Cesta vzhůru – tip na film

Cesta vzhůru vypráví o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš si jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě splnil horolezecký sen a zcela unikátně za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2, která mu chyběla do tzv. Koruny Himálaje.

851x315 logo mensi_snapisem

Film se tak pro diváka stává mimořádnou příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na osmitisícový vrchol a stát se na malou chvíli doslova součástí expedice na K2.

Na rozdíl od horolezeckých filmů jsou součástí děje další paralelní postavy mimo expedici, rodinní příslušníci Radka Jaroše. Film sleduje jejich mnohdy zoufalou snahu vypořádat se s vlastním strachem o někoho blízkého, pochopit ho anebo se alespoň s nepochopením jeho nebezpečné záliby pokoušet vyrovnat.

V Cestě vzhůru nejde o pouhou dokumentaci historického úspěchu českého horolezectví, ale též o širší pohled na lidské zdolávání extrémních překážek, a to nejen ve fyzickém slova smyslu. (zdroj: Filmové centrum České televize)

Radek Jaroš o natáčení prohlásil: „Točili jsme v místech, kde většina lidí bojuje o život jenom díky tomu, že je tam jen třetina kyslíku. Ten, kdo na film půjde, musí počítat s tím, že nejde o akční film, ale o dokument, kde se míchají i moje vztahy, trápení, radost. Diváky čekají krásné záběry z míst, kam se dostane jen několik desítek lidí z naší planety.“

Pod filmem, který vznikal tři roky, je podepsán autorský filmař David Čálek. Pracoval jako kameraman na několika hraných a dokumentárních snímcích (Plán režiséra Benjamina Tučka, Mamas & Papas režisérky Alice Nellis, Pátrání po Ester režisérky Věry Chytilové). Jako režisér zaujal oceňovaným dokumentem Nebe, Peklo (2009) nebo svým  filmem o somálských pirátech Pirátské sítě (2014).

Film připomíná významnou událost, jelikož před rokem 26. července 2014 vystoupil Radek Jaroš na bájnou K2. Tento úspěch budou moci oslavit i diváci, chystá se řada regionálních premiér Cesty vzhůru za účasti Radka Jaroše a tvůrců filmu (např. Plzeň, Liberec, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové).

 

Po boku Radka Jaroše ve filmu vystupují jeho dlouholetí kolegové horolezci Petr Mašek a Jan Trávníček. Mašek zvaný „Miska“ o Radkovi Jarošovi pověděl:

„Byl to popravdě Radek, kdo mi spolu se Zdeňkem Hrubým otevřel svět nejvyšších hor a bylo to právě na K2 v roce 2001. Od té doby máme za sebou osm společných expedic (z toho dvě byly kombinací dvou osmitisícových vrcholů). Je to rozhodně ambiciózní chlap, který ví, čeho chce dosáhnout, který dokáže v případě rozumného návrhu udělat kompromis. A proto naše přátelství po patnácti letech společných dobrodružství a i těch kompromisů zůstává stále stejně pevné.“

Trávníček přezdívaný „Tráva“ Radkovi Jarošovi vzkázal:

„U toho filmu jsem vlastně od začátku, neboť moje první expedice s Radkem byla na Annapurnu, která ho nechtěně proslavila. Na horách jsme parťáci, kteří si pomáhají navzájem, někdy více ten, někdy ten druhý, ale jsme prostě lidi, kteří se na sebe mohou spolehnout. Takže Radku, díky za možnost stanout společně na dvou nádherných osmitisícových vrcholcích – Annapurna a K2 a přeji mnoho štěstí nejen Tvému filmovému příběhu, ale i tobě, ať se vrtneš kamkoliv.“

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 6 = čtyřicet dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>