Kam vyrazit na lyže? Zkuste 8 trumfů korutanského Nassfeldu

Stále jste se ještě letos nerozhodli, kam letos za lyžováním? V tom případě máme pro vás tip. Snímek obrazovky 2019-02-07 v 12.41.28


Středisko Nassfeld patří už léta k tomu nejlepšímu, co rakouské Alpy nabízejí. Díky výjimečnému mikroklimatu je tu po celou zimní sezónu zaručeně dost sněhu a lyžaře celý den provází sluníčko na modré obloze. Podívejte se na osm důvodů, proč sem vyrazit na zimní dovolenou.

Dálnici A10 ze Salzbugu na Villach a dál přes Slovinsko do Chorvatska jsme mnohokrát projeli na letních cestách k moři. Teď v zimě z ní ve Feistritzu před Villachem zkuste odbočit k západu na Hermagor. Jen po pár desítkách kilometrů zajížďky z notoricky známé trasy se ocitnete v lyžařském ráji.

Snímek obrazovky 2019-02-07 v 12.42.23

Rakouské zimní středisko Nassfeld (v překladu “Mokré pole”) leží ve stejnojmenném průsmyku Karnských Alp (1530 m) přímo na italských hranicích. Z Prahy nám to sem přes Dolní Dvořiště, Linz a Salzburg trvalo asi 6,5 hodiny. Ano, je to o trochu dál, než do řady jiných horských středisek, ale trumfy Nassfeldu jsou prostě neodolatelné:

1. Výjimečná bílá nadílka

Zdejší výjimečné mikroklima zaručuje dostatek sněhu i v době, kdy už jinde vykukuje tráva a kameny. Může za to klimatická fyzika. Mořskou vodou nasáklé větry se z Pádské nížiny od Jadranu valí tak dlouho, až narazí na hradbu hor. Při snaze protáhnout se přes Nassfeldský průsmyk vystoupají do výšky, ochladí se a voda z nich začne vypadávat ve formě sněhu. Běžně ho tu bývá až několik metrů a kdyby náhodou ne, jsou skoro všechny nassfeldské sjezdovky uměle zasněžované.

2. Záplava slunce

Jižně položený horský kotel je známý svým slunečným počasím. Nassfeld v zimní sezóně slibuje až 850 hodin slunečního svitu – asi o 100 hodin víc, než kdekoli za jinde v Alpách.

3. Velmi rozmanité lyžařské terény

Celkem 110 kilometrů sjezdovek spojených 30 vleky je ve srovnání s jinými rakouskými středisky norma, ale díky velmi členitému terénu najdete v Nassfeldu výjimečně různorodé lyžování. Jsou tu široké upravené červené sjezdovky s ranním manšestrem, lesní svážnice i velmi prudké černé sjezdovky. Jejich interaktivní mapu s popisem včetně vleků najdete ZDE.

Snímek obrazovky 2019-02-07 v 12.41.46

Kdosi spočítal, že se v Nassfeldu lyžuje v rozmezí 610 – 2020 m, což je 1410 metrů převýšení. Jinými slovy skoro kilometr a půl dlouhá kolmice! Ambiciózní jezdci se vydají na rychlostní trať s měřeným úsekem pod Troghöhe nebo na svah s boulemi na Gartnerkofelu. A nebo spíš toužíte po nočním lyžování? Nassfeld se pyšní jednou z nejdelších osvětlených sjezdovek v Evropě (2,2 km). Mimochodem, tohle středisko je největší a nejmodernější v Korutanech a přepravní kapacita je 48 200 lyžařů za hodinu. I proto jsme tu nikde neviděli fronty.

4. Nejdelší evropská lanovka

Jak vypadá typický lyžovací den? Protože se v Nassfeldu bydlí pohodlně přímo pod sjezdovkami, ráno je to k vlekům jen pár metrů. Vyjedete třeba k západu vyhřívanou bublinovou šestisedačkou na Madritschen (1918 m), za kterým se přímo pod pohraničním hřebenem rozkládá skalní kotel s několika vleky.

