Lyžařské nebe letošní sezóny: Schladming – Dachstein

V zaslíbené zemi sjezdařů na vás čekají desítky kabinek a lanovek a záplava kilometrů perfektně upravených sjezdovek. Ski-amadé-SkiAction-16 (kopie)

Štýrský region Schladming – Dachstein ve své nejlepší formě. Najdete zde řadu nejpůsobivějších rakouských hor, na kterých se dá lyžovat. Připravte se ale na to, že za víkend to prostě nestihnete. Abyste ochutnali všech zdejších 230 kilometrů sjezdovek propojených 84 lanovkami a vleky, budete potřeboval aspoň týden.

???????????????????????????????

Zásadní výhodou je nejen dostupnost (z Prahy je to do Schladmingu jen 418 km a 5 hodin jízdy), ale i to, že všechny informace na webu najdete pohodlně v českém překladu. Stačí kliknout na www.schladming-dachstein.at a zvolit českou verzi.

Bründl Sports a Planet Planai – víc nepotřebujete

Lyžařská “houpačka čtyř vrcholů” (4 mountain ski area) ve Schladmingu spojuje oblíbené oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Přímo z centra města se na ni napojíte kabinovou lanovkou Planai-Hochwurzen-Bahnen na vrchol Planai (1906 m), která vyjíždí z futuristicky vyhlížejícího komplexu Planet Planai. Sídlí v něm i skvěle vybavená půjčovna lyží Bründl Sports, takže jsme se nemuseli o nic starat. Prostě si vyberete ta správná prkýnka, uděláte pár kroků do kabinky a frčíte vzhůru na svah.

Snímek obrazovky 2024-01-21 v 10.14.39

Ale u téhle půjčovny se přece jen trochu zastavme, protože rozhodně není obyčejná. Příjemné překvapení bylo už to, že i když jsme se do Schladmingu vrátili s odstupem pěti let, nemuseli jsme nic vyplňovat. Systém si nás stále pamatoval, včetně všech parametrů pro půjčení lyží “na míru”. Zaprvé je to úspora času a zadruhé si díky tomu člověk připadá příjemně – jako kdyby se vracel k přátelům.

V Bründ Sports si lyže můžete vybrat a zarezervovat předem online, včetně volby konkrétního modelu. Ve 23 půjčovnách (kromě Schladmingu třeba i v Kaprunu, Saalbachu, Mayrhofenu, Ischglu a na dalších místech) mají 15 000 párů lyží a více než 11 000 párů bot – prakticky nekonečný výběr. Lyže i boty se každý rok mění, takže si vždy vyzkoušíte nejnovější výbavu. Pokud si lyže půjčí oba rodiče, děti do 10 let budou mít ty svoje zdarma. Boty i helmy se po každém zákazníkovi dezinfikují. Ale především to v Bründ Sports šlape jako hodinky. Usměvavý personál s vámi prohodí pár “small talks”, nastaví vázání a je to.

Freeriden in Gastein (C)www.oberschneider (4) (kopie)

Mozart na svahu

Oblast Schladming–Dachstein patří do Ski amadé, což je největší lyžařský areál v Rakousku. Tolik lyžování najdete jinde jen těžko. Zahrnuje ještě Salzburger Sportwelt, Gastein, Hochkönig a Großarltal. V poetickém názvu Ski amade se skrývá Wolfgang Amadeus Mozart, rodák z nedalekého Salzburku. A relativně nedaleko je to sem i z Česka – konkrétně z Prahy jen asi 550 kilometrů, což se dá autem zvládnout i za méně než šest hodin. Vyplatí se sem proto jet už na prodloužený víkend.

Delší pobyt vám ale umožní užít si rozlehlost a různorodost celkem pětadvaceti lyžařských středisek, obsahujících 760 kilometrů sjezdovek, propojených 270 vleky a lanovkami. Na všech platí jediný skipas a všude jsou vidět velké investice. V lyžařské superoblasti převažují velmi rychlé vyhřívané šestisedačky, na kterých si mezi jízdami odpočinete. Půjčí vám tu datové lyžařské brýle Smart Ski Goggles, zobrazující všechny důležité informace jak o okolí, tak i o vašem lyžování.

Planai_69A0936_bearbeitet

Na co dalšího se ve Schladmingu těšit? Celkem 64 nejmodernějších kabinek a sedačkových lanovek, 100 horských chat a kolem 230 kilometrů perfektně upravených sjezdovek máte k dispozici po celou zimu. Pro všechny, kdo hledají adrenalin, je tu šest funslopes. Crosspark ve středisku Reiteralm stojí za návštěvu kvůli neobyčejné trase, kterou zakončíte zastávkou na horské chatě, a Superpark Planai splní všechna přání. Nabízí jednoduché i náročné překážky.

