Hodinky Suunto 9 Peak: testováno Kavkazem
Zmenšené a odlehčené, ale nadupanější funkcemi víc, než kdy předtím. A jako bonus čistý design. To všechno jsem měl na ruce v horách v gruzínské Svanetii.
Když v létě 2016 finská firma Suunto přišla s multisportovními GPS hodinkami Spartan Ultra, bylo to jako zjevení. Vlastně to už totiž nebyly hodinky, ale skutečný počítač na zápěstí. S interaktivním barevným displejem, dobíjecím akumulátorem místo baterie, ale hlavně s konektivitou. Tedy komunikací s mobilním telefonem a webem, možnostmi aktualizací softwaru a dohrávání nových aplikací. Hodinky jsme podrobně testovali zde.
Na celosvětový úspěch Spartanů pak v létě 2018 navázaly hodinky Suunto 9. V čem jsou lepší se můžete dočíst v tomto srovnání, ale vizuálně se od Spartanů lišily jen v detailech. Ve variantě Baro jsme je testovali zde.
“Devítky” jsou i po čtyřech letech pořád parádní a nadupané hodinky, především díky možnosti průběžného upgradování. Pro část uživatelů ale mohou mít jednu nevýhodu – snad až příliš sportovní vzhled. Jsou přece jen větší a objemnější, což souvisí už s výdrží akumulátoru. Pro aktivní uživatele z řad “urban outdooráků” to není problém. Co když jste ale bankovní úředník, advokátka nebo třeba realitní makléř?
Odlehčené a zmenšené
Suunto se proto celkem logicky zamyslelo, jak to nejlepší ze Spartanů “zabalit” do těla, které by kromě GTX bundy nebo cyklodresu pasovalo i k saku či kostýmku. Loni v létě se na trhu objevily hodinky Suunto 9 Peak, dnes dostupné v řadě variant, lišících se barvou, materiálem a dalšími detaily. Srovnání obou modelů najde zde.
Oproti svým předchůdcům jsou “Peaky” odlehčené a zmenšené. V ocelovém provedení váží jen 62 gramů, v titanovém dokonce jen 52 gramů. Velikostí pak nebudou rušit ani na útlé dámské ručce. Ultratenkost ale oceníte i na treku. Hodinky se nezachytnou o popruh batohu při jeho nahazování na záda a nevyboulí vám rukáv gore–texové bundy. “Opravdu je to stejně plnotučný sporttester, jako třeba Spartany?”, říkáte si v duchu. “Opravdu je do tak malého šasi možno nacpat tolik funkcí, fičur a vychytávek?”
Především ale “Peaky” nadchnou milovníky čistého designu. Decentně úzký kulatý rámeček, na jedné straně tři tlačítka a jednoduchý úpon řemínku, nic víc. Nic, co by jakkoli narušovalo zenovou jednoduchost vzhledu.
Vylepšený displej
Hodinky mají celou řadu vlastností, na které jsme zvyklí už od jejich předchůdců. Namátkou je to třeba vysoce odolné safírové sklíčko, mobilní notifikace, digitální kompas nebo sledování denních aktivit (krokoměr, kalorie, srdeční frekvence a doba či kvalita spánku). Ukazují i západ a východ slunce, mají bouřkový alarm, teploměr nebo přesnou kombinaci barometrického výškoměru a GPS (FusedAlti). A samozřejmě mají více než 80 sportovních režimů, které se dají uživatelsky pozměňovat a aktualizovat.
Přehledně a logicky lze hodinky ovládat jak třemi tlačítky, tak i barevným dotykovým displejem. Ten je velmi jasný a kontrastní i na slunci. Nově s ním spolupracuje senzor okolního světla, který diplej automaticky zapíná, když je třeba a modifikuje jeho jas podle aktuálních světelných podmínek.
Menu a funkce hodinek se od obou předchůdců liší jen v detailech, což je plus hned ze dvou důvodů. Zaprvé se nemusíte složitě přeškolovat a zadruhé je vše už “vymazleno” skoro k dokonalosti.
Poznat svoje srdce
V čem jsou “Peaky” nové kromě vzhledu? Zaprvé je to nový optický snímač tepu na zápěstí. Většina recenzí se shoduje, že je výrazně přesnější než u předchozích modelů. Pokud jsou pro vás parametry výkonu vašeho srdce absolutní prioritou, samozřejmě můžete s hodinkami použít i hrudní pás. Pro řadu uživatelů ale nejspíš bude vylepšení zápěstního měření stačit.
