Hybridní zateplovačka Flow 2.0: kamarádka do nepohody ze Šumavy
Sušickou firmu High Point jistě netřeba představovat. Zatímco jiní “čeští výrobci” si své outdoorové oblečení nechávají šít kdesi v Asii, rodina Schwarzkopfova vsadila na kombinaci špičkových globálních materiálů a lokální práci českých rukou (a mozků). Odlišuje se nejen tím, že místo Číňanů dává práci Šumavákům, ale i tím, že svoje výrobky může prověřovat, ladit a vylepšovat doslova v reálném čase. Tohle je jeden z výsledků.
Hybridní je, když…
Dámská zateplovací bunda Flow 2.0 se nedávno dočkala už druhé generace. Skoro rok jsem ji používala při široké škále venkovních sportů od zimních běžek přes jarní vodu až po letní treky a večery na kole. Prostě všude tam, kde se to těla zakusuje zima. Tady jsou moje podrobné zkušenosti.
Na první pohled je bunda Flow 2.0 poměrně jednoduchá. Dámské křivky, dvě kapsy na ruce se zipem, jedna vnitřní kapsa, centrální zip s ochranou brady proti poškábání, rukávy s otvory na palec proti vyhrnování… Prostě dobrý standard, ale na první nic moc překvapivého. To podstatné, čím se Flow 2.0 liší, se skrývá v konstrukci. Bunda Flow 2.0 je hybridní, což znamená, že kombinuje dva různé materiály. Odborně se tomu říká “body mapping” a smyslem je uspokojit různé požadavky různých částí těla. Ruce a záda se venku většinou pohybují (čímž si topí samy) a potí. Nepotřebují tedy tolik tepla jako víceméně statické břicho, představující tzv. tělesné jádro (zjednodušeně řečeno útroby).
Jádro je z hlediska termoregulace nejdůležitější a v kritických situacích náhlého ochlazení je zachování jeho stálé teploty naprosto klíčové pro přežití. Případné omrzliny rukou, nohou nebo obličeje jsou malér, ale neohrozí vás na životě. Jakmile ovšem teplota jádra klesne asi pod 35 °C, začíná se projevovat podchlazení, a asi při 30°C člověk začíná postupně upadat do bezvědomí.
S panelem na břiše
Tohle je samozřejmě extrém – při běžných outdoorových aktivitách jde o život jen naprosto výjimečně. Pokud vám ale prochládá jádro, nepříjemná zima se zakousne do celého těla. Ženy to mají o to složitější, že je příroda vybavila horší termoregulací, než muže.
Bunda Flow 2.0 tenhle fyziologický problém řeší teplejším panelem, který kryje celou přední stranu těla – tedy právě vnější plochu tělesného jádra. Tvoří ji izolační náplň, která je zjednodušeně řešeno “zašita do šusťáku”. Panel na břiše tedy neprofoukne. Tím šusťákem je nylonová tkanina s DWR úpravou zajišťující určitou míru voděodolnosti. Uvnitř se skrývá umělé vlákno Climashield Apex s gramáží 67g/m2.
Tohle zateplovací rouno je jedním z nejefektivnějších tepelně-izolačních materiálů na trhu.Lehoučká střiž s trojrozměrnou strukturou je tvořena tepelně pojenými překříženými vlákny s dutinou trojúhelníkového průřezu. Vysoký loft (“načechranost”) si proto uchovává i po mnohonásobném zmáčknutí, sbalení, praní a sušení. Což je klíčové, protože jak známo nehřejí samotná vlákna, ale vzduch, který je mezi nimi. Levnější izolační náplně poměrně rychle splasknou, takže jimi plněné bundy přestávají hřát.
Pokud můžeme věřit tvrzení výrobce (firma HarVest Consumer Insulation z města Clinton v americkém státě Tennessee), izolační vlastnosti Climashieldu Apex se ze všech syntetických materiálů nejvíc blíží peří. Postrádá ovšem nevýhody přírodního produktu. Má delší životnost (vlákna se necuchají a nežmolkují), lépe odolává zvlhnutí a nezpůsobuje alergie. To jsme samozřejmě netestovali. Spokojme se tedy s konstatováním, že panel na břiše je pocitově velmi teplý. Neslehl se a neztenčil ani po roce poměrně intenzivního nošení bundy včetně několika vyprání.
Co je fleece 2. generace?
Základním materiálem bundy je Technostretch, který se dá formálně zařadit do 2. generace fleeců. První generace, se kterou začátkem 90. let přišla americká firma Malden Mills (a po ní i řada dalších výrobců), byla sice na svou dobu převratná, ale trpěla řadou neduhů. Fleece nabízel skvělý poměr vysoké hřejivosti a nízké hmotnosti. Příliš snadno jím ale pronikal vítr (takže jste se v prvních flískách museli jistit větrovkou) a po několika málo vypráních žmolkovatěl.
Odpovědí byla vylepšená 2. generace fleeců. Na vnější straně má vysoce elastickou a částečně větruodolnou tkaninu a uvnitř jemný vlas, mnohem lépe odolávající žmolkovatění. S tímto materiálem opět přišlo několik světových výrobců. Italská firma Pontetorto svůj fleece 2. generace pod názvem Technostretch vyrábí v řadě variant. V Sušici si na bundu Flow 2.0 vybrali variantu s gramáží 220g/m2 a keramickým printem na povrchu, který zlepšuje mechanické vlastnosti a zvyšuje odolnost vůči oděru. Hladký úplet na povrchu je díky přídavku spandexu příjemně poddajný, takže bunda nikde neomezuje v pohybu a přizpůsobí se postavě.
Na vnitřní straně pak polyesterová vlákna tvoří příjemný “kožíšek”, který kolem těla udrží vrstvu ohřátého vzduchu. Materiál nemá žádnou membránu. Velmi dobře proto dýchá a odvádí vlhkost, ale na druhou stranu zase neodolá dešti. Vzhledem k určení bundy (zateplení) to ale ani nikdo neočekává.
Závěrečný verdikt
Shrnuji, že jde o velmi podařený kousek výbavy na ven, a to především díky všestrannosti. Bunda Flow 2.0 se hodí všude tam, kde se dají očekávat nižší teploty. V zimě ji využijete jako klasickou zateplovačku, při zhoršeném počasí v kombinaci se svrchní membránovkou. V létě poslouží jako záložní bunda. Vzhledem k nízké hmotnosti (274 gramů ve velikosti S) a velmi dobré sbalitelnosti se vejde i do nejmenšího batůžku, nebo prostě kolem pasu. I proto se bunda stala mým vyhledávaným společníkem.
Ani po roce poměrně intenzivního používání nejsou nikde vidět známky opotřebení. Na Flow 2.0 se nikde nic nepáře, nikde nečouhají nitě ani neprolézá izolace. V Sušici to díky čtvrtstoletí zkušeností prostě umějí.
Více zde: www.highpoint.cz
Iva Brezinová
Napsat komentář