Bunda Alpha Direct od Rabu: extrémně prodyšný hi–tech kožíšek, který utekl vojákům

Co jsme zjistili za více než rok zkušeností s lehoučkou britskou zateplovačkou? Mimo jiné že pocitově hřeje jako péřovka nebo že se v ní nepotíte ani při vysoké námaze. Tohle je bez přehánění vyšší level! IMG_4204


Ultralight trekker Petr Kosek k nám na www.nalehko.com  fedruje vybrané kousky outdoorové výbavy, na kterých se dá ušetřit nějaký ten gram nebo i deko navíc. Z jeho předchozích akvizic a projektů vím, že pokud jde o kvalitu, nedělá kompromisy. Na testování bundy Alpha Direct  z jeho nabídky jsem se proto vysloveně těšil. Abych si udělal skutečně kvalifikovaný názor, nosil jsem ji od předloňského podzimu.

DSC_0029

Na loňském jarním treku okolím Blaníku.

Původně pro americkou armádu

Šli byste si zaběhat v péřovce? I když je venku silný mráz, jistě cítíte, že to není dobrý nápad. Víme to z vlastní zkušenosti. Při silně aerobních aktivitách typu běžek, jízdy na kole nebo rychlé chůze s batohem je totiž lidské tělo ve schizofrenní situaci. Musí se potit, což je základní termoregulační mechanismus. Zároveň ale potřebuje zůstat v suchu a v teple. Bunda renomované britské outdoorové firmy Rab tenhle problém slibuje elegentně vyřešit.

Kousek pro technologické a materiálové fajnšmekry zaujme hlavně použitým izolačním materiálem Polartec Alpha. Když se před dvěma lety objevil, byla to v outdooru bez přehánění revoluce. A pořád je – Polartec Alpha zatím nic nepřekonalo. Proč?

Snímek obrazovky 2019-01-03 v 22.02.01

Slabinou většiny zateplovacích materiálů (peří, duté vlákno i fleece) je špatná prodyšnost. Hřejí, ale při intenzivnějším pohybu se v nich brzy začnete potit. Dá se do vás zima, a izolační materiál navíc potem vlhne a ztrácí hřejivé vlastnosti. Zkušenější uživatelé proto zateplovací vrstvu nasazovali až při zastávkách. Svlékat, oblékat, svlékat… Začarovaný kruh před několika lety rozetnula armáda USA. Vypsala výběrové řízení na oděvy pro speciální jednotky, do kterých se přihlásilo několik firem. Ze slepých testů vyšla vítězně firma Polartec, která mimochodem před více než dvaceti lety proslavila fleece.

Pro technické hračičky

Nový izolační materiál s názvem Alpha spojuje zdánlivé protiklady: skvěle hřeje, ale zároveň i skvěle propouští přebytečnou vlhkost od těla. Oproti fleecu je dvakrát prodyšnější pro vodní páru, o třetinu líp sbalitelný a schne třikrát rychleji. Díky tomu všemu se dá oblečení zateplené Alphou bez problémů nosit po celou dobu pohybu i po něm – na svlékání a oblékání můžete zapomenout. Platí to samozřejmě hlavně při nižších teplotách.

Snímek obrazovky 2019-01-03 v 20.02.04

Tajemství spočívá v konstrukci. Polartec Alpha je tvořen odolnou a pevnou osnovou, ze které na obě strany kolmo trčí jakási umělá kožešina ze 100 % polyesteru. Její hebká vlákna jsou uspořádána do čtverečků, mezi kterými jsou mezery. Díky tomu zateplením sice může procházet vzduch a pára (dobře větrá), ale teplo se drží hezky u těla.

Renomovaná britská outdoorová firma Rab tohle zateplení zvenčí zabalila do Pertexu Microlight – lehoučkého materiálu vzdáleně připomínajícího šusťák, který je skoro absolutně větruvzdorný. Nezajišťuje to žádná membrána, ale jen a pouze vysoká hustota tkaní. Vzhledem k určení bundy Alpha Direct (zateplení) je to výhoda, protože i ta sebelepší membrána vždy částečně omezuje prodyšnost. Zdánlivým mínusem je, že bunda není nepromokavá (Pertex Microlight má jen vodoodpudivou úpravu), ale to už bychom toho po ní chtěli příliš.

DSC_0133

Pásek uprostřed stačí zacvaknout na zádech a kapuce přestane plandat. Jednoduché.

Zevnitř není Polartec Alpha v bundě Alpha Direct  ničím chráněn, což považuju za plus. Zaprvé si převratný materiál můžete prohlédnout, což technické hračičky jako jsem já baví. Zadruhé jeho prodyšnost neomezuje žádná podšívka a zatřetí je “kožíšek” pocitově velmi příjemný na tělo. Výsledkem je zateplovačka se třemi kapsami (dvě na ruce, jedna náprsní), dvoucestným YKK zipem podloženým légou a vysoce umístěnou ochranou brady.

