Porce novinek na letní outdoorové zážitky (1.) Pořiďte si je, a pak už fofrem padejte ven!

…protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější, než sezení s lahváčem u televize. trekking_bhrigu_lake_kullu_manali_best_treks_of_india_himachal_pradesh_traveler_mango_traveler-419714.jpgd_


1. Noc v teple

Spacák je naprostým základem dobrodružství. Bez něj to prostě nejde – pokud se venku kvalitně a v teple nevyspíte, nebude váš den stát za nic. Na řadě akcí se nám osvědčil třísezónní péřák Lightec 1000 Duvet od italské firmy Ferrino. Váží jen 950 gramů a v transportním kompresním obalu se dá sbalit do balíčku o rozměrech jen 17 x 32 cm. V batohu tedy nezabete skoro žádné místo a na zádech ho skoro neucítíte.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.40.33

Péřák je prostě péřák. Nic lepšího zatím nemáme.

Spacák ušitý z hustě tkaného lehoučkého nylonu je naplněn 450 gramy kachního nebo husího peří s certifikátem RDS. To zaručuje, že nebylo získáno způsobem, který by zvířatům způsobil bolest, utrpení nebo strach. Spacák má kapuci zabraňující úniku tepla, rychlý a jednoduchý systém zapínání “One touch”, který ho umožňuje otevřít a zavřít jednou rukou, ofsetové švy zabraňující tepelným ztrátám a „2-way“ boční a spodní zipy pro zlepšení ventilace a pohodlí. Prostě noci od jara do podzimu v teple.

www.ferrino.cz

2. Dílna v kapse

Co když se venku něco rozbije, roztrhne, zasekne nebo jinak podělá? Jen nůž vždycky nestačí a do dílny je daleko. Zkušení borci proto mají v batohu multitool, vybavený nejdůležitějšími nástroji. Americká firma Leatherman je v multitoolech absolutní špičkou. Teď přichází s novou řadou Free, zahrnující i dva modely P, které jsou lehkými, odolnými a víceúčelovými nástroji na bázi kleští.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.43.59

Poslední záchrana, když něco nevyjde a do servisu je daleko

Multitooly Free P2 a P4 jsou vybaveny 20 výkonnými nástroji. Mají opláštění s ergonomickým designem a vnitřek s revoluční magnetickou architekturou, která umožňuje snadnější otevírání a zavírání nástrojů. Ty se díky tomu tolik netřou, což zásadně prodlužuje životnost multitoolu. Haptická zpětná vazba vám dá jistotu, že nástroje jsou bezpečně uzamčeny na svém místě. Všechny nástroje se otevírají rychlým a pohodlným stiskem palce. Všechny nástroje jsou snadno přístupné z vnějšku, tudíž pomocí jedné ruky. Už žádné úrazy! Můžete bez obav sledovat váš aktuální úkol a nikoli nástroj samotný.

www.leatherman.cz

3. Poctivé jídlo (nejen) do hor

Proč byste měli na cestách jíst méně kvalitně než doma? Těšíme se na dovolenou, na expedici nebo jenom na víkend v přírodě strávený s rodinou nebo přáteli. Těšíme se na to celý týden, měsíc, rok. Proč si tedy tento výjimečný okamžik neužít naplno? Sušené jídlo nebude nikdy chutnat tak jako skutečné.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.47.38

Zkoušeli jsme v rumunských horách

Firma Adventure Menu na to proto šla jinou cestou, než je u outdoor jídel zvykem. Místo dehydratace zvolila sterilaci, při které jídlo zůstává v tzv. „tekutém stavu“. Následná příprava je tedy nejen velmi jednoduchá a rychlá (na rozdíl od zalévání horkou vodou jen ohřejete), ale sterilované jídlo si navíc i uchovává svou přirozenou chuť, vůni a vzhled. Zkuste třeba jelení ragú s bramborovými špalíčky – jedinečnou chuť jeleního masa ve spojení s omáčkou z kořenové zeleniny s rybízovou marmeládou, červeným vínem a divokým kořením.

