Hintertux: ledový svět fantazie

Hluboko pod rakouskými sjezdovkami se rozkládá alternativní realita. Dokonalé projekční plátno snů! IMG_8810


V závěru údolí Zillertal v tyrolských Alpách pomalu stéká z hor ledovec Hintertux. 190 millionů krychlových metrů ledu tu pokrývá 13 sjezdovek s celkovou délkou 60 kilometrů. Prostě parádní lyžování celý rok i od jara do podzimu, kdy dole v údolí už všechen sníh dávno roztál.

-natur-eis-palast-am-hintertuxer-gletscher-

Když vás vertikální smýkání těla po nakloněné rovině omrzí, sundejte lyže a udělejte si krátkou procházku. Jen asi pět minut pěšky od horní stanice vleku pod vrcholem Gefrorene Wand Spitzen spatříte nenápadné dveře. Jsou tu jen tak, v boku ledovce. Ty dveře připomínají kouzelnou králičí noru z knížky Lewise Carrolla Alenka v říši divů. Stačí jen s průvodce vzít za kliku. Zažijete podobné pocity jako holčička, která se v příběhu propadla do jiné dimenze.

Modravé šero

V roce 2007 si Roman Erler všiml asi deseticentimetrové pukliny ve skoro kolmé ledové stěně. Horala ze zillertalské vesnice popadla zvědavost. S pomocí cepínu díry zvětšil, aby do ní mohl nahlédnout. Překvapeně zjistil, že pokračuje chodbou, vedoucí kamsi do temnoty. Sluneční světlo se tříštilo na ledových stěnách a lámalo do všech barev spektra.

csm_hintertux_127_2__1__e9e221ba8e

O pár dnů později se Roman s kamarády prokopal dovnitř. V ledovci objevili složitý systém chodeb, puklin a propastí, ze kterých byla později část zpřístupněna. Pod názvem Natur Eis Palast (Přírodní ledový palác) vznikl prostor, který nemá široko daleko obdoby. Některé chodby jsou poněkud kýčovitě barevně nasvíceny, ale jinde panuje příjemné šero. Světlo prostupující ledovými stěnami kouzlí všechny odstíny modré, která má na člověka velmi uklidňující vliv.

0022190dec450fba9c0823

Že by evoluční vzpomínka na časy před miliony let, kdy naši rybí předkové obývali oceány?

Nepokořená řeka

V chodbách obdivujeme osmimetrové stalaktity, ledová okna, zmrzlé vodopády… A taky propast hlubokou 52 metrů, která vede až kamsi dolů na skálu. Dna nedohlédneme, ale ovane nás ledový vzduch. “Co všechno se tam dole může skrývat?”, říkám si v duchu. “Jeskyně víl a elfů? Létající talíř mimozemšťanů, který se tu před tisíciletími zřítil ? Vchod do jiného časoprostoru?”

csm_Wissenschaftliche_Fuehrung_ed7b9f20a3

Ano, jsou to bizarní nesmysly. Snový svět ledového podzemí ale magicky působí na lidskou psychiku a podněcuje nápady a vize, které by venku zůstaly spát kdesi v podvědomí. Všechny ty barvy, zvuky a vjemy… Vstoupili jste do území fantazie, kde se prostě může stát cokoli. Někde vysoko nad vašimi hlavami se právě lyžaři v záplavě slunečních paprsků řítí po sjezdovce. Tady je to ale jinak, a stačí jen pár metrů ledu.

V podzemí (nebo spíš podledí) je celý rok konstantní teplota kolem nuly. Prohlížím si třeba říčku plnou ledové krusty, ve které prý trénují otužilci. Jestlipak bych našel odvahu se do ní ponořit taky?

image

Běžným návštěvníkům útrob ledovce je to ale bohužel zakázáno. Nad mou bujnou fantazií a šílenými nápady tedy nakonec zvítězí banální realita. Škoda…

Více: www.hintertuxergletscher.atwww.tux.at

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


6 + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>