Mimochodem, snímač tepu se dá využít třeba k velmi efektivnímu hubnutí. Tělo spaluje tuky pouze v případě, že k tomu má v krvi dost kyslíku – tedy pokud jste v aerobní zóně. Pokud při vyšší námaze koncentrace kyslíku klesne pod určitou hranici, začne tělo místo tuků spalovat cukry. Důležité je ale vědět, jak to funguje právě a jen u vás. Aerobní zóna má totiž u každého z nás jiný rozsah. Záleží nejen na vrozených dispozicích, ale hlavně na tom, jak často a jak moc se věnujete pohybovým aktivitám. Čím je člověk trénovanější, tím má tuto zónu spalování tuků širší.
Nechte si tedy změřit aerobní zónu, což dělají specializovaná pracoviště sportovní medicíny. Zjistíte, do jaké tepové frekvence vaše tělo spaluje tuky. Na hodinkách si pak jednoduše nastavíte výstrahu. Když už budete “makat” příliš (a začnete tedy spalovat cukry), hodinky vás upozorní, abyste zvolnili.
Kyslík v krvi
Druhou novinkou optického snímání v hodinkách Suunto 9 Peak je pulzní oxymetr, zjednodušeně řečeno měřič nasycení krve kyslíkem (tzv. SpO2). K čemu je to dobré? V běžných podmínkách je SpO2 100 % nebo jen nepatrně pod touto hodnotou. Klesne třeba v případě, že jste při náročném horském výstupu podcenili výškovou aklimatizaci. A nebo v situaci, kdy jste to v běžné nadmořské výšce přecenili s výkonem a vaše tělo je příliš unaveno. Naložili jste si toho příliš mnoho? Naměřené nižší SpO2 je signálem k odpočinku a regeneraci.
Další možností využití pulzního oxymetru je onemocnění covid. Za pandemie se prodej pulzních oxymetrů zvýšil proto, že nakažení chtěli vědět, jestli už mají vyrazit do nemocnice. Nízké nasycení krve kyslíkem bylo signálem selhávajících plic. Věřme, že už je ta zlá doba za námi! Mít měřič rizika covidu přímo na zápěstí je ale prostě jistější.
“Peaky” předčí základní “Devítky” i ve výdrži akumulátoru. V základním pouze “hodinkovém” módu je výdrž obou modelů shodná – 14 dnů. Největším žroutem energie je zapnutá GPS, a tam už jsou “Peaky” lepší až o 50 hodin (vydrží ). Nově také mají čtyři intervaly vzorkování místo třech. V praxi to znamená lepší volbu poměru mezi přesností měření (respektive hustotou záznamu) GPS a výdrží akumulátoru. V nejpřesnějším intervalu vzorkování vydrží bez dobití 25 hodin, v nejméně přesném 170 hodin. Navigačních systémů je tu místo čtyřech pět: GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS a BEIDOU.
Jak je to v horách?
Hodinky jsou multisportovní a obsahují více než 80 přednastavených programů pro nejrůznější sporty. Běh, plavání, kolo ani další podobné sporty jsem nezkoušel. Primárně se totiž věnuji trekům a VHT, takže mne hlavně zajímalo, jak hodinky obstojí v horách.
Před odletem na gruzínský Kavkaz jsem na webu www.mapy.cz vytvořil trasu zamýšleného treku z Ušghuli do Nakry (132,2 km) a exportoval ji jako GPX soubor. První krok jsem mohl klidně vynechat a trek si naplánovat přímo v mobilu v Suunto aplikaci, která má mapové podklady také. V notebooku je to ale o něco pohodlnější. GPX soubor pak už jen stačilo nahrát do mobilní aplikace a z ní přehrát do hodinek. Stejně jako aktualizace sofwaru se to dělá bezdrátově.
V hodinkách jsem viděl jak trasu treku v mapce, tak i všechny její parametry včetně délky, převýšení atd. Vlastní navigace v terénu je intuitivně jednoduchá. Pokud se z trasy odchýlíte o více než 100 metrů, hodinky vám to oznámí. Stejně tak mohou dávat pokyny k zahnutí, a to nejen zvukem, ale i textem, kam máte zahnout. K tomu se využívá služby Komoot.
Užitečná může být funkce Najít cestu zpět, třeba když se zhorší viditelnost. A velmi praktické jsou body zájmu (POI), které si můžete ukládat do hodinek i přímo na treku. Už nikdy tak nezapomenete, kde jste tábořili, kde jsou zdroje vody nebo odkud byly nejhezčí výhledy.
Závěrečné shrnutí
Pro koho tedy “Peaky” jsou? Vzhledem k menším rozměrům a čistotě designu nejspíš osloví víc uživatelů, než předchozí modely Spartan Ultra a Suunto 9. Tyto dva modely rozhodně nekončí, ale dostaly konkurenci, především z řad městské korporátní klientely. „Peaky“ kromě vzhledu jako bonus nabízejí i zajímavé faktické novinky. Rozhodně jsou to dosud nejlepší multisportovní hodinky, jaké byly zatím ve Finsku vyrobeny.
Více: www.suuntocz.cz
Napsat komentář