Hodinky Suunto Vertical: první dojmy

Známý finský výrobce uvedl v polovině května na trh nový outdoorový zápěstní počítač. Čím nás zaujal? hodinky-prehled-3


Už předchozí modely hodinek Suunto pro venkovní sporty byly velmi nadupané. Viz třeba Spartan Ultra, 9 Baro nebo 9 Peak, které jsme v minulosti testovali.

Aktuálně nejnovější model Vertical jde ale ještě dál, jak se můžete přesvědčit v tomto videu. Změny jsou hodně podstatné a nové outdoorové hodinky díky nim získávají náskok před konkurencí.

IMG_5259

Mapy v modelu Vertical fungují i v režimu off-line.

Následující řádky jsou jen stručným souhrnem základních dojmů. Nové hodinky s námi odlétají do východního Turecka, kde je na treku pod Araratem otestujeme podrobněji. Co se povedlo na první dobrou?

1. Barevné off-line mapy

Až dosud hodinky Suunto využívaly “drobečkovou” navigaci. Podle tohoto typu mobilních map se dalo orientovat docela obstojně, ale s grafikou klasických digitálních map se to srovnat nedalo. Tento handicap třeba oproti mapám v mobilech je teď už minulostí. Vertical obsahuje plnohodnotné barevné interaktivní mapy včetně vrstevnic, vrcholů, vodních toků, cest a dalších terénních detailů.

IMG_6025

Plnohodnotná barevná mapa na vrcholu Jizery (1122 m).

Hodinky jednoduše spárujete s mobilní aplikací a vyberete si v ní zemi nebo země, kde se budete pohybovat. Mapy si pak stáhnete přes wifi. Je to tedy třeba udělat předem a nečekat do hor, kde už nemusí být mobilní signál a data.

Zásadní výhodou je, že mapy v hodinkách fungují i off–line. Podobně jako třeba v apce www.mapy.cz tedy stále vidíte kde jste, a to i bez signálu.

2. Dvoupásmová GPS

U předchozích modelů navigace někdy nabíhala pomaleji a nebyla nejpřesnější. Nebyla to vina hodinek, ale terénu. Skály, stromy, reliéf nebo třeba domy ve městě, to všechno totiž ovlivňuje kvalitu družicového signálu. Signál se v reálu různě odráží, láme a pohlcuje, takže ho GPS čip vždy nemusí kvalitně zachytit.

Snímek obrazovky 2023-06-30 v 4.02.29

Rychlá GPS umožňuje záznam trasy s přesností na metry.

Řešením je dual band, čili dvoupásmový příjem. Vertical “chytá” dva GPS signály o rozdílné frekvenci vysílané družicemi. Každý se odráží a láme jinak. Procesor to zanalyzuje, rozliší a dopočítá nebo naopak vynechá (pokud je signál vyhodnocen jako falešný odraz).

Výsledkem je skutečně razantní zrychlení a zpřesnění navigace, a to i v komplikovanějších podmínkách. Klasickým příkladem je město – buď pískovcové skalní nebo skutečné s ulicemi. Navigace tam šlape doslova jako hodinky.

3. Lepší výdrž baterie

Outdoorové hodinky jsou velkým žroutem energie, zvlášť když máte zapnutou navigaci. Nabíjet je obden může být otrava a v terénu to často ani nejde, tedy pokud nemáte powerbanku.

U modelu Vertical výdrž akumulátoru zásadně poskočila. Může za to souhra několika chytrých řešení. Zaprvé je to vyšší kvalita samotného akumulátoru, zadruhé novější procesor s menší energetickou spotřebou, zatřetí vylepšený a úspornější software a začtvrté solární dobíjení (u některých variant Verticalu). To je u hodinek Suunto zásadní inovace. Synergie čtyř zlepšení se projevuje opravdu silným prodloužením doby, po které musíte hodinky připojit ke zdroji “šťávy”.

IMG_5433

Hodinky Suunto Vertical mají nově solární dobíjení (vybrané modely).

Titanové solární varianta Verticalu umožňuje s nejpřesnějším nastavením GPS až 85 hodin sledování a záznamu tělesných aktivit. V běžném režimu hodinek Vertical vydrží až 60 dnů, se solárním dobíjením až rok. Tohle se opravdu povedlo!

4. Výborná spolupráce s apkou

Suunto má vynikající apku, ve které přehledně vidíte všechny parametry naměřené hodinami. Tedy nejen mapu, ale i trasu v mapě, vzdálenost, převýšení, změny srdečního tepu atd. Pokud běžíte maraton nebo jedete na kole, můžete svůj výkon porovnávat s minulými akcemi a zjišťovat, v čem a jak jste se zlepšili.

Snímek obrazovky 2023-06-30 v 4.07.14

V apce si svůj výkon prohlédnete do nejmenších detailů přímo v mobilu.

Apka je ale velmi výborná i pro takzvaný městský outdoor. Tedy pro hlídání, kolik jste denně ušli kroků a kilometrů a spálil kalorií při každodenních pochůzkách. Vertical tedy slouží i jako fitness náramek, ovšem spolupracující s mobilem.

5. Kontrastnější displej

Když máte jako já zkažené oči z počítače, oceníte hodinky, na které je dobře vidět. U Verticalu Finové zvýšili kontrast displaje, takže ho přečtu i bez brýlí.

IMG_5443

Vysoký kontrast a jas displeje pomůže sportovcům s vadami zraku.

Malý, ale důležitý detail! Proč sahat do batohu pro pouzdro s brýlemi pokaždé, když se potřebujete podívat, kde právě jste nebo kdo vám píše esemesku? Vertical totiž samozřejmě zobrazuje i notifikace z mobilu.

6. Jednodušší ovládání

Některé předchozí modely měly až pět tlačítek (Suunto 5), což už je přece jen poněkud nepřehledné. Vertical si vystačí se třemi a paralelně může být ovládán i dotykovým displejem. Je to jednodušší a člověk si toho nemusí tolik pamatovat. Alternativní ovládání navíc řeší i mokré ruce nebo ruku v rukavici. Prostě použijete to, co se v dané situaci hodí víc.

IMG_6055

S Verticalem na ruce na třídenním treku Jizerskými horami.

Osobně mne nadchl překlik mezi různými parametry (stav baterie, západ slunce, nadmořská výška atd.) pouhým ťuknutím na displej.

Více: www.suuntocz.cz 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


5 × šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>