Bunda Rab Electron Pro od Nalehko: velkorysá porce tepla

Rok zkušeností s britskou péřovkou pro zmrzlé ženy (i muže). Nejrůznější outdoorové situace, 12 fotek a jeden závěr: velmi dobrý poměr mezi hmotností a izolačními schopnostmi. IMG_7033


Konstatování, že ženy jsou zimomřivější, není příliš objevné – všichni to známe z treků a dalších outdoorových akcí s partnerkami. Podle fyziologů za to mohou odlišnosti krevního oběhu, menší svalová hmota a další tělesné odlišnosti. Protože ale přítelkyně, manželky, partnerky, milenky a kamarádky nechceme nechávat doma ani v zimě, musíme je náležitě vybavit. Základem je zateplovací bunda, využitelná v širokém spektru situací.

IMG_7093

Nejčastěji se bunda uplatnila při trekování, zde v údolí Kosího potoka u Mariánských Lázní.

Rok jsme testovali péřovou Elektron Pro od britského Rabu, kterou dodávají „gramhoničští“ ultralight specialisté z Nalehko.com. Manželka Iva je “zmrzlá” opravdu hodně, a reklama slibovala extrémně teplý model při hmotnosti pod půl kila (konkrétně 459 gramů ve velikosti M).

Zónová konstrukce komor zad. Rumunský Banát.

Zónová konstrukce komor zad. Rumunský Banát.

Bundu Iva použila v širokém spektru situací. Velikonoční trek údolím Kosího potoka na Mariánskolázeňsku se spaním venku, kde ráno ještě byla na všem jinovatka. Letní výstup na arménskou sopku Aragats (4090 m) se sněhovými poli. Běžkování v Jizerkách, sjezdování v rakouském Schladmingu, týdení přechod rumunského pohoří Lotru, jarní sjezd Ohře…

Kapuce se štítkem sahá při maximálním stažení až pod nos.

Kapuce se štítkem sahá při maximálním stažení až pod nos.

Prostě celá řada outdoorových akcí, na kterých bývá ženám zima. Pokaždé jen stačilo sáhnout do batohu pro balíček “instantního tepla” nacpaný v transportním sáčku. Drkotající zuby se velmi rychle uklidnily.

Primárně treková péřovka se uplatní třeba i na sjezdovkách. Rakouský Schladming.

Primárně treková péřovka se uplatní třeba i na sjezdovkách. Rakouský Schladming.

Asi nejvíc si Iva bundu pochvalovala jako zateplovačku v situacích, kdy jsme po celodenním treku přišli na spací místo a začali budovat tábořiště. Tělo zahřáté chůzí v tu chvíli ztrácí teplo, zvlášť pokud ještě třeba ve večerních horách fouká. Silná vrstva peří je nejlepším řešením, a v téhle bundě je ho poctivých 170 gramů. Špičkové husího peří s certifikátem původu má plnivostí 800 cuin a navíc i hydrofobní úpravu Nikwax.

"Buřty" zad jsou součástí promyšlené zónové konstrukce, takže se peří nepřesypává.

„Buřty“ zad jsou součástí promyšlené zónové konstrukce, takže se peří nepřesypává.

Svrchním materiálem bundy je 20D Pertex Quantum Pro s polyuretanovým zátěrem, což by mu mělo dávat jistou voděodolnost. Do dlouhého silného deště jsme se s Ivou za rok nedostali, ale horské mrholení bunda zažila. V takové situaci voda na povrchu materiálu tvoří miniaturní kuličky. Bunda tedy není nepromokavá, ale přece jen odolnější, než běžná péřovka.

Velkorysá "naducanost" bundy a luxusní izolační schopnosti jsou dobře vidět při pohledu z boku.

Velkorysá „naducanost“ bundy a luxusní izolační schopnosti jsou dobře vidět při pohledu z boku.

