Porce novinek na zimní outdoorové zážitky. Pořiďte si je, a pak už fofrem padejte ven!
1. Bunda nad hranici lesa
Švédský Fjallraven přišel s novou kolekcí Bergtagen. Tohle staré, téměř zapomenuté švédské slovo vyjadřuje způsob, jak vás mohou hory změnit. Nahoře, nad hranicí lesa, se totiž dějí věci mezi nebem a zemí a spojení s přírodou, které tam jednou navážete, už nikdy nemůžete přerušit. Na vývoji kolekce se podílela Asociace švédských horských průvodců, kteří ji testovali přímo v terénu.
Systém vrstveného oblečení Bergtagen určený pro vysokohorské tůry se mezi sebou dá různě kombinovat. Všechny jeho vrstvy jsou navrženy tak, aby bez kompromisů splňovaly vysoké požadavky na funkčnost, trvanlivost, kvalitu a udržitelnost. Základem je shellová vrstva, tedy bunda Bergtagen Eco-Shell Jacket. Je velmi prodyšná a nepromokavá a díky zesíleným částem z Corylonu (textilie na bázi aramidu) na loktech a ve spodní části zad zároveň velmi odolná. Má dostatečně volný střih na to, aby se pod ni vešly izolační vrstvy.
Kapuci, ve které je dostatek prostoru i pro helmu, lze pro lepší ochranu upravit tak, aby neomezovala výhled a nebránila v pohybu. Vodoodpudivost vnějšího materiálu zajišťuje impregnace bez obsahu škodlivých fluorokarbonů. Švy jsou umístěny tak, aby se neodíraly a samozřejmostí jsou větrací zipy na bocích.
2. Ochrana zraku na svahu
Jaké brýle na extrémní zimní sporty? Gnarly Owl je nová česká značka specializující se na polarizační optiku pro freeriding, freeskiing a snowboarding. Polarizační filtr absorbuje nadbytečné odlesky, čímž nejen chrání váš zrak, ale zároveň vám dopřeje nevšední zážitek z jízdy. Polarizační filtr totiž věrněji zobrazuje barvy. Struktura oblohy i sněhu je lépe vykreslena pro přesnější vidění nerovností na svahu. Společně s UV filtrem je polarizační filtr dokonalou ochranou zraku na horách. Skla zabezpečují široký rozsah ochrany proti světelným paprskům a zlepšují viditelnost i ve zhoršených podmínkách. Proto jsou brýle vhodné jak na bluebird day, tak na powder day.
Brýle Gnarly Owl mají dvojitá sférická skla, třívrstvou odolnost proti poškrábání, ventilaci proti mlžení, trojitou antialergenní pěnu a silikonový protiskluzový pásek. Jsou kompatibilní s kteroukoliv helmou, unisex a unisize – jinými slovy padnou naprosto každému. Design rámu rozšiřuje a maximalizuje periferní vidění, čímž zvyšuje prostorovou orientaci a zlepšuje výkon na sjezdovce, v parku nebo ve volném terénu. Brýle jsou testovány proti nárazu za extrémních podmínek, aby byla zajištěna ochrana před vysokou zátěží a velkou rychlostí nárazu dle ČSN EN 174.
3. Boty do sibérie
Americkou značku Columbia jistě netřeba dlouze představovat. Své kolekce testuje v náročných podmínkách hor a větrného pobřeží Pacifiku severozápadního amerického státu Oregon, odkud pochází. Stříbrné „tečky“ odrážejí teplo zpět k tělu Letos Columbia přichází revoluční technologií Omni-Heat Thermal Reflective 3D. O co jde? Drobné „tečky“ ze stříbrné termo reflektivní folie Omni-Heat obsahují nově také drobné polštářky, které tvoří vertikálně vetkaná vlákna. Tato vlákna vytvářejí mezeru mezi tělem a látkou a umožňují lepší odraz, cirkulaci a udržení tělesného tepla i v mrazech. Výsledkem je dokonalá tepelná izolace.
S technologií Omni-Heat Thermal Reflective 3D se setkáte třeba v nových zimních botách Powderhouse Titanium, které jsou navíc vybaveny i voděodolnou membránou OutDry. Svršek boty tvoří kůže, nylon a kovové komponenty. 600 g zateplení spolu s Omni-Heat 3D z nich dělá jedny z nejteplejších bot na trhu a navíc vynikají i naprostou protiskluzovou ochranou díky technologiím převzatým ze zimních pneumatik Michelin.