Co mi našeptává pocit?

Bunda je střihově velmi jednoduchá (jde o zateplovačku), ale přesto na ní najdeme pár promyšlených vychytávek. Třeba stahování spodního okraje s klipsem, díky kterému vám lanko nebude čouhat zpod bundy a zachytávat se o batoh. Nebo pružné stahování konců rukávů, kterým se dají prostrčit palce, aby se rukávy nevyhrnovaly.

DSC_0044

Pružné zakončení rukávů, aby do nich nefoukalo.

Nebo zpevněný štítek kapuce, která je mimochodem zevnitř vystlána zateplením stejně, jako zbytek bundy. To u zateplovaček není pravidlem. Výhodou je, že nemusíte nosit čepici. V týlu má bunda všitý pásek se suchým zipem, díky kterému můžete kapuci zarolovat do límce, aby vám neplandala kolem hlavy.

DSC_0055

Velké kapsy si můžete nechat rozepnuté, což prodyšnost bundy dále zvýší.

Střih je přiléhavý (slim), ale není problém natáhnout pod bundu kromě termoprádla i další zateplení (třeba mikinu z mikroflísu). To už by ale musela být opravdu velká zima. Při pohybu jsem v bundě v pohodě vegetoval jen v termotriku i při teplotách pod nulou. Že je opravdu hodně teplá ostatně naznačuje už příjemná huňatost při prvním dotyku.

DSC_0138

Detail huňatosti „kožíšku“ plus pojistka lanka spodního okraje, aby se nechytalo za větve.

 

Podle tvrzení výrobce jde o technologii s aktivním (adaptivním) zahříváním, která reguluje teplotu těla během klidného i extrémního pohybu, respektive se přizpůsobuje termoregulačním potřebám těla. Zároveň by měl Polartec Alpha mít tabulkově dvakrát větší prodyšnost než ostatní syntetické zateplovací materiály na trhu (fleece a různé druhy umělých střiží typu Primaloft, Climashield atd.) a měl by schnout skoro třikrát rychleji. To jsem pochopitelně exaktně ověřit nemohl, byla by na to třeba laboratoř s měřící technikou. Spoléhám se jen na vlastní pocit, a ten mi našeptává: “Tahle bunda fakt dýchá líp, než cokoli, co jsi měl zatím na sobě. A když ses v ní při výstupu na Rozsutec zpotil jako myš, byl jsi zase rychle v suchu.”

DSC_0050

Kapuce se zpevněným štítkem kryje krk až po bradu.

Péřovku strčí do kapsy

Jako bonus je Polartec Alpha velmi dobře sbalitelný. Na bundu jsem si v prodejně Nalehko  koupil vodotěsný kompresní vak. Bundu do něj složíte, pořádně zmáčknete, abyste z ní vytlačili vzduch, zatolujete uzávěr vaku, zacvaknete sponku a je to. Vznikne malý balíček, ve kterém je zateplovačka nejen sbalena na minimum, ale i dokonale chráněna před případnou průtrží mračen nebo třeba pádem do vody.

DSC_0193

Sbalená bunda v transportním vaku vytvoří miniaturní balíček.

Výrobce bundu doporučuje na mountaineering, hiking a ski touring, což je podle mého názoru poněkud zúžené vidění. Tenhle hřejivý univerzál se uplatní v mnohem širším spektru aktivit. Osobně jsem Alpha Direct používal průběžně po celý rok. V zimě třeba na běžky nebo na sněžnice, v létě třeba jako tepelnou zálohu na VHT. Z batohu jsem ji vytahoval během zastávek na odpočinek a jídlo, kdy jsem nechtěl cyklicky prochládat. Anebo večer po příchodu na tábořiště, když se do mě kvůli únavě a propocení dala zima.

IMG_4207

Na běžkách v Podkrkonoší. Větrací otvory pod rukávy nehledejte – díky velmi prodyšnému základnímu materiálu je bunda nepotřebuje.

Můžete namítnout, že vzhledem k určení (aerobní aktivity) vlastně v létě nevyužívám hlavní výhodu bundy, kterou je schopnost adaptace na různé aktivity s různou úrovní pohybu a pocení. Budete mít pravdu, jenže já si prostě cením univerzálnosti a vysoké hřejivost. A taky skvělému poměru hmotnosti a izolačních vlastností. Díky použitému tenoučkému vnějšímu materiálu váží Direct Alpha jen 480 gramů. Pocitově ale hřeje asi jako podobně těžká péřovka – a navíc skvěle dýchá.

Více na www.nalehko.com

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


8 × = dvacet čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>