Netradiční outdoor: za kolibříkem na Jamajku

Létající drahokam vám přistane přímo na dlani. Zážitek, na který se nezapomíná! Snímek obrazovky 2023-06-20 v 7.49.23


Uprostřed džungle dostanete lahvičku s cukrovou vodou, uzavřenou víčkem s otvorem. Pak už to chce jen zklidnit se. Rychlým pohybem byste totiž vyrušili vzdušného drobečka, který má z velkého dvounožce trochu strach. Chvíli opatrně poletuje kolem vás, ale jeho zvědavost a mlsnost brzy převáží. Dosedne na lahvičku a jeho křidélka přestanou vířit.

Snímek obrazovky 2023-06-20 v 8.01.37
Zázračná chvíle! Jen asi třicet centimetrů od obličeje vám právě přistál ptáček s latinským jménem Trochilus polytmus. Od roku 1962, kdy Jamajka získala nezávislost, je kolibřík červenozobý oficiálním symbolem země. Spolu s dalšími 27 druhy ptáků je to takzvaný endemit, což znamená, že nežije nikde jinde na světě, než právě na Jamajce. V ptačí rezervaci Rocklands Bird Sanctuary poletují kolibříků červenozobých stovky nebo spíš tisíce. A tenhle ptáček se mihne i v bondovce Jen pro tvé oči (1981). Není to náhoda, autor příběhů o agentovi 007 Ian Fleming žil na Jamaice řadu let.
Snímek obrazovky 2023-06-20 v 7.53.24
Jamaiští indiáni věřili, že se do kolibříků červenozobých vtělují duše jejich zemřelých blízkých. Je to nádherná představa, zvlášť když se rozhlédnete kolem. Džungle karibského ostrova je dokonalým přírodním rájem, ve kterém byste si svou posmrtnou existenci nejspíš dokázali docela dobře představit. Zalesněná kopcovitá krajina doslova vybuchuje všemi odstíny zelené barvy. Klid ruší jen štěbetání ptáků, vřeštění opic a hučení vzdálených vodopádů. „Člověk si v nich může připadat jako v prostřené ovocné zahradě: tu se dá utrhnout banán, tu avokádo, jinde zase kokosový ořech, mango, ananas nebo papája,“ shrnuje jeden ze znalců zdejší přírody.
Snímek obrazovky 2023-06-20 v 7.52.46
Majestátní mlžné hory Blue Mountains s nejvyšším vrcholem ostrova (2256 m n. m.) jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Jamajská džungle pokrývá 85 % ostrova. Zelenou barvu v ní občas nahrazuje tyrkysová. Řeky stékající z kopců totiž tvoří laguny a tůně, zvoucí ke koupání. Modrá laguna (Blue Hole) u Ocho Rios je až hypnotické místo. Ponořit se do vody, zaposlouchat se do zvuků džungle a zapomenout, že kdesi daleko doma je právě nejtemnější a nejstudenější období roku… I o tom je daleký karibský ráj, kde teploty ani v lednu neklesnou pod 28 C.
Vycházky do džungle za kolibříky a koupáním v lagunách jsou ale jen jedním rozměrem pestré palety jamajských zážitků. Na kávových plantážích zní houpavý rytmus reggae a na plážích vás uspí kolébavý rytmus vln.
Snímek obrazovky 2023-06-20 v 7.49.58
A nebo plout na bambusovém voru po řece Rio Grande a srkat proslulý pirátský rum? Nad hlavou vám možná zakrouží majestátní černožlutý otakárek Papilio homerus, největší motýlem na západní polokouli. Po kolibříkovi je to další jamajský létající drahokam.
A TADY je pár tipů na trekking na Jamaice.
Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = 3

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>