Mokenové – lidé kočující po moři

Etnikum Mokenů se pohybuje v Andamanském moři a mezi místními ostrůvky se pohybují na lodích. Jedná se totiž o rodiny rybářů a lovců perel.

Možná víc z vás láká představa, mít celý svět v batůžku a kočovat po světě. Mokenové to vlastně tak mají, cestují na svých loďkách a stěhují se mezi ostrůvky Andamanského moře z místa na místo. Často se o nich říká, že se vynořili z moře, protože v něm tráví nejvíc času – jsou rybáři a lovci perel.

Je jich celkově cca 3 tisíce, přesto patří Mokenové k nejstarším obyvatelům v oblasti. Prakticky k dokonalosti dovedli svatbu a údržbu svých lodí, ty jsou jim totiž domovem, protože ji vždy zakotví tam, kde je zastihne noc. Dřevěné chýše, které občas staví na plážích, jsou jim příbytkem jen v období dešťů.

Mokenové jsou skvělí plavci a potápěči, pod hladinou sbírají korýše či mořské perly. A učí tomu i své děti, jak se můžete podívat v naší fotogalerii. Ve videu zase uvidíte alespoň střípky z toho, jak jejich život vypadá.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 8 = sedmdesát dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>