Nejrodinnější lyžování skoro za rohem: rakouské středisko Dachstein-West

Jak skloubit adrenalin s pohodou a užíváním si s potomky? Netušíme, jak staré jsou vaše děti. Víme ale, že pokud už chodí, tady se k tomu naučí i jezdit. Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.29.24

51 kilometrů sjezdovek pod vrcholem Hoher Dachstein (3004 m) láká středně pokročilé lyžařské pohodáře a rodiny s dětmi svými mírnými až středně náročnými svahy. Pokud připočtete sedm okolních partnerských oblastí, ve kterých platí stejný skipas, naskočí vaše lyžařské možnosti na 160 kilometrů sjezdovek. Stihnete je za týden všechny sjet?

Příjemně idylický ráz

Kromě samotného Dachstein West tak můžete ochutnat i oblasti Feuerkogel, Hallein Bad Dürrnberg, Lungötz, Abtenau, St. Martin, Werfenweng a Dachstein – Krippenstein. U té poslední se sluší poznamenat, že jde o asi nejlepší freeridovou arénu Rakouska s až neuvěřitelnými možnostmi lyžování ve volném terénu. Je tam i nejdelší hornourakouská sjezdovka – jedenáctikilometrová trasa z Krippensteinu do Obertraunu u Hallstattského jezera s výškovým rozdílem 1.500 m.

Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.25.36

Ale zpátky do “mateřské” oblasti Dachstein West, která leží přímo v geografickém středu Rakouska. Soustava lanovek a vleků tu spojuje Gosau, Russbach a Annaberg – tři klíčová centra regionu, která se si dodnes zachovala příjemně idylický vesnický ráz, během let doplněný dokonalým lyžařským zázemím. Interaktivní mapu najdete ZDE, mapu s popisy všech sjezdovek a vleků ZDE.

Po stopách mistra světa

Logickým východiskem je Gosau (767 m), odkud míří dvě rychlé transportní lanovky na hřeben Gosaukamm s vrcholy Hornspitz (1433 m) a Zwieselam (1620 m). Kolem obou těchto lanovek míří dolů soustava sjezdovek s převýšením skoro 900 metrů. Jsou červené a “na pohodu” s několika stupni, kde si můžete odpočinout na opalovacích sedačkách nebo v restauracích. Podobně pohodová široká červená sjezdovka vede z Horspitzu i k severu do Russbachu, odkud se nahoru vrátíte kabinkou.

Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.31.00

Z hřebene Hornspitz – Zwieselam se ale můžete vydat i na opačnou stranu než leží Gosau, tedy k západu. Kromě broušení několika červených sjezdovek se dá dojet až do Annabergu. Tohle slunné lyžařské středisko je domovem vítěze Světového poháru v alpském lyžování, 2 x zlatého lyžaře na olympiádě  a šestinásobného mistra světa Marcela Hirschera.

Co rozhodně nevynechat?

Při našem průzkumu jsme v regionu Dachstein West našli spoustu lyžařských možností všech stupňů obtížnosti. Kromě klasického sjezdování jsou tu i slalomové dráhy, rychlostní měřené tratě, speciální carvingové svahy a 14 takzvaných gaudipisten (zábavných sjezdovek). Plus samozřejmě funparky a snowparky, bez kterých by to už dnes na lyžích nešlo. Zážitkem pro nás byl značený zážitkový panoramatický okruh Panoronda o celkové délce 44 km s velkým počtem dechberoucích vyhlídek. Skály masivu Donnerkogel (2050 m), Bischofsmütze (2454 m) a v pozadí Hoher Dachstein (3004 m), to všechno jsme z lyží měli jako na dlani.

Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.58.13

Dachstein West je díky své poloze ve středohoří chráněn před nebezpečím lavin i silným větrem. Kombinace příjemných a technicky nenáročných červených sjezdovek a velkého množství zábavních lyžařských prvků z něj dělá ideální oblast pro rodiny s dětmi. Dachstei West vede i poměrem cena/výkon, takže tu ani s rozvětvenou rodinou nepropálíte díru do kapsy.

Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.57.13

 

Připočíst je třeba i širokou nabídku turistických cílů v okolí. Necelou hodinku jízdy z Gosau je Mozartovo město Salzburg doslova napěchované památkami. Ještě blíž leží Bad Ischgl, proslulé solné a termální lázně, kde trávil léto císař František Josef. A hned vedle (jen 20 kilometrů východně od Gosau) se rozkládá Hallstatt – idylické městečko natěsnané u skály na břehu Hallstattského jezera, chráněné organizací UNESCO.

Dachstein z bazénu

Královskou korunou oblasti Dachstein West je rodinný hotel Dachsteinkönig v Gosau, zaměřený od A do Z na malé i velké lyžaře. Čtyřhvězdičkový designový palác byl otevřen teprve v prosinci 2016. 105 rodinných apartmánů a 12 chatových jednotek s vlastní saunou tu nastoluje zcela novou úroveň zimní rekreace s dětmi.

Outdoor-Pool2 groŠ, www.360perspektiven.at (kopie)

 

V projektu Ernsta Mayera (známého třeba z dětského hotelu Alpenrose v Lermoosu) nechybí spousta zábavy pro malé včetně dětského kina, skákacího hradu, minizoo nebo autodráhy. Jako děti bychom se tu rozhodně nenudili i proto, že přímo u výtahu je automat na zmrzlinu. A ještě něco: přímo z bazénu rozlehlého wellnesu je výhled na ledovcový masiv Dachsteinu.

Snímek obrazovky 2019-02-21 v 14.00.41

Z Prahy do Gosau je to 378 km (4,5 hodiny) přes Dolní Dvořiště, Linz, Gmunden a Bad Ischl.
Více: www.dachsteinwest.at

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − 6 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>