Nejbližší alpské lyžování: Hinterstoder a Wurzeralm

Kam vyrazit na sjezdovky v závěru zimy? Rakouská oblast Pyhrn–Priel nás velmi příjemně překvapila. Hinterstoder_Piste_Schnee_Berge_©Oberoesterreich Tourismus GmbH_David Lugmayr


Zatímco jinde už v letošní teplé zimě už pomalu taje sníh, ve dvou střediscích jen kousek za českými hranicemi se bude lyžovat až do druhé půlky dubna. Jako ostatně každý rok. Výhodou Pyhrn–Prielu  je totiž velké převýšení, dostatek srážek a skutečně alpské podmínky. Když k tomu připočtete umělé zasněžování, dostanete výrazně prodlouženou sezónu. Tedy ježdění až do jara.

Pyhrn Priel_Winter_Hinterstoder_Skifahren_Familie_Oberoesterreich Tourismus GmbH_Moritz Ablinger (1)

Druhým bonusem téhle oblasti je blízkost. Do jižněji položených částí rakouských Alp se musíte trmácet přes šest hodin. Po náročném řízení jste jako zmlácení. V Pyhrn–Prielu je to ale úplně jinak. Pomyslným centrem oblasti je utěšené městečko Windischgarsten, kam je to z Prahy jen 331 km (3 hodiny 46 minut hodin) a z Brna 387 km (3 hodiny 50 minut). Z hraničního přechodu Dolní Dvořiště to obnáší jen 142 kilometrů jízdy přes Freistadt a Linec, převážně po dálnici.

V praxi to znamená, že Pyhrn–Priel se vyplatí i na víkend. V pátek po práci sednete do auta a v neděli po lyžování se bez problémů vrátíte. Vše mezi tím je čirý a ničím nerušený sjezdařský rauš.

Všestranné bílé opojení

Pyhrn–Priel zahrnuje dvě mnohokrát vyznamenaná horská střediska: Hinterstoder a Wurzeralm. Obě jsme vyzkoušeli “na vlastní lyže”, obě nás nadchla. Obě samozřejmě fungují na jeden skipas a děti do 10 let tu lyžují jen za 2 eura denně. Připočtěte dostatek vlídně mírných cvičných louček a máte ideální podmínky pro rodinnou dovolenou. Pokud ale s dětmi na svahu zůstane jen jeden z rodičů, může si ten druhý mezitím užít absolutní adrenalin. Prudké černé sjezdovky nadchnou i milovníky skutečně dynamické jízdy. Prostě všestranné zážitky

Pyhrn Priel_Winter_Hinterstoder_Skifahren_Familie_Oberoesterreich Tourismus GmbH_Moritz Ablinger (7)

A pozor: obě střediska Pyhrn–Prielu jsme navštívili v době rakouských jarních prázdnin. V tomhle maximálním sezónním “peaku” tu bylo opravdu hodně lidí, ale přesto se netvořily neúměrné fronty. Čekali jsme maximálně pět až deset minut – tak akorát na to, abychom si trochu odpočinuli. Nepřehuštěnost Hinterstoderu a Wurzeralmu je dána vysokou kapacitou vleků a velkou nabídkou širokých sjezdovek. Lyžaři se tu prostě “rozprsknou”.

Obě střediska Pyhrn–Prielu jsou od sebe jen 29 kilometrů (23 minut autem). Podle počasí a nálady se tedy dají střídat, což je osvěžující.

Po stopách Hanesse Trinkla

O něco větší z obou středisek nabízí celem 40 kilometrů sjezdovek od černých “padáků” přes pohodovější červené svahy až po mírné cvičné loučky. Esem Hinterstoderu jsou dokonalé alpské scenérie. Z horních partií se vám otevře nezapomenutelný pohled na majestátní hradbu rozeklaných štítů Mrtvých hor (Totes Gebirge).

Pyhrn Priel_Wurzeralm_Winter_Skifahren_Oberoesterreich Tourismus GmbH_Moritz Ablinger (3)

Z rozlehlého (a samozřejmě bezplatného) parkoviště vás jezdící schody vyvezou ke spodní stanici rychlé přibližovací kabinky Hössbahn. V “mezipatře” na horském plató Hutterer Böden na ni pak navazuje další kabinka Hirschkogelbahn plus rozlehlý vějířovitě rozvětvený systém sedaček a kotev. Od parkoviště (600 m) ke konci posledního vleku na Schafkogel (2000 m) je to 1400 výškových metrů. Už tohle převýšení napovídá sklony zdejších sjezdovek. Ne nadarmo se tu koná Světový pohár v lyžování, který se letos jel na přelomu února a března. Na závodní trati Hanesse Trinkla si můžete vyzkoušet, kde sviští hvězdy sjezdařského nebe. Náročná sjezdovka se sklonem až 60 stupňů je dlouhá 3,5 kilometru.