Čtyři vrcholy lákají

Lyžařská houpačka čtyř vrcholů v oblasti Schladming-Dachstein je součástí areálu Ski amadé. Spojuje oblíbené oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. V zimní sezóně se stává „lyžařská houpačka 4 vrcholů“ ještě atraktivnější díky dvěma velkým investicím v Planai a Hochwurzenu.

soel_skifahren_03_15 (kopie)

Hauser Kaibling je hora, která se nachází ve východní části „Lyžařské houpačky čtyř vrcholů“. Disponuje dostatkem parkovacích míst a je proto ideálním výchozím bodem pro nástup na sjezdovky. Za perfektní přípravu sjezdovek je zodpovědný profesionální tým s moderními rolbami. Údržba bílých svahů v této oblasti je tak dokonalá, že jsou místní sjezdovky vyhlášené v celém Rakousku. Kromě toho je zde pro příznivce aktivního odpočinku k dispozici nová XXL Funslope, která garantuje spoustu zábavy bez ohledu na věk, a to v báječné nadmořské výšce 1460 metrů nad mořem.

Lyžování a Planai patří neodmyslitelně k sobě již po desetiletí, což je podloženo fenomenálními úspěchy mistrů světa. Planai získala mezinárodní věhlas jako „hora mistrovstvích světa“. Byla totiž dějištěm mistrovství v alpském lyžování v letech 2013 a 1982. S tím souvisí rozvoj lyžařské infrastruktury, ze které mohou i nyní těžit všichni návštěvníci a milovníci lyžování. Ti si zde mohou užít široké sjezdovky, vysoce výkonná zasněžovací zařízení, velkorysé moderní, podzemní garáže nebo si něco koupit v budově v „One-Stop-Shopu“ v dolní stanici Planet Planai.

Ski-amadé-FamilyKids-43 (kopie)

 Zábava na sněhu

Supermoderní kabinové lanovky (10 místné) mohou na vrchol Hochwurzenu dopravit až 2500 osob za hodinu. Toho mohou využít nejen lyžaři nebo snowboardisté, ale také sáňkaři. Nejen ve dne, ale i v noci. Hostům je zde k dispozici sjezdovka „Hopsi“, funslope a tratě různých stupňů obtížností. Hora Hochwurzen je kromě toho populárním místem také pro rodiny s dětmi.

Lyžařská oblast Reiteralm leží na západní straně houpačky čtyř vrcholů. V minulých sezónách se stala místem tréninků světové elity. Jako jediný lyžařský areál v Evropě získala mezinárodní certifikát kvality „Triple Gold“. Nachází se zde i nový snowpark „CrossPark Reiteralm“ který je určen začátečníkům i zdatným jezdcům.

Ski Amade

Nabídky přizpůsobené potřebám dětí velice usnadňují začátky na lyžích. I dovolená na lyžích s malými dětmi se tak stává velkou zábavou. V regionu Schladming–Dachstein si mohou rodiny s dětmi užít mnoho aktivit na svazích i cvičných sněhových loukách. Rodiče mohou navíc své ratolesti svěřit profesionálním instruktorům některé z 15 lyžařských škol. Učení prvním obloučkům probíhá hravou formou. Osm sjezdovek přizpůsobených potřebám nejmladších sjezdařů poskytne s láskou a péčí vše potřebné.

Hlavními výhodami dětské oblasti „Stoderzinken“ je slunečná poloha, dobrá dostupnost i jistota přírodního sněhu. Fageralm nabízí tři dětské lyžařské tratě (Vikingskou, Indiánskou a Les zvířat) a hřiště u dolní stanice lanovky, s velkým sněhovým iglů, tunelem a postavičkami Eskymáků.

Ski Amade

 Když přijde hlad

Gastronomická nabídka v lyžařském regionu Schladming–Dachstein patří mezi ty nejlepší v Alpách. Chuťové buňky návštěvníků hýčká téměř stovka lyžařských chalup. Tady najdete víc, než jen vídeňský řízek nebo klobásu a hranolky. Kuchyně je v této oblasti založena na autentických jídlech podle tradičních receptů, od silných polévek až po koblihy s čerstvým sýrem nebo domácí štrůdl. V rekreačním regionu Schladming–Dachstein se navíc setkáte s opravdu přátelskou pohostinností.

V okolí Schladmingu se kromě moderní a rušné lyžařské houpačky se 123 km sjezdovek přes 4 vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm nachází i několik menších a klidnějších areálů, pokrytých společným skipasem. Čtyřvrcholová houpačka potěší širokými a přehlednými, ale vzájemně si podobnými tratěmi s náročností okolo nejoblíbenějšího červeného středu. Většina tratí je dosažitelná expresními lanovkami, ceny jsou přiměřené. Jednotlivé vrcholy jsou velmi dobře propojené, svahy zalesněné a severně orientované a sněhovou jistotu podtrhuje supervýkonné zasněžování.

Více: www.schladming-dachstein.atwww.bruendl.atwww.planai.at

 

 

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 3 = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>