Jak viděl svůj výstup na K2 Radek Jaroš?

Na pátý pokus se mu podařilo vylézt na K2 - na jejím vrcholu stanul v sobotu po 16. hodině místního času. Po něm se nahoru dostal i parťák Honza „Tráva“ Trávníček. Třetí z expedice, Petr „Miska“ Mašek, se vrátil do čtvrtého výškového tábora. Radek Jaroš se stal prvním Čechem, který dokázal vylézt na všechny osmitisícovky, a získat tak pověstnou „Korunu Himálaje“. Zvládl to navíc bez kyslíkového přístroje a bez pomoci nosičů, čímž se může chlubit pouze 14 dalších lidí na planetě. Jaroš už je zpátky v bezpečí základního tábora.

„Když jsem šel k vrcholu, několikrát jsem se zamyslel nad tím, že to možná dám… A najednou se mi začaly rojit myšlenky, že by to mohlo být naposledy – pak se člověku začnou drát slzy do očí, zakucká se a snaží se dělat jakoby nic, aby si toho nikdo nevšiml,“ řekl Radek Jaroš v rozhovoru s redaktorkou Českého rozhlasu Lucií Výbornou těsně po návratu do základního tábora. Do bezpečí dorazil už v neděli okolo 20. hodiny místního času, s předstihem proti Maškovi a Trávníčkovi, kteří do základního tábora sestoupili dnes. Mašek nevyloučil, že se o výstup na K2 ještě znovu pokusí, v sobotu mu v tom patrně zabránily potíže s rychlou aklimatizací. Jaroše čekala oslava, česká bramboračka, těstoviny a především symbolická „Koruna Himálaje“, provizorně vyrobená z pivních plechovek.

Samotný výstup byl velmi obtížný. „Radek k vrcholu vyrazil o půlnoci zdejšího času, výstup tedy trval neuvěřitelných 16 hodin,“ popsala ze základního tábora Lucie Výborná, která výpravu doprovází. „Byly to obrovské nervy, které samozřejmě následovala velká radost. Tím spíše, že na vrcholu K2 o něco později stanul i Honza Trávníček,“ dodala Výborná.

K2 je takřka nedobytná

Jaroš a Trávníček jsou teprve čtvrtý a pátý Čech, kterým se podařilo stát na vrcholu druhé nejvyšší hory světa. Ačkoliv je jen o necelých 240 metrů nižší než Mount Everest, horolezci její zlezení považují za daleko obtížnější a nebezpečnější. Uvádí se, že si hora vezme život každého čtvrtého až pátého horolezce. Rizikovější je přitom sestup, který byl dramatický i v tomto případě a provázelo ho velmi špatné počasí. „Ještě když byli kluci nahoře, přerušilo se nám spojení, takže jsme nevěděli, zda jsou vůbec naživu. Teprve v neděli brzy ráno jsme se dozvěděli, že se Radek a Honza z vrcholu v pořádku dostali do čtvrtého tábora,“ říká Výborná.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 3 = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>