Projedete Pekelnou branou?

Pokud hledáte něco méně drsného, doporučíme na Hinterstoderu dlouhou vlídnou kombinaci červených 6, 4 a 1. Od horní stanice šestisedačky Hössexpress po téhle trase sjedete různorodým terénem až dolů k nástupní kabině. Naším “tajným tipem” je ale nejstrmější černá 11, ležící nejvíc vlevo. Sjezdovka, které se ne nadarmo přezdívá Inferno, začíná efektní Pekelnou branou. Její sklon je místy až 70 stupňů, ale na dobře nabroušených hranách se tu nemusíte ničeho bát. Výhodou Inferna je i to, že ho budete mít skoro pro sebe. Kromě velkého sklonu k tomu přispívá i alternativní obslužnost pomalejší a starší dvousedačkou.

Wurzeralm_Skifahrer_Schwung_Schnee_Winter_copyright_Oberoesterreich Tourismus GmbH_David Lugmayr

Hinterstoder ale není jen pro drsňáky. V nejvyšších partiích pod Schafkogelem jsme objevili dvě kotvy, pod kterými se rozbíhají přívětivé modré s nepříliš velkým sklonem. Na horském plató Hutterer Böden je dětský park a cvičné loučky. Neměla by vám tu uniknout ani velká slunná terasa restaurace Bärrenhutte – ideální místo pro polední odpočinek s kávou poté, co jste si vychutnali nějakou regionální specialitu.

V Hinterstoderu si přijdou na své i freerideři a snowboardisté. V lese podél trasy šestisedačky Hössexpress najdou neupravované terény, kde díky velké nadmořské výšce nadýchaný prašan jen tak nerozbředne.

Dětský smích v horském vzduchu

Wurzeralm, menší z obou středisek, je zaměřen hlavně na rodiny s dětmi a méně náročné lyžaře. Neznamená to, že by něco slevoval na kvalitě. Wurzeralm má prostě jen o něco málo mírnější svahy (celkové převýšení je 1060 metrů). Na rozlehlejší středové plató Teichlboden (1370 m) vás z parkoviště doveze pozemní zubačka.

Pyhrn Priel_Winter_Hinterstoder_Kulinarik_Oberoesterreich Tourismus GmbH_Moritz Ablinger (1)

Široký vějíř 22 kilometrů sjezdovek nás potěšil hlavně dvěma trasami. Z nejvyššího vrcholu Frauenkar (1870 m) míří dolů krásně scénická červená 3, z o něco nižšího Gammeringsattelu se proplétá lesem pozvolná modrá 2. Pokud máte děti, čeká je ve Wurzeralmu začátečnický výukový Sunny kids park se zastřešeným kobercem a dalšími atrakcemi. Dospělí romantici naopak ocení noční lyžování za svitu měsíce.

Recept na veselou mysl

Zapomenout ale nesmíme ani na vyznavače jiných zimních sportů než jsou sjezdovky. Na náhorních pláních obou středisek se rozbíhají upravované běžkařské okruhy. V oblasti je vyznačena řada tras pro výlety na sněžnicích, různě dlouhých a s různým převýšením. Popisy najdete třeba ZDE a výbavu si můžete půjčit na místě. Do nedalekého národního parku Kalkalpen (Vápencové Alpy) se můžete s průvodci z řad místních znalců vydat na sněžnicích za zvěří nebo třeba vyrazit na
nezapomenutelnou noční tůru s pochodněmi.

035___642A6960__Winter_Bergpanorama_Abendstimmung_copyright Daniel Hinterramskogler WEB

Kde se v oblasti Pyhrn–Priel ubytovat? Lokality a ceny najdete ZDE. My jsme zvolili rodinný hotel Poppengut, strategicky umístěný jen asi 10 minut pěšky od spodní stanice přibližovací kabinky Hinterstoderu. Nadchla nás zdejší kombinace gurmánské kuchyně a wellnesu. Když se vyhladovělí z celodenního lyžování po spořádání lahodně propečených žebírek zalitých pšeničným pivem ponoříte do bazénu prokládaného bylinkovou saunou, je den hned tak nějak veselejší. Vaši mysl zaplní uspokojující pocit z dobře prožitého času…

Více: www.hiwu.at

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


3 − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>