Objevte na Východní Moravě přírodu, která vám sebere dech

Příroda Východní Moravy se probouzí do nové turistické sezony a na své návštěvníky čeká i se zajímavými novinkami. Vyzkoušejte interaktivní stezky na Východní Moravě, podnikněte s dětmi výlet do parků za zvířecími mláďaty. Hostýn_foto m-Ark

Letos je to 300 let od položení základního kamene baziliky na významném moravském poutním místě Svatý Hostýn, často přezdívaném Maják Moravy. Je oblíbeným místem pěších procházek i výletů na kole. Zaujme vás interiér baziliky i křížová cesta, která je dílem proslulého architekta Dušana Jurkoviče. Za hezkým výhledem do krajiny, k typické valašské chaloupce i zurčícímu horskému potoku, vás zavede také Fotostezka Valachy v okolí Velkých Karlovic.

Vstupte do historie i do vodní říše
Přírodu, historii a tradice v sobě propojuje Archeoskanzen Modrá. Poznejte, jak se žilo v opevněném sídlišti na Velké Moravě v 9. století. Návštěvníci se mohou těšit nejen na opravené palisády a strážní věž se vstupním branou, ale zejména na novou kamennou hradbu, která byla postavena podle nálezu z Uherského Hradiště – Rybáren. V sousedství Archeoskanzenu se nachází expozice sladkovodních ryb Živá voda. Nechte se v proskleném tunelu obklopit scenériemi a živočichy vodního světa, projděte se naučnou zahradou i relaxační dřevěnou lávkou nad výběhem s majestátními pratury, živými svědky dávné historie, mezi kterými je nově také telátko Aura.

Přírůstek očekávají i ve zlínské zoologické zahradě. Na přelomu června a července by měla mít Lešná nového obyvatele – pokud nedojde k nečekaným komplikacím, spatří světlo světa první mládě slona afrického odchované v ZOO v České republice.

Vyměňte betonová města za ta skalní

Po malebné valašské krajině poseté zelenými kopci se můžete rozhlédnout také ze skal. Například z unikátní skalní stěny na okraji obce Lidečko, kolem které prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Nádherný skalní útvar je díky svému uspořádání námětem řady bájí a pověstí. Přírodní památkou je také pískovcová Břestecká skála, která se nachází v centrální části Chřibů.

Chcete na chvíli zapomenout na starosti všedních dnů? Nechte je hluboko pod sebou a vydejte se do hor a kopců na nejkrásnější vrcholy a rozhledny Východní Moravy. Kromě ikonické Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm se můžete podívat na malebnou krajinu například z rozhledny Salaš v Chřibech, která tvarem připomíná dvě sedmičky zaklesnuté do sebe. Dech vám sebere rozhledna Kelčský Javorník v Hostýnských vrších, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran.

duben-DSC_0213_zdroj IC Rožnov pod Radhoštěm

I kdybyste strávili celé hodiny na pozorovatelně Durch, stejně byste se ani chvíli nenudili. Úžasný vyhlídkový spot nad krajinou jižního Valašska je dokonalým místem k zastavení se nejen fyzickému, ale i myšlenkovému. Další tipy na vyhlídková místa a rozhledny najdete zde.

Nečekejte na léto a přijeďte si přírodu Východní Moravy užít už nyní.

Pro více informací a tipů na výlety navštivte www.Vychodni-Morava.cz.

Projekt Objevte Východní Moravu a ještě něco navíc… byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna × = 9

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>