5 alpských lyžařských klenotů

Kde si dobře zalyžovat? Sportovní otázku každého podzimu máme letos zodpovězenou. 1664800087_schladming-ski-breaks

1. Schladming – Dachstein

Když propojíte osm zimních středisek, dostanete 230 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Respektive obří skiareál 4-Mountain Ski Area, roztahaný na čtyřech horských vrcholech nad městem Schladming, se kterým ho propojuje rychlá kabinová lanovka z futuristicky vyhlížejícího centra Planet Planai.

21819fa7a375ab8b_f24634b99e27a3a7@2x

Už tahle pestrost by stačila, aby se štýrská oblast stala perlou lyžování. Ve Schladmingu k tomu ovšem přidali technologie. Na sjezdovkách jsou wi–fi hotspoty, takže radost z lyžování můžete v reálném čase sdílet na sociální sítě. Můžete si tu půjčit datové lyžařské brýle Smart Ski Goggles, ve kterých se zobrazují všechny důležité informace o okolí. Nejen GPS navigace na sjezdovkách, ale i údaje o vlecích, chatách, rychlosti jízdy nebo dobrých místech k focení.

Schladming2

Nám se v Schladmingu nejvíc líbily takzvané funslopes – zábavné sjezdovky s vlnovkami, šnečími smyčkami, tunely a dalšími herními prvky. Výhodou je i relativní blízkost. Z Prahy je to sem autem méně než šest hodin. Vyplatí se sem proto jet už na prodloužený víkend.

Hotel Schladming

Od spodní stanice lanovky je to jen 500 metrů k hotelu Falkensteiner, ideální čtyřhvězdičkové horské základně. Po návratu z lyží tu uvolníte svaly v rozlehlém wellness centru. Zasněžené svahy můžete pozorovat přímo z bazénu s vířivkami a prochladlé tělo zahřát v několika saunách. 

www.schladming-dachstein.at, www.planai.at, www.falkensteiner.com

2. Katschberg

Rakouské horské středisko na pomezí Korutan a Salcburska leží jen šest jízdy z Prahy, skoro pořád pohodlně po dálnici. Katschberg je vklíněn mezi dva horské masivy, na které se z něj na obě strany rozbíhá propojená síť lanovek, vleků a sjezdovek.

skimapa

 

Nejvíc se nám líbilo lyžování na severně položeném Ainecku (2220 m), který nabízí drsnější trasy, plné adrenalinu. Sjezdovky jsou tu i mnohem delší a s větším převýšením. Pokud právě sněží a fouká, bude vás tu před nepřízní počasí krýt les. Jižní Tschaneck (2030 m) svou povlovností osloví méně zdatné lyžaře a rodiny s dětmi.

falkensteiner

Jako základnu můžete zvolit rodinný hotel Cristallo z řetězce Falkensteiner – zvlášť pokud s sebou máte menší děti. Najdou tu svůj oddělený svět v podobě velké herny, kinosálu, horolezecké stěny, hlídací služby pro nejmenší, venkovního hřiště se spoustou atrakcí a prolézaček a dalších zábav. Dospělí se tak mohou věnovat sami sobě, a nebo lyžování. Potomky jednoduše svěříte vyškolenému personálu a vzhůru na sjezdovky! Po návratu z lyží uvolníte svaly v rozlehlém wellness centru a den zakončíte regionálními kulinářskými specialitami. Co víc ještě od života chtít?

www.katschberg.at, www.falkensteiner.com

3. Hintertux

Do tyrolského údolí Zillertal se lyžaři sjíždějí do pěti středisek. Nejvýš položený ledovec Hintertux vytváří kotel, kde se dá lyžovat celý rok. Oblíbený je mezi freeridery. Okolní hory totiž nabízejí jedny z nejlepších tras pro jízdu volným terénem v prašanu na světě. Stačí jen lyže se zvednutými patkami, záchranný batoh s airbagy a dostatek zkušeností. Pokud je nemáte, snadno si tu najmete freeridového instruktora.

hintertux-piste-map-max

Neláká vás extrém? 57 kilometrů klasických upravených sjezdovek uspokojí i začátečníky nebo rodiny s dětmi. Pod vrcholem Sommerberg si vaši potomci užijí zábavu ve funparku. I proto odborné lyžařské weby přiřkly Hintertuxu titul „Nejlepší ledovcové středisko na světě“.

csm_Badhotel_Kirchler_Tux_Skifahren_Hintertuxer_Gletscher_02_d6a44ffe1d

 

Připočtěme termální lázně Erlebnistherme v městečku Fügen, kam se dá skoro dojet na lyžích. Užijete si bublinkovou jeskyni s vodopádem nebo spíš nejdelší vodní skluzavku v západním Rakousku?

www.hintertuxergletscher.at/en/

4. Sulden (Solda)

Italské Jižní Tyrolsko se vyznačuje vysokým počtem slunných dnů, za což vděčí převážně jižní orientaci svahů. Požehnaně to platí pro lyžařské středisko Sulden, kde si budete připadat jako v Himálaji. Nadmořská výška 1900 metrů a rozeklané skoro čtyřtisícové štíty kolem vytvářejí atmosféru, kterou byste jinde jen těžko hledali. Připočtěte stádo jaků, které tu chová himálajská legenda Reinhold Messner v okolí jednoho ze svých muzeí horolezectví.

ski-resort_sulden_n4363-51785-1_pan

44 kilometrů okolních sjezdovek tvoří spíš komorní areál s převahou střední modré obtížnosti. Sulden proto vyhledávají hlavně milovníci pohodové carvingové jízdy. Zásadní výhodou je tu dlouhá lyžovací sezóna, daná kombinací výšky a tradičně bohaté sněhové nadílky.

skigebiet-sulden-am-ortler

 

A kdyby vám to snad nestačilo, zajeďte si do nedalekého Schönebenu. Kromě dalšího skvělého lyžování tu najdete i romantické jezero, z jehož hladiny ční věž kostela zatopené vesnice.

www.suedtirol.info, www.seilbahnensulden.it

5. Kronplatz

Z vrcholu 2275 metrů vysoké hory nad městem Bruneck v italském Jižním Tyrolsku se na tři strany rozbíhá lyžařský ráj. Tvoří ho 120 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, propojených 32 lanovkami a vleky. “Snad nikde jinde nelze za jediný den najezdit tolik kvalitních kilometrů bez nudných přejezdů,” hodnotí Kronplatz jeden z nadšených komentářů.

eb850830c2ff7363_21e145f32919678d@2x

V Kronplazu se budete cítit jako doma i proto, že jde o Čechy nejnavštěvovanější areál. Na vrcholu je atrakcí obří zvon Concordia a vyhlášený Alpin restaurant michelinského kuchaře Norberta Niederkoflera.

Snímek obrazovky 2023-03-19 v 8.57.18

Zdejší nejdelší sjezdovku Herrnegg měřící 5100 metrů. Letošní novinkou je pak černá sjezdovka Sorega, určená nejzkušenějším milovníkům adrenalinu. V nejprudším místě má sklon 70 %. Soregu najdete blízko trati světového poháru a bude sloužit i tréninku světové lyžařské elity.

www.kronplatz.com

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 3 = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>