nebo klobásu a hranolky. Kuchyně je v této oblasti založena na autentických jídlech podle tradičních receptů, od silných polévek až po koblihy s čerstvým sýrem nebo domácí štrůdl. V rekreačním regionu Schladming–Dachstein se navíc setkáte s opravdu přátelskou pohostinností.

Snímek-obrazovky-2020-02-11-v-23.31.00-580x387

V okolí Schladmingu se kromě moderní a rušné lyžařské houpačky se 123 km sjezdovek přes 4 vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm nachází i několik menších a klidnějších areálů, pokrytých společným skipasem. Čtyřvrcholová houpačka potěší širokými a přehlednými, ale vzájemně si podobnými tratěmi s náročností okolo nejoblíbenějšího červeného středu. Většina tratí je dosažitelná expresními lanovkami, ceny jsou přiměřené. Jednotlivé vrcholy jsou velmi dobře propojené, svahy zalesněné a severně orientované a sněhovou jistotu podtrhuje supervýkonné zasněžování.

Více: www.schladming-dachstein.at 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 8 = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>