Nově se dá jídlo koupit i jako takzvaný Survival Foodpack – tedy dvě porce jídla se samoohřevem a outdoorovou lžící, zajišťující teplý oběd pro dva nebo kompletní jídlo pro jednoho na celý den. Vydrží až šest let a nepotřebujete oheň, vodu ani elektřinu, takže hlad zaženete opravdu kdekoli. Nejen na vandru, ale třeba i na chalupě, na dovolené s rodinou nebo při nouzové situaci. Například po útoku mimozemšťanů nebo dopadu meteoritu. A nebo když zůstanete uvězněni v zácpě na dálnici.

www.hanibal.cz

4. Pevný krok na strmých stezkách

Trekové výlety i zdolávání ferrat jsou v poslední době méně o samotném cíli a více o touze vydat se do přírody, zpomalit a nechat civilizaci daleko za sebou. Nejdůležitějším vybavením pro takové výpravy jsou turistické a trekové boty na vícedenní výlety a horské výpravy. Proto Hanwag představuje nové boty Alverstone II, keré nabízejí potřebnou stabilitu pro treky s těžkým batohem, ale zároveň jsou lehké a všestranně využitelné při pohybu ve skalnatém či horském terénu. TPU kostra podrážky mezi patou a prostředkem chodidla zajišťuje torzní stabilitu, snížená vrstva v oblasti paty naopak umožňuje použití měkčí vrstvy pro lepší tlumení nárazů a pevný došlap při chůzi.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.51.10

Pevné boty – nejlepší přítel člověka

A navíc i zpevněnou špičku pro lepší stabilitu při lezení. Svršek boty se díky svému designu může snáze ohýbat do stran a kopírovat tím lépe pohyb nohy. Alverstone II je z hlavní části tvořen textilií z polyamidových a polyuretanových vláken, která jsou odolná proti oděru a která zajišťují stabilitu svrchní části obuvi. V místech, kde dochází k ohýbání boty, je použit flexibilnější polyamidový materiál. I díky těmto aspektům je novinka o 15% lehčí než její předchůdce.

www.fjallraven-shop.cz

5. Buďte jako ovce

Přímo na tělo patří venku základní vrstva, tedy funkční prádlo. Jenže jaké, když jich je na trhu tolik druhů z nejrůznějších materiálů? Trendem je vlna merino, protože ovce to prostě mají vymyšleno nejlépe. Ani ta sebelepší syntetika nepřekoná vlnu, na jejímž vývoji pracovala příroda miliony let.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.52.50

Příroda dobře věděla, co dělá

 

Norská firma Devold z jemného merina ušila trekové tričko Devold Hiking. Umí to, protože trička a svetry Devold oblékali už slavní polárníci Amundsen a Nansen. Lehké a měkké tričko Hiking s krátkým rukávem je extrémně pohodlné a vyznačuje se izolačními a aktivními termoregulačními vlastnostmi. Hřeje i mokré. Udrží teplotu vašeho těla v optimálním rozmezí při méně aerobních outdoorových aktivitách, ale třeba i během náročnějšího výstupu. Díky přiléhavému střihu může materiál pohlcovat tělesnou vlhkost a odvádět ji od těla. Panely ze síťoviny na strategických místech odvětrávají přebytečné teplo. Suchá pokožka znamená nižší tepovou frekvenci a méně uvolněné kyseliny mléčné. Svaly se méně unavují a vy můžete zůstat venku déle.

www.devold.cz

6. Do přírody “naboso”

Italskou gumovou podrážku Vibram nosíme na horských botách od roku 1937. Teprve v roce 2005 se ale objevila na “pětiprsťácích” – designových botách FiveFingers s oddělenými prsty. Na první pohled to vypadá jen jako bizarní móda, ale v běžných botách jsou prsty uzavřeny v jednom prostoru, což blokuje přirozenou práci chodidla. To se v evoluci vyvíjelo miliony let a pět prstů na něm nemáme jen tak pro ozdobu. Pět prstů má svoje přesné úkoly, tedy pokud jim je umožníme plnit.

snimek_obrazovky_2019-04-26_v_10.56.33

Zcela v souladu s miliony let evoluce chůze

 

Minimalistická bota chrání chodidlo “tak akorát”. Nejdete bosi, což by bylo nehygienické a hrozilo by i poranění. Ale ani nejdete klasicky obuti, což vám umožňuje zapojovat jiné svalové skupiny než v běžných botách. Zakrněné, zhýčkané a příliš zjemnělé nohy se tak posilují. Zároveň ale FiveFingers přinášejí jinak nedostupný pocit svobody “přírodní chůze”. I proto se ostatně většina modelů FiveFingers tak hodí pro outdoorové sporty. Běh v přírodě nebo lehký trekking jsou přesně ty příležitosti, kdy si člověk vychutná změnu. Každý prst může pracovat sám o sobě a ploska nohy má přímý kontakt s podkladem. Je to návrat k přírodě, aspoň občas. Chůze “na boso” je totiž tím nejpřirozenějším pohybem a regenerací nohou, což potvrzují i podiatři a fyzioterapeuti.

www.prstove-boty.cz

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 3 = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>