Devold Egga: velmi všestranný společník (nejen) pro intenzivní pohyb v chladu

Co ukázalo roční testování norské bundy, představující další level "kouzlení" s merino vlnou? DSC_0632


Pokud jde o druhou (zateplovací) vrstvu, máme na výběr celou řadu materiálů. Fleece bundu, péřový svetr, Powerstretchovou mikinu, silnější softshell s mikrofleecovým vlasem, bundičku plněnou umělým rounem (Primaloft, Climashield a další materiály), “kožíšek” z Polartecu Alpha… A nebo vlnu, kterou jsme zatím znali spíš ze základní vrstvy termoprádla.
Stačí zvolit vyšší gramáž, zajišťující větší tepelnou izolaci.

Starý vytahaný svetr z klasické "kousavé" vlny. Tudy cesta nevede.

Starý vytahaný svetr z klasické „kousavé“ vlny. Tudy cesta nevede.

Klasickým příkladem je tlustý oldschool svetr z klasické kousavé vlny – se všemi jeho konstrukčními a materiálovými nevýhodami. Pokrok se ale nedá zastavit. Norský Devold už před pár lety přišel s thermo bundou, ušitou z merino vlny s gramáží 470 g/m2. A teď je tu další, mnohem promyšlenější level střední vrstvy. Jmenuje se Egga.

Detail konstrukce krku.

Detail konstrukce krku.

Rok zkušeností

Tuhle zvláštní bundu jsem nosil od začátku ledna 2019, převážně na drsnější zimní akce. Přešel jsem v ní Velkou Fatru na sněžnicích s bivakováním venku, běžkoval v Jizerkách a v Orlických horách, tábořil na sněhu v Podkrkonoší… Protože ale Egga vypadá velmi dobře (zvlášť v decentní kombinaci šedé a černé), občas jsem ji použil i v chladných pražských ulicích. Předpokládám proto, že byste v ní neudělali ostudu ani ve snobském aprés–ski baru někde ve Špindlu, Söldenu nebo Svatém Mořici. Egga je prostě velmi všestranný společník. Nebo společnice? Má totiž i dámskou variantu.

Přechod Velké Fatry začátkem března – ideální podmínky pro vyzkoušení, jak nová střední vrstva funguje.

Přechod Velké Fatry začátkem března – ideální podmínky pro vyzkoušení, jak nová střední vrstva funguje.

Vlněná bunda pocitově hřeje zhruba srovnatelně jako Powerstrech (tepelný odpor jsem neměřil), ale oproti syntetice má všechny známé výhody 100 % merino vlny. Skvěle odvádí vlhkost, nezapáchá ani po delším nošení a hřeje i vlhká nebo mokrá. Po ročním nošení a řadě praní se nikde nevytáhla ani nesrazila a stále si zachovává perfektní tvar.

Dva jsou víc než jeden

Egga je “postavena” na konceptu takzvaného zone mappingu. Tedy na promyšleném použití dvou různých materiálů s odlišnými vlastnostmi na různých částech těla. Někdo se hodně zajímal o to, na kterých víceméně statických partiích potřebujete větší zateplení a které partie se naopak víc hýbou, takže musejí být pružnější.

Rukávy mají dlouhé náplety, takže do nich nefouká a dobře drží tvar.

Rukávy mají dlouhé náplety, takže do nich nefouká a dobře drží tvar.

Základní části trupu (hruď a boky) kryje plochý merino úplet s nižší gramáží (210g /m2). Ruce, záda a břicho tvoří silnější merino úplet (gramáž 260 g/m2), který má na vnitřní straně kostkovanou 3D strukturu. (Mimochodem – tenhle tzv. diamantový úplet je další v řadě technologických inovací a vylepšení základní merino vlny, se kterými Devold promyšleně přichází. Můžete si o nich přečíst v tomto článku.)

Kostičkovaná struktura hřejivého úpletu ze 100 % merina.

Kostičkovaná struktura hřejivého úpletu ze 100 % merina.

Kanálky mezi kostkami 3D úpletu u těla zadržují teplý vzduch, tedy asi nejlepší tepelný izolant, jaký fyzikální zákony vytvořily. Zároveň ale slabší látka mezi kostkami umožňuje lepší odvod tělesné vlhkosti, než kdyby šlo o obyčejnou plochou tkaninu. Nezbytnou daní za prodyšnost je nižší větruodolnost, a samozřejmě nulová voděodolnost (nepromokavost ale od střední vrstvy nikdo nečeká). Pokud fouká nebo prší, přes Eggu prostě natáhnete vnější vrstvu.

Termoprádlo Devold Expedition, zateplení Devold Egga přes to klasický hardshell. Tahle kombinace se na sněžnicích  ukázala jako ideální.

Termoprádlo Devold Expedition, zateplení Devold Egga přes to klasický hardshell. Tahle kombinace se na sněžnicích ukázala jako ideální (tester vlevo).

Síla jednoduchosti

Konstrukce Eggy je minimalistická, aniž by ale cokoli podstatného postrádala. Stojací límec ze silnějšího materiálu po zapnutí udrží v teple i nejchoulostivější krk. Švy jsou ploché, aby nikde netlačily. Centrální zip má na horním konci parkovací garáž, díky čemuž ten krk nepoškrábe. Spodní část bundy se dá stáhnout gumičkou se samosvorkami na bocích.

To šedohnědé je hřejivější a prodyšnější úplet s kostičkami, to černé klasické merino.

To šedohnědé je hřejivější a prodyšnější úplet s kostičkami, to černé klasické merino.

Rukávy končí dlouhými pružnými náplety, které u Devoldu známe třeba z řady termoprádla Expedition. Připočtěme tři kapsy na zip (dvě na ruce, jedna na prsou) a to je všechno. Nic víc není třeba, protože základem je výše zmíněný perfektně poskládaný materiál.

Střih Eggy je celkově hodně technický a na tělo. Nikde ale netáhne ani neškrtí a poskytuje naprostou volnost pohybu. Jako kdybyste na těle neměli skoro nic. I proto jsem Eggu ocenil při vysoce aerobních pohybových aktivitách. Třeba při zimním výstupu na sněžnicích s batohem “natěžko” z Turecké na Královu studňu. Těch 650 výškových metrů šlo bez přehřívání a nadměrného pocení.

Zbytečná otázka

V pánské verzi je Egga k dostání ve čtyřech barevných variantách.

V pánské verzi je Egga k dostání ve čtyřech barevných variantách.

I díky výše popsané anatomicky promyšlené kombinaci dvou různých materiálů je výsledkem velmi pružná a extrémně pohodlná… Co vlastně? Je Egga bunda nebo spíš mikina? Přesné definice zde sice selhávají, ale nejsou podstatné. Hřeje to, dýchá to, funguje to, ale hlavně se to zatraceně příjemně nosí.

Více zde: www.devold.cz

Počet komentářů: 2

  1. žádost o smazání napsal:

    prosím smažte tento článek..
    viz.
    https://www.facebook.com/cernestavbynechceme/

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>