O via ferratu v Děčíně je obrovský zájem
Od otevření ferraty před 14 dny není dne, aby na Pastýřské stěně v Děčíně nelezli milovníci adrenalinu. Zájemců o zdolání jedné z pěti cest je opravdu hodně.
V provozu je cca 14 dní, zájem o ni ale překvapil i autory nápadu. „Za pěkného počasí je zájem obrovský, museli jsme dokoupit ferratové sety a helmy. Často také průvodcujeme skupiny nadšenců, kteří nemají s ferrratovým lezením žádné zkušenosti,“ řekla Kateřina Smíšková, majitelka Cyklopůjčovny a ferratová průvodkyně.
Cesty dlouhé 150 až 170 m přelezete zhruba za hodinu. Záleží na tom, zda lezete jen nahoru, nebo jestli si užíváte překrásných výhledů do údolí. Pro odpočinek je zhruba v polovině cesty lavička se stolem. Hladoví se tady mohou občerstvit a nabrat nové síly k výstupu na vrchol. Příjemné odpoledne zde může prožít celá rodina. Výstup zvládne i odvážné dítě ve věku od 10 let. „Kdykoliv se podívám na skálu, vidím, že na ní někdo leze. Jsem opravdu rád, že se nám otevření přes všechny komplikace podařilo a Děčín tak získal zajímavou atrakci,“ řekl František Pelant, primátor města.
Volba obtížnosti
Pět variant, které vytvořil Karel Bělina, je v obtížnosti B až C+ s výškou převýšení 95 m. Spíše mírně náročné cesty otevírají nové výhledy na údolí Labe a zámek. Cesty jsou jednosměrné a odměnit se můžete v restauraci Pastýřská stěna.
Pro výstup po ferratě je nutné lezecké vybavení, vstup jako takový na ni je zdarma. Návštěvníci musí mít sedák, přilbu, rukavice a ferratový set. Kdo si na výstup netroufne sám či nemá vybavení, může si v nedaleké Cyklopůjčovně domluvit průvodce nebo zapůjčení vybavení. Ferratový set vyjde na 120,- Kč plus 1 000,- Kč záloha. Ovšem za deště se na pískovcové skály neleze.
Jak to na první via ferratě v centru města v Česku vypadá přímo z pohledu lezce, se můžete podívat třeba na tomto videu:
Napsat komentář