Ideální lyžovačka. Kde ji najdete?
Rodiče na lyžích chtějí něco jiného než děti. Adrenalinový freeride nejde dohromady se špuntem, který se teprve učí plužit. Celodenní polykání vertikálních kilometrů se nesnese s fňukáním puberťáka, který chce zalehnout na pokoj k Facebooku a Playstationu. A naopak: mladého nabušeného sportovce nudí broušení upravených svahů se „stařečky“. Touží se vyblbnout.
Řešení je jednoduché – vybírat si areály s co nejpestřejší nabídkou lyžařských možností. Potomky pak podle věku strčíte do lyžařské školičky, necháte je řádit ve skiparku, pustíte je do volného terénu… Nebo si chvíli užíváte společné rodinné lyžování a pak se rozjedete na sjezdovky různých obtížností a dáte si sraz dole u lanovky. Prostě čím rozmanitější středisko, tím líp.
Během let jsme s dětmi „na vlastní lyže“ otestovali sedm lokalit u rakouských sousedů. Poměr cena/výkon je tam příznivější než doma, a to i pro rodiny. Nemusí tam být nutně hned na první pohled levněji (i když ani to dnes nelze vyloučit), ovšem české hory zkrátka nejsou tak strmé a vysněžené jako Alpy, pardon.
1. Gasteintal
V údolí Gasteintal si najde každý z rodiny to svoje, hlavně díky zdejším rozmanitým a členitým terénům. Ve čtyřech propojených střediscích je vše od vysokohorských plání přes široké a přehledné sjezdovky až po prudké zalesněné svahy. Nám se nejvíc líbilo v oblasti Sportgastein, což je uzavřený vysokohorský amfiteátr.
Většina gasteinských sjezdovek jsou červené, ale najdete tu i modré a černé. Celkem jich je 215 kilometrů. Začátečníci se mohou rozjezdit ve snowparku Angertal. Zábavný slalom doplňuje několik koberců a cvičné kotvičky, vše s hudebním doprovodem. Předškoláci tu trénují zdarma.
Bonusem údolí Gastein jsou termální prameny, napájející kromě hotelových spa resortů i dva lázeňské komplexy. Doporučujeme Felsentherme, lázně vytesané ve skalách, kde je kromě bazénů i rozlehlý saunový svět. Dokonalý relax po lyžování!
2. Schladming – Dachstein
Když propojíte osm zimních středisek, dostanete 123 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Už tahle pestrost by stačila, aby se štýrská oblast stala perlou rodinného lyžování. Děti jakéhokoli věku si navíc ve Schladmingu užijí i snowparky s obřími můstky, gap jumpy, s-raily, wallridy, U-rampami, funslopy… Prostě lyžařské zábavy, o kterých jsme my rodiče buď vůbec nikdy neslyšeli, nebo na nich už nechceme riskovat kosti.
Starší potomky Schladming dostane důrazem na technologie. Na sjezdovkách jsou wi–fi hotspoty, takže radost z lyžování můžete v reálném čase sdílet na sociální sítě. Zapomenout nesmíme ani na datové lyžařské brýle Smart Ski Goggles, ve kterých se zobrazují všechny důležité informace o okolí. Nejen GPS navigace na sjezdovkách, ale i údaje o vlecích, chatách, rychlosti jízdy nebo dobrých místech k focení.
3. Dachstein West
Nejrodinnější lyžování v Rakousku nabízí 51 kilometrů sjezdovek pod vrcholem Hoher Dachstein (3 004 m n. m.). Zdá se vám to málo? Připočtete sedm okolních partnerských oblastí, ve kterých platí stejný skipas, a vaše lyžařské možnosti naskočí na 160 kilometrů sjezdovek.
Dachstein West je díky své poloze ve středohoří chráněn před nebezpečím lavin i silným větrem. Kombinace příjemných a technicky nenáročných červených sjezdovek a velkého množství zábavních lyžařských prvků z něj dělá ideální oblast pro rodiny s dětmi. Kromě klasického sjezdování jsou tu i slalomové dráhy, carvingové svahy a 14 takzvaných gaudipisten (zábavných sjezdovek). Zážitkem pro nás byl značený zážitkový panoramatický okruh Panoronda o celkové délce 44 km s velkým počtem dechberoucích vyhlídek.
Je tu ještě jeden trumf: rodinný hotel Dachsteinkönig v Gosau (www.dachsteinkoenig.at). Ve čtyřhvězdičkovém designovém paláci nechybí spousta zábavy pro malé včetně dětského kina, skákacího hradu, minizoo nebo autodráhy. A přímo u výtahu je automat na zmrzlinu. A z bazénu rozlehlého wellnesu se nabízí výhled na ledovcový masiv Dachsteinu.