4. Co uteklo vojákům
Zateplovací rouno Alpha Polartec je oproti standardnímu fleecu dvakrát prodyšnější pro vodní páry, je při stejné hmotnosti o třetinu líp sbalitelná a schne třikrát rychleji. Prostě převrat! V Česku začala z revolučního materiálu jako jedna z prvních šít razantní liberecká firma Direct Alpine. Její bunda Alpha Active využívá vlastností nového zateplení na maximum. Hybridní konstrukce ho kombinuje s lehčími a ještě prodyšnějšími bočními díly a rukávy a dokonalou ochranou proti větru. Výsledkem je bunda, která nadchne každého milovníka aktivního pohybu: běžce, cyklisty, vysokohorské turisty, běžkaře, lezce, skialpinisty…
Lehký zateplený kousek zajišťuje ideální tepelný komfort při aktivitách v chladném počasí a ochranu proti větru. Zároveň je velice prodyšný a výborně odvádí pot od těla, čímž přispívá k pohodlí uživatele. Bunda je skvěle využitelná jako ochranná vrchní vrstva proti větru nebo jako lehká izolace pod hardshellovou bundu. Má dvě hrudní a dvě boční zipové kapsy, zateplenou kapuci, anatomicky tvarované rukávy a jednoruční stahování spodního okraje. Bonusem je, že je velmi lehká a výborně sbalitelná.
5. Vesta na polár
Zůstat na toulkách zasněženou a promrzlou krajinou celou dobu v suchu a teple je základ, se kterém stojí a padá každá zimní výprava. Velmi dobře to ví švédská firma Fjällräven – už proto, že pořádá tradiční drsnou akci Fjällräven Polar. Překročit svou komfortní zónu a strávit sedm neopakovatelných dní za polárním kruhem. Vyrazit na 300 km dlouhou jízdu se psím spřežením v arktické divočině z norského Signaldalenu do Väkkäräjärvi… Oblečení na tuhle drsnou akci z kolekce Fjällräven Polar je maximálně promyšlené a funkční.
Příkladem je vesta Expedition Down Lite Vest (v dámské a pánské variantě), která poskytne pohodlí a zahřeje tam, kde to nejvíc potřebujete. Tahle novinka je variací na klasickou bundu z dílny Fjällräven z roku 1974. Díky kombinaci vnějšího odolného materiálu a výplně z eticky získaného peří je ideální na podzim jako vrchní vrstva přes teplou outdoorovou košili nebo na zimní měsíce přes shellovou bundu.
6. Brnění proti mrazu
Americká firma Columbia dala svou voděodolnou, ale prodyšnou membránu OutDry Extreme ECO přímo na povrch. Vrchní krycí látka tím odpadla a s tím i potřeba cokoli impregnovat. Tímhle jednoduchých “trikem” byly vyřazeny ze hry škodlivé fluorované uhlovodíky (PFC), což jsou poměrně velká “svinstva”. PFC ohrožují nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví. Bonusem je ale i úspora odpadních vod. Membrána na povrchu se totiž tolik nemaže – na rozdíl od běžné látky se na ní špína nemá čeho chytit. A i když si bundu někde ušmludláte nebo zabahníte, většinou ji jen stačí očistit vlhkým hadrem. Praní je až nejzazším krokem.
Každá bunda s membránou OutDry Extreme ECO je navíc vyrobena z recyklovaných PET lahví (respektive z polyestru, který se z nich coby z druhotné suroviny zrodil). Výrazně to snižuje energetickou náročnost tzv. “životního cyklu” bundy a zvyšuje to využití odpadu. Columbia navíc vynechala i proces bělení materiálu. Na jedné jediné bundě s technologií OutDry Extreme ECO se tím ušetří až 49 litrů znečištěných odpadních vod.
Výsledkem je letošní novinka – zimní bunda OutDry EX ECO Down Jacket. Tepelnou výplň nepromokavého, větruodoolného a přitom prodyšného kousku tvoří 100% přírodní peří s certifikátem Responsible Down Standard. Bunda tak odpovídá nejen trendům udržitelnosti životního prostředí, ale i zodpovědného vztahu ke zvířatům. Můžete si ji pořídit i v šedivé barvě. Revoluční proces permanentně obarví membránu pigmentem z dřevěného uhlí z bambusu bez použití jakéhokoliv vody.
Napsat komentář