Na bundě si na první pohled všimneme promyšlené zónové konstrukce. Přední část, boky a záda jsou odděleny, což má dva důsledky. Zaprvé bunda lépe sedí, a zadruhé se v oddělených částech peří nepřesýpá a nevznikají proto studená místa. V těchto částech trupu jsou jednotlivé “buřty” s peřím umístěny klasicky vodorovně. V oblasti ramen jsou ale “buřty” svisle, což se opět projevuje lepší přiléhavostí.

V kombinaci s termoprádlem bunda obstojí i v zimních podmínkách.

V kombinaci s termoprádlem bunda obstojí i v zimních podmínkách.

Bohatě zateplená velkorysá kapuce se dá regulovat ve 3D (lze tedy přizpůsobit její tvar). K tomuto účelu má vzadu suchý zip, kterým snadno snížíte její výšku přesně na svou hlavu. Stahovat se dá samozřejmě i okraj kapuce. Tady je třeba upozornit, jak pečlivě konstruktéři bundy přemýšleli o každém detailu.

Detail vnitřního vyvedení stahování kapuce a mikroflísu chránícího bradu.

Detail vnitřního vyvedení stahování kapuce a mikroflísu chránícího bradu.

Stahovací gumolanka nejsou vyvedena na vnější okraj bundy, jak bývá zvykem. Někdo si uvědomil, že v tom případě se v nich ve větru či vichřici stávají biče, sekající do tváří a nebezpečně svištící kolem očí. Lanka proto konstruktéři chytře schovali dovnitř bundy. Nestahují se samosvorkami, ale patenty, kterými lanka procházejí. Patenty uvolníte stiskem, jinak drží lanka pevně.

Na kapuci je vzadu suchý zip umožňující její 3D úpravu.

Na kapuci je vzadu suchý zip umožňující její 3D úpravu.

Důležitou součástí bundy je štítek zpevněný drátkem, který umožňuje tvarování. A taky vysoký krk, který po zapnutí zipu až nahoru schová obličej až pod nos. Na vnitřní straně je vpředu v krční části jemný šedý mikroflís, aby bunda nedřela. Tomuto účelu slouží i parkovací “garáž” zipu pod bradou, který je celý krytý zateplenou légou. Zip YKK je dvoucestný, takže se dá otevřít i zespodu. To je podstatné, pokud se v bundě přehříváte a chcete odvětrávat přebytečné teplo.

V transportním balíčku bunda v batohu zabere jen minimum místa.

V transportním balíčku bunda v batohu zabere jen minimum místa.

Konce rukávů se nestahují tradičně suchým zipem. Místo toho tu jsou umístěny dvě vsádky (klínky) z pružné tkaniny, díky kterým jsou konce rukávů zúženy “defaultně”. Bunda sahá těsně pod zadek, což zvyšuje nejen objektivní, ale i subjektivní pocit tepla. Po stranách má dvě velké kapsy na zmrzlé ruce plus vnitřní kapsu, třeba na telefon.

Konce rukávů jsou "defaultně" staženy pružnými klínky.

Konce rukávů jsou „defaultně“ staženy pružnými klínky.

 

Pro ženy může být podstatný i široký výběr barev (na Nalehko.com devět), ale bunda je samozřejmě dostupná i v pánské verzi.

Asi největší využití najde bunda po příchodu na tábořiště, kdy je třeba se rychle zahřát.

Asi největší využití najde bunda po příchodu na tábořiště, kdy je třeba se rychle zahřát.

Rab Electron Pro není bunda typu “fast and light”, na trhu jsou lehčí péřovky. Tohle je poctivá všestranná zateplovačka s velmi dobrým poměrem mezi luxusní porcí tepla a ještě stále velmi nízkou hmotností (pod půl kila). Uplatní se všude tam, kde chcete mít jistotu, že opravdu zastavíte drkotající zuby.

Více: https://www.nalehko.com/produkt/damska-perovka-rab-electron-pro/

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 1 = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>