Snímek obrazovky 2019-02-07 v 13.13.11

Když vás to tam po několika hodinách omrzí, vydáte se síť lesních sjezdů do Tröppolachu (610 m). Dovede vás tam sjezdovka Carnia, dlouhá neuvěřitelných 7,6 kilometrů. Spadnete po ní asi o 1200 výškových metrů ke spodní stanici kabinky Millenium Express, která vás s několika mezistanicemi doveze zpět na Madritschen. Prý je to vůbec nejdelší evropská kabinková lanovka.

Pro zpestření se z Nassfeldu můžete vydat na lyžích i k východu. Přímo od hotelů šplhají sedačkové vleky do výšky kolem 2000 metrů pod vrchol Gartnerkofel (2195 m), odkud pak sjezdovky míří jak zpět, tak i do kotle za hřebenem. Najdete tu i závodní sjezdovku FIS.

5. Řada ocenění

Dobře, můžeme přehánět. Ale německý web Skiresort v roce 2014 ocenil Nassfeld hned v patnácti kategoriích, mimo jiné třeba šíře nabídek sjezdovek, blízkost ubytování nebo úprava sjezdovek. Další německý web Snow Online středisku v roce 2015 udělil cenu Volba znalců. A konečně rakouský web Skilike v roce 2016 označil Nassfeld za nejlepší rodinné středisko.

Snímek obrazovky 2019-02-07 v 12.42.08

6. Překvapivé kulinářské zážitky

Na lyžích vyhládne. Jsme na jihu Rakouska, takže jistě ochutnáte korutanské speciality, jako jsou třeba Kärntner Nudeln (plněné taštičky z nudlového těsta), gailtalerský salašnický sýr (Gailtaler Almkäse) nebo jehněčí v mnoha úpravách. Z Nassfeldu ale stačí po silničce překročit pomyslnou čáru na mapě, projít s několik set metrů kolem jezera lago del Pramollo, a v několika stylových restauracích můžete okusit na kuchyni italského Furlánska. A kdyby vám to snad nestačilo, jen kousek odtud za hranicemi je více než chutné Slovinsko.

7. Dechberoucí výhledy

Z horních stanic nassfeldských lanoveck spatříte třeba ledovec Mölltal, nejvyšší rakouskou horu Grossglockner (3798 m) nebo slovinské Alpy s Triglavem (2868 m). Výhledům přeje jak členitost zdejšího terénu, tak i vysoký počet slunných dnů. Ale i bezprostřední okolí Nassfeldu je více než fotogenické. Všude kolem se rozkládají vápencové štíty dvoutisícovek a ve vyšších partiích chybí les, takže budete mít scenérie jako na dlani.

Snímek obrazovky 2019-02-07 v 12.42.41

8. Zábava na lyžích i po nich

“Normální” broušení sjezdovek vás nudí? Milovníci freeride si v Nassfeldu vychutnají spoustu terénů na volné lyžování. V prašanu nebudou mít mnoho konkurentů, protože oproti jiným střediskům se v Nassfeldu freeride zatím ještě příliš nerozšířil. Nechybí snowpark s celou řadou skoků, flatboxů, quarterů, pipů, tubů a dalších atrakcí, kde si zařádí každý od začátečníků až po zkušené adrenalinové borce. A taky třeba zábavná trať The Snake (Had), plná zatáček a vln, na které se vyřádí lyžaři všech kategorií věku i zkušeností.

A pak je tu samozřejmě aprés ski, svařák, bombardino, sauny a další způsoby, jak to po lyžování buď roztočit, nebo si naopak odpočinout. Každému, co jeho jest…

Více: www.nassfeld.at, www.nassfeld.cz, www.korutany.com, www.visitcarinthia.at

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × = 18

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>