Nejpozoruhodnější vysokohorské chaty
Designéři i architekti se předhánějí, kdo vymyslí zajímavější či neotřelejší věc či stavbu. Nevyjímaje ani vysokohorské chaty.
Lidská fantazie nezná mezí, říkává se, a platí to rozhodně i v oblasti stavitelství vysokohorských chat. Vybrali jsme čtyři opravdu zajímavé. Společným jmenovatelem je také energetická soběstačnost.
1. Refuge du Goûter
Chata, která se stavěla tři roky, byla otevřena před rokem, stojí ve výšce 3 835 metrů. Guy Dufraisse, prezident francouzské pobočky společnosti Schneider Electric, jež se zabývá ekologickými technologiemi, řekl, že vytvořit tento projekt, aby odpovídal všem kritériím na nezávislý provoz a ochranu životního prostředí, bylo velmi složité. Zvláště proto, že chata je prakticky odříznuta od světa a celoročně neobyvatelná, bude tedy muset fungovat na dálkový dohled. V zimě chata funguje díky fotovoltaickým panelům a kogeneračním jednotkám. Ty mimo jiné pohání rostlinný olej, díky němuž, ale také slunci, je vyráběna elektrická energie.
2. LEAPrus 3912
Ekologický hotelový komplex postavený na neaktivní sopce Elbrus (západní vrchol 5 642, východní vrchol 5 621 m) se tyčí ve výšce 3 912 m. Pokud by tedy byl Elbrus brán jako nejvyšší hora Evropy, byl i tento hotel tím nejvýše položeným. Pokud bereme jako nejvyšší vrchol Evropy Mt. Blanc, je nejvýše položenou chatou Výše zmíněný Refuge du Goûter ve výšce 3 835 m. Fotovoltaické panely, LED osvětlení či zásoby vody z roztátého sněhu jsou zde samozřejmostí. Komplex nese název LEAPrus 3912 a byl vyprojektován a postaven italskou firmou LEAPfactory.
Vzhledem k tomu, že byl LEAPrus postaven na běžné výstupové trase, má se stát záchytným místem horolezců a vysokohorských turistů. Dva ze tří tubusů jsou hotely s palandami, které nabízejí celkem 49 lůžek, a soukromými salonky, ve třetím tubusu se nachází restaurace.
3. Monte Rosa Hut
Vysokohorské chata pod vrcholem populárního alpského štítu Monte Rosa připomíná osamocený tropický ostrov. Projekt vysokohorské chaty získal třetí místo v soutěži Holcim Awards for Sustainable Construction. Projekt je zajímavý už z hlediska jeho autorského týmu – vznikal jako studijní projekt na Fakultě architektury ETH v Curychu. Pro řešení problému vznikla speciální pracovní skupina s názvem Studio Monte Rosa pod vedením architekta Andrey Deplazese.
Cílem bylo vytvořit skutečný, realizovatelný projekt stavby umístěné v nadmořské výšce 2 883 m. Nejdůležitějším faktorem při projektování této vysokohorské chaty byla její autonomie, poloha v extrémních klimatických podmínkách. Stavba jako taková musela být energeticky soběstačná. Navíc si autoři kladli za cíl vyprojektovat budovu, která nebude zasahovat do okolí – výrazem, formou, použitou technologií a nakonec ani logistikou staveniště.
4. Rabothytta
Obdivovatelé dechberoucí krásy nejsevernější části Norska a nádherného ledovce Okstind budou brzy moci k odpočinku využít novou horskou chatu. Chatu si objednal Klub norských turistů s jasnou podmínkou – zadali přesné specifikace a chata musí odolávat často velmi nepříznivým větrným podmínkám, které jsou pro tuto část Norska naprosto běžné. Chata je postavena tak, že přirozeně zapadá do okolní krajiny. Stala se součástí sítě horských chat, které jsou sice bez obsluhy, ale může zde přenocovat až třicet lidí. Chata je koncipována jako „základní tábor“ pro vysokohorskou turistiku.
V jakých zajímavých objektech jste přespávali vy na svých cestách?
Napsat komentář