Lyžování na 5 tyrolských ledovcích – čím výš, tím líp

U sousedů už teď na podzim startuje lyžařská sezóna 2020. Nové lanovky, nový skialpinistický park, James Bond, jeden skipas, jeden citypas, snídaně v gondole…


Přírodní sníh na sjezdovkách, nádherná panoramata, doopravdy dlouhá lyžařská sezóna, mnohem více hodin slunečního svitu než dole v údolí, opojná nadmořská výška… Existuje mnoho důvodů, proč lyžovat na 5 tyrolských ledovcích. I v 3000 metrech máte jistotu sněhu od října do června. Nudit se nebudete, kromě lyžování na vás čeká i spousta zábavy. Platí tu, že čím výš, tím líp.

5 tyrolských ledovců nabízí celkem více než 300 kilometrů sjezdovek, 75 lanovek a vleků a přes 100 kilometrů freeride mimo vyznačené sjezdovky. Na každém ledovci je velký snowpark pro vyznavače snowboardingu a freeskiingu. Kromě samotných sjezdovek se můžete těšit na atraktivní eventy, jako jsou závody Světového poháru v lyžování, testy lyží, koncerty nebo gastrofestivaly.

Jezdíte lyžovat častěji? Pak si pořiďte skipas „White5″ za 425 euro. Platí na libovolných deset dní lyžování (od 1. října 2019 do 15. května 2020) na všech pěti ledovcích. Na webových stránkách www.gletscherhotels.at najdete akční nabídky na ubytování v penziónech, apartmánech i luxusních ledovcových hotelech, které se dá samozřejmě objednat i online.

Více informací o všech pěti tyrolských ledovcích najdete na www.tyrolsko.cz.

1. Hintertux: jediný skiareál v Rakousku otevřený celý rok

Jediné celoročně otevřené lyžařské středisko v Rakousku, kde můžete posnídat v gondole. V lanovce na horu Gefrorene Wand se servíruje klasický brunch nebo tradiční bavorská snídaně s pšeničným pivem a bílou klobásou. V hlavní roli je ale panoramatický výhled na ledovcový svět se zasněženými vrcholy třítisícovek. Hosté si mohou snídani i výhled vychutnávat až do doby, než se rozhodnou opustit vyhřívané sedačky. To může trvat několik jízd nahoru a dolů.

V hlubinách Hintertuxského ledovce můžete obdivovat ledovou jeskyni včetně podzemní řeky.

V hlubinách Hintertuxského ledovce můžete obdivovat ledovou jeskyni včetně podzemní řeky.

Ten, kdo by nejraději nosil lyžáky celý rok, je na ledovci Hintertux správně. Díky přestupnému roku 2020 tu můžete lyžovat celých 366 dní.

Nadmořská výška: 1500 – 3250 metrů

Highligts: široká nabídka zábavy od Oktoberfestu přes Hotzone.tv Park Opening až po Flower Pow(d)er Woche.

Více: www.hintertuxergletscher.at

2. Stubaiský ledovec: sněhové království

Stubaiský ledovec je s 64 kilometry sjezdovek a 26 lanovkami největším ledovcovým skiareálem v Rakousku. Navíc leží jen 45 minut autem od Innsbrucku. Nabízí se tak ideální spojení skipasu a turistické karty „SKI plus CITY Pass Stubai Innsbruck“.

Stubaiský ledovec, to je nekonečná rodinná zábava.

Stubaiský ledovec, to je nekonečná rodinná zábava.

V jednom skipasu máte 300 kilometrů sjezdovek, vstup do 22 muzeí a atrakcí a do 3 plaveckých bazénů v okolí Innsbrucku. Jeden den si můžete užívat lyžování na Stubaiském ledovci nebo na Schlicku 2000 a Kühtai a další den nechat lyže v lyžárně a vyrazit třeba do světa krystalů Swarovski, do alpské zoologické zahrady Alpenzoo, na skokanský můstek Bergisel-Sprungschanze nebo na císařský zámek Kaiserliche Hofburg v Innsbrucku. Další výhodou nového kombinovaného skipasu je doprava zdarma. Nejen skibusem, ale i městským Hop – On – Hop – Off busem.

Nadmořská výška: 1000 – 3210 metrů

Highlights: otevření snowparků a Sport Check Glacier – Testival je plánováno mezi 7. – 10. listopadem. Bezplatný dvoudenní kemp SAAC Basic Camp 2019 bude od 17. do 18. listopadu.

