Emirát Rás al-Chajma – vycházející hvězda na světovém outdoroovém nebi

O tomhle dobrodružném magnetu Středního Východu se už brzy bude hodně mluvit. Buďte mezi prvními, kdo se sem vypraví za zážitky. otvirak


Že jste ještě nikdy neslyšeli o emirátu Rás al-Chajma? Jeho jméno znamená „vrcholek stanu“ a jedna ze sedmi autonomních oblastí v rámci Spojených arabských emirátů. Hned na úvod je ale třeba poznamenat dvě věci. Zemička na “rohu” Arabského poloostrova jen asi třikrát větší než Praha zaprvé je velmi liberální a bezpečná. A zadruhé je Rás al-Chajma levnější a klidnější než nedaleká Dubaj. Protože je Dubaj jedním z nejvějších leteckých uzlů v oblasti, můžete ji použít jako vstupní bránu Rás al-Chajma. Od dubajských mrakodrapů je to sem jen asi hodinu autem. Prostě orientální exotika, kterou si může dovolit skoro každý.

exotika

“Proč tam ale vůbec jezdit?”, řekne si milovník adrenalinu a outdoorových zážitků. No prostě proto, že Rás al-Chajma bude v téhle kategorii brzo pojmem. Zatím je to ještě tak trochu utajená perla. A čím dřív se sem vypravíte, tím spíš zažijete “objevitelskou” dobu, kdy budete mít jeho dobrodružné poklady ještě skoro jen pro sebe.

padak

V emirátu najdete krásné pláže, golfová hřiště, historické památky, příjemné hotely všech cenových kategorií a skvělou kuchyni. To je samozřejmě i leckde jinde. Příroda ale emirátu nadělila i moře s korálovými útesy, pouštní duny a divoké hory. V několika minulých letech pak stačilo pár schopných manažerů a organizátorů, aby z toho vyždímali maximum.

trek

V pohoří Hajar vznikla celá řada značených trekových tras všech stupňů obtížnosti – od nenáročných krátkých procházek až po několikadenní dobrodružná putování s batohem na zádech. Provedou vás domorodými vesničkami, periodicky zaplavovanými divokými soutězkami (wádí) a horskými hřebeny včetně nejvyššího vrcholu Jebel Jais (1934 m, tedy skoro o čtyři sta metrů vyšší než Sněžka).

trek2

Hory jsou domovem divokých ovcí, velbloudů, lišek a dravých ptáků. Po zimních deštích se nejen celé zazelenají, ale doslova vybuchnou ohňostrojem barev nám neznámých květin a keřů. Výsledkem je fantastická krajina, která rozhodně stojí za průzkum. Mezi populární údolí patří třeba Wadi Shahha, Wadi Albih, Wadi Ghalilah nebo Wadi Sham. Popisy jednotlivých treků najdete třeba ZDE nebo ZDE.

kola

Pod vrcholem Jebel Jaisu čeká první ferrata na Středním Východě – zabezpečená horská cesta, kde se stačí cvaknout na ocelové lano. Dechberoucí rozeklané stěny tak zdoláte zcela bezpečně. Vrcholným zážitkem je tu ale nejdelší ziplajna  světa.  Stovky metrů nad údolím po ní prosvištíte rychlostí až 100 kilometrů v hodině po dráze dlouhé 2,83 kilometru. Máte na to dost odvahy?

ziplajna

Připočtěme ale i další outdoorové aktivity. Jen namátkou třeba přístrojové potápění a šnorchlování na korálových útesech, výlety na horských kolech, návštěvu perlové farmy, projížďku mangrovovými porosty na paddleboardech nebo třeba řádění na čtyřkolkách po pouštních dunách… Prostě ideální destinace pro každého, kdo nedokáže jen ležet pod plážovým slunečníkem, mazat se krémem a s drinkem v ruce obracet stránky knížky.

mangrove

Emirát Ras Al–Khaimah v Praze nedávno osobně představil ředitel tamního turistického úřadu (RAK TDA) pan Raki Phillips. V Česku i na Slovensku ho zastupuje agentura TMR International. Více se dozvíte třeba zde:

www.visitrasalkhaimah.com

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = 6

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>