Porce novinek na jarní outdoorové zážitky (23.). Pořiďte si je, a pak už fofrem padejte ven!

shutterstock_416099566


…protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější, než sezení s lahváčem u televize…

1. Převratné hodinky

Finská firma Suunto přichází s outdoroovými hodinkami Vertical, které doslova mění pravidla hry a nechávají konkurenci daleko vzadu. Tři zásadní inovace dodají sportovním dobrodružstvím novou dimenzi. Zaprvé jsou to plnohodnotné barevné offline mapy s vrstevnicemi a dalšími informacemi o terénu, které jsou na zřetelném displeji hodinek dobře viditelné. Zadruhé je to mnohem přesnější a rychlejší GPS systém Dual Band. Mnohem dřív tak znáte svou polohu, rychlost, nastoupané výškové metry a podobně.

 

Snímek obrazovky 2023-05-14 v 9.10.54

A konečně zatřetí je to vysoce prodloužená výdrž baterie, z modelů solar podpořená dobíjením sluncem. V režimu času je to až 60 dnů, s nejlepší kvalitou GPS až 60 hodin, se solárním nabíjením vždy nejméně o třetinu více. Podívejte se na videopředstavení hodinek ZDE.

Snímek obrazovky 2023-05-14 v 9.10.18

V hodinkách Suunto Vertical samozřejmě najdete všechny outdorové funkce, na které jste zvyklí. Třeba 95 sportovních programů, krokoměr, kalorie, kvalitu spánku, výškoměr, počasí, notifikace, tepovou frekvenci… A díky propojení s mobilní aplikací máte svůj sportovní výkon a outdoroová dobrodružství pod kontrolou.

Více: www.suuntocz.cz

2. Běžecká vesta Rab

Unese dvě lahve nebo hydrovak, skládací hole a třeba i telefon se sluchátky a playlistem, který vás požene vpřed. Lehký, hydrofobní a prodyšný zádový panel Mono Mesh a strečové boční panely pro správnou podporu a lepší usazení na těle.

Snímek obrazovky 2023-05-14 v 9.16.08

Vesta má lehký a plně nastavitelný systém stahování na hrudi a spodní strečová kapsa s dvojím přístupem. Plus dvě přední skryté strečové síťové kapsy s ultralehkými zipy.

Více: www.horolidi.cz

3. Poctivé jídlo do hor

Proč byste měli na cestách jíst méně kvalitně než doma? Česká firma Adventure Menu na to šla jinou cestou, než je u outdoor jídel zvykem. Mistr kuchař nejdřív uvaří kompletní pokrmy, které jsou sterilovány a zabaleny. Následná příprava je tedy nejen velmi jednoduchá a rychlá (na rozdíl od zalévání horkou vodou jen ohřejete), ale sterilované jídlo si navíc i uchovává svou přirozenou chuť, vůni a vzhled.

DSC_0067

Chystáte se na delší pěší putování? Proč v batohu zbytečně tahat zátěž v podobě vody? Místo sterilované varianty zvolte sušenou variant. V tomto případě jsou jídla Adventure Menu zbavena vody patentovanou technologií prudkého zmražení a vakuového vysušení. Před podáváním jen do sáčku přilijete horkou vodu a hostina v horách může začít.

Sterilovaná varianta ZDE, sušená varianta ZDE.

4. Stan na tělo

Při trekování na Kavkazu nám mnohokrát zachránilo kůži pončo italské firmy Ferrino. Posloužilo v situacích, kdy ani sebelepší membránová bunda už prostě “nestíhá”. Náhlá průtrž mračen nebo celodenní liják vám promáčí batoh a stehna – tedy části těla a výbavy, které bunda neskryje. Pončo to elegentně řeší. Zaprvé má na zádech “hrb”, který přetáhnete přes batoh. A zadruhé je dlouhé až pod kolena, na rozdíl od bundy.

DSC_0689

Výsledkem je jakýsi “stan na tělo” – nepromokavá skořápka s kapucí, ve které můžete kráčet v suchu horami i v tom nejdrsnějším slejváku. Pončo Ferrino váží 300 – 500 gramů podle typu, který si vyberete. Vyšší modely jsou opatřeny aluminiovou izolační vrstvou, která snižuje únik tělesného tepla. Samozřejmostí jsou podlepené švy a transportní obal

Model Hiker ZDE, model Todomodo ZDE.

5. Celta 2.0

Jeden z našich nejzajímavějších trekových objevů posledních let. Kdysi jsme na vandry jezdili s klasickou vojenskou celtou. Tenká látka opatřená maskováním sloužila víceúčelově – jako podložka pod spacák, nouzový stan, pončo proti dešti… Nevýhodou ale byla velká váha.

DSC_0078

Tyveková plachta je něco úplně jiného. Lehoučký materiál se původně používá jako paropropustná stavební fólie do střešních konstrukcí. Je prakticky nezničitelná, nedá se roztrhnout ani propíchnout. Netkanou textilii různých rozměrů (my používáme 260 x 150 cm) je velmi levná, ale cena nehraje roli. Je totiž až neuvěřitelně trvanlivá. “Náš” kus používáme déle než pět let a přes intenzivní namáhání v něm není ani jediná díra. A dá se sbalit do miniaturního sáčku.

DSC_0080

Petr Kosek z obchodu Nalehko doporučuje tyvekovou plachtu jako takzvaný footprint, tedy podlážku pro ultralehké stany bez podlážky. My plachtu používáme i jako podložku pod klasický stan. Zaprvé si ho neumažete a zadruhé se tím velmi prodlouží jeho trvanlivost. Tyveková plachta ale prokáže dobrou službu třeba i pro ležení u vody.

Více: www.nalehko.com

6. Stogramová větrovka

Větrovka Trail Pertex Jacket od šumavského High Pointu je ideální na trail running, cyklistiku a další outdoorové aktivity s požadavkem zajištěním tepelného komfortu. Bunda bez kapuce ze značkového materiálu Pertex Quantum Air váží jen 103 gramů a nadchne skladností, vynikající větruvzdorností a prodyšnost.

Trail-Pertex-Jacket-antigue-moss-black

Trail Pertex Jacket by neměla nikdy chybět jako záložní bunda v batohu, což vzhledem k její hmotnosti a skladnosti je hračka – zcela jednoduše ji sbalíte do vlastní kapsy. Na předním i zadním dílu má pro větší bezpečnost reflexní logo.

Více: www.highpoint.cz

7. Ultralehký vařič

Nový vařič Jetboil Stash je určen pro jednu až dvě osoby. Obsahuje hrnec s poklicí a tepelným výměníkem, hořák a stabilizační podložku pro kartuši. Vše včetně plynové kartuše pohodlně sbalíte do nádoby o objemu 0,8 litru.

Jetboil Stash

Výsledná sada na vaření vyniká extrémně nízkou hmotností (jen 200 gramů), kompaktním balením a rychlostí přivedení vody k varu (0,5 litru za dvě a půl minuty). Díky tepelnému výměníku je doba varu zkrácená na minimum, a také dobře funguje jako závětří.

Jetboil Stash jsme testovali ZDE.

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = 11

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>