Více:  www.stubai.at

3. Sölden: hotspot Alp

Zdejší hora Gaislachkogel se před čtyřmi lety stala symbolem Jamese Bonda. V restauraci Ice Q ve výšce 3048 metrů se natáčely klíčové scény bondovky „Spectre“ (2015). Od té doby je Sölden Mekkou fanoušků tajného agenta 007. Lanovka Gaislachkogelbahn má speciální James Bond kabinky a od loňského léta tu můžete navštívit filmovou instalaci 007 ELEMENTS. Interaktivní muzeum Jamese Bonda zavede návštěvníky do Bondova světa schovaného v nitru skály. Architekt Johann Obermoser, který navrhl horní stanici i restauraci ice Q, nechal muzeum doslova vytesat do skály.

Vysoko nad Soldenem na vás čeká futuristický příbytek Jamese Bonda.

Vysoko nad Soldenem na vás čeká futuristický příbytek Jamese Bonda.

Nadmořská výška: 1350 – 3340 metrů

Highlights: nová desetimístná kabinová lanovka Rotkogl od hotelů v oblasti Hochsölden k horní stanici lanovky Giggijochbahn usnadní cestu k ledovcům Tiefenbachferner a Rettenbach. Díky trase BIG3 Ralley můžete sjet hned 3 třítisícovky během jednoho dne – Schwarze Schneid (3340 m), Tiefenbachkogl (3250 m) a Gaislachkogl (3058 m). Pokud to zvládnete, urazíte celkem 50 kilometrů a překonáte přes 5200 výškových metrů.

Více: www.soelden.com

4. Pitztal: nejvyšší ledovec v Tyrolsku

Túry na skialpech jsou trendy. Při výstupu si člověk užívá krásu a klid horského světa a při sjezdu nedotčené svahy s hlubokým sněhem. Pořád ale musíte myslet na lavinové nebezpečí. Proto je Dynafit Skitourenpark na ledovci Pitztaler ideálním sportovištěm. Leží v zajištěném lyžařském prostoru, takže si nemusíte dělat žádné starosti z lavin. Pokud si na túru na skialpech sami netroufnete, můžete se každé úterý zúčastnit túry pro začátečníky s horským vůdcem. Pro zkušenější je v údolí Pitztal nespočet možností výstupu na skialpech, například na nejvyšší horu severního Tyrolska Wildspitze (3774 m).

Na Pitztalský ledovec vyjedete unikátním vláčkem tunelem proraženým ve skále.

Na Pitztalský ledovec vyjedete unikátním vláčkem tunelem proraženým ve skále.

Nadmořská výška: 1640 – 3440 metrů

Highlights: pár dnů před Vánocemi se 20. prosince koná Rifflsee Vertical 2300 a Skitouren-Nightrace.

Více: www.pitztal.com

5. Kaunertal: nová ekologicky šetrná lanovka

Díky propracovanému designu a rozchodu lan 4,6 metrů je lanovka extrémně stabilní a odolná proti nárazům větru. Stavba je navíc i průkopníkem v ekologii. Stanice lanovky jsou nízké a kompaktní, takže nedochází k velkým tepelným a energetickým ztrátám. Odpadní teplo z pohonných jednotek se používá k vytápění budov a když kabina jede dolů, energie vynaložená na brždění se vrací do elektrické sítě.

Kaunertalský ledovec nabízí sjezdovky i freeride

Kaunertalský ledovec nabízí sjezdovky i freeride

Nová lanovka vede od parkoviště u restaurace Gletscherrestaurant. Za pouhé čtyři minuty vystoupáte 2000 metrů až k nejvyššímu bodu oblasti Falginjoch do výšky (3113 m). Staré, dnes už odstraněné lyžařské vleky potřebovaly pro překonání této vzdálenosti dvanáct minut. Nová bezbariérová lanovka jezdí v desetiminutových intervalech a pojme až 100 osob. Vznikly kolem ní i nové sjezdovky všech stupňů obtížnosti.

Nadmořská výška: 1273 – 3113 metrů

Highlights: na ledovci Kaunertaler začala zimní lyžařská sezóna už 28. září a potrvá až do 7. června 2020.

Více: www.kaunertal.com

 

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = 12

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>