4. Pitztalský ledovec
Nikde jinde v Rakousku nebudete lyžovat v nadmořské výšce až 3 440 metrů. Nejdřív ale musíte ve vesničce Mandarfen nasednout do podzemní dráhy Gletscherexpress, která vás po osmi minutách jízdy vyplivne o víc než tisíc metrů výš na ledovci. Už tohle je pro menší děti zážitek. Ledovcové plató křižuje několik vleků s 22 kilometry sjezdovek všech barev. V nejvyšším bodě je nejvýš položená kavárna v Rakousku: „Café 3440“.
Myslí tu nejen na milovníky funparků a U–ramp, ale i na freeridery, kteří tu najdou spoustu tras. My jsme si velmi užívali skoro nekonečný sjezd údolím říčky Pitze. Úzká, jen nahrubo prorolbovaná trasa nás nakopla kombinací přiměřené obtížnosti a adrenalinu.
Větší potomci na Pitztalu ocení i túry na skialpech. Výhodou je hlavně bezpečí. Na ledovci se pohybujete v zajištěném lyžařském prostoru, nemusíte mít obavy z lavin. Pokud si na túru na skialpech sami netroufnete, můžete se každé úterý zúčastnit túry pro začátečníky s horským vůdcem.
5. Ledovec Hintertux
Na ledovci v závěru údolí Zillertal to frčí po celý rok včetně léta. A jak! Hned dva odborné lyžařské weby přiřkly Hintertuxu titul „Nejlepší ledovcové středisko na světě“. Pod vrcholem Sommerberg si to s dětmi můžete ověřit ve funparku. Díky mírnému sklonu svahu se tu na vlnách a v ostrých zatáčkách vyblbne začátečník, pokročilý i expert. Větší děti ocení výuku freeridu, na který vám tu půjčí kompletní výbavu včetně speciálních lyží.
Rodinným zážitkem může být i lyžařská snídaně v gondole lanovky. Za okny se vám bude nad kávou a koláči postupně otevírat panoramatický výhled na bílou krásu okolo. Vezmete děti do hlubin ledovce? Umožňuje to přírodní puklina, kde budete obdivovat třpytivé rampouchy a poznávat přirozeně vzniklé vrstvy ledu.
6. Zugspitze Arena
Zimní rodinný ráj hledejte na rakouské straně pohraniční německé hory Zugspitze (2 962 m n. m.). Velká nadmořská výška tu zaručila dostatek sněhu i v několika uplynulých teplejších zimách. Sjezdařský ráj spojuje sedm areálů s celkem 138 kilometry sjezdovek. Hluboko pod sebou necháte vesničky Lermoos, Ehrwald a Biberwier a za jasného dne spatříte v dálce rakouský Grossglockner, švýcarský Piz Bernina a další vrcholy.
Dospělí ocení skvělé terény na freeride a skialpy, zážitky v terénu si pohodlně naplánujete už z domova. Umožňuje to GPS portál s topografickými mapami. A co děti? Tým školených babysitterek a vychovatelů z rodinného hotelu Alpenrose v Lermoosu (www.hotelalpenrose.at) se postará o mimina, batolata, předškoláky i puberťáky. Přízemí hotelu je nabito atrakcemi od tematického akvaparku Pirátská země přes rytířský sál až po horolezeckou stěnu.
Samozřejmostí je tu i výuka lyžování na pidivleku pro mrňata. Až se vrátíte nabití adrenalinem, vaši potomci se pochlubí prvními obloučky.
7. Sölden
Do luxusního alpského střediska v údolí Ötztal nalákáte větší děti na Jamese Bonda. Zdejší hora Gaislachkogel se totiž stala symbolem agenta 007 – v restauraci Ice Q se ve výšce 3 048 metrů nad mořem natáčely klíčové scény bondovky „Spectre“ (2015). Lanovka Gaislachkogelbahn má speciální „bondovské“ kabinky a interaktivní muzeum zavede návštěvníky do agentova světa schovaného v nitru skály.
To všechno v Söldenu úzce souvisí s lyžováním. Z rušného městečka se k západu rozbíhá hvězdice vleků a lanovek. Najdete tu i desetimístnou kabinku s největším přepravním výkonem na světě (4 500 lyžařů za hodinu). Nejdelší svahy mají převýšení až 1 600 metrů a nabízejí sjezdovky od cvičných louček až po černé „zabijáky“. Korunou jsou dva ledovce, Rettenbach a Tiefenbach.
Díky promyšlené trase BIG3 Ralley můžete v Söldenu sjet hned tři třítisícovky během jednoho dne. Pokud to zvládnete, urazíte celkem 50 kilometrů a překonáte přes 5 200 výškových metrů.
Napsat komentář