Horká světluška – péřový spacák Firefly od Mountain Equipment
Před červencovým odletem na treking po sopkách východního Turecka jsem hledal velmi lehký, ale zároveň i velmi teplý spacák. Předem jsem věděl, že to musí být péřák. Po skoro půlstoletí zkušeností z trampských vandrů po Česku, VHT akcí v Rumunsku, dálkových horských přechodů “na těžko” v Himálaji, bivakování na sněhu a dalších outdoorových radovánek nejsem příznivcem syntetických spacáků. Umělá náplň odvede základní službu při letním putování Českem, ale jinak je přírodní izolace na míle lepší. Péřák bude při stejné hmotnosti vždy výrazně teplejší a pokud o něj trochu pečujete, vydrží vám déle než syntetika. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena.
V Turecku jsem plánoval spát i ve výškách kolem 4000 metrů včetně vrcholových ledovců. Potřeboval jsem tedy něco třísezónního, v čem bych v pohodě strávil noc i při teplotách těsně pod nulou. Zároveň jsem musel být připraven na velká převýšení s těžkým batohem, což vyžadovalo co nejnižší hmotnost spacáku. Při hledání jsem narazil na model Firefly (“Světluška”) britské firmy Mountain Equipment. S pouhými 550 gramy spacák nabízel garanci dobrého spánku až do –3 °C (podrobněji níže).
Buřty chytré horákyně
Výrobce “Světlušku” předurčuje na fast trekking a bikepacking. Tedy na aktivity, při kterých putujete přírodou rychle a s maximálně odlehčenou výbavou, ať už pěšky nebo na kole. Firefly je zařazen do série Extreme Light, což jsou spacáky maximálně odlehčené (ultralight) a skvěle zbalitelné (minipack), ale zároveň i velmi teplé. Jde o spojení zdánlivě nespojitelného, prostě něco ve stylu “chytré horákyně”. Tady to umožňuje kombinace prémiového husího peří s výbornými izolačními vlastnostmi (podrobněji níže) a promyšleného střihu.
Úzký střih spacáku označuje výrobce jako Alpine Fit 2.0, což by se dalo přeložit jako “přizpůsobený vysokohorským podmínkám”. Vše je tu zkrátka podřízeno maximální snaze zabránit úniku tepla, včetně šířky spacáku, která je logicky co nejmenší. Když spacák rozložíte na zem a vytvarujete, jako kdybyste v něm leželi, všimnete si čtyř zvláštností:
1. Na spacáku se automaticky vyrýsují vertikální “buřty”. Bližší pohledu ukáže, že je to díky švům, které jsou pružné. Vypadají jako miniaturní gumičky. Výsledkem tohoto řešení je, že když si do spacáku vlezete, obemkne vás. Pružné švy ale nejsou nijak pevné, takže se i v takto “na tělo” automaticky vytvarovaném spacáku můžete ve spánku pohodlně obracet a převalovat. Výsledkem řešení ale je minimalizace hluchých vnitřních míst, které byste svým tělesným teplem jinak museli zbytečně vytápět. Pružné švy považuju za velmi chytrý nápad. Za skoro půl století užívání a testování péřových spacáků se s ním setkávám poprvé.
2. Spodní část spacáku od kolen dolů je znatelně zúžena. Tím je zaručeno lepší zadržování tepla u lýtek a chodidel, tedy v místech, kde spáčům bývá nejvíc zima.
3. Zatímco jiné spacáky mají horní část kolem hlavy jednoduše do půlkruhu, tady vícekomorový střih tvoří výběžek nahoru. Stahovací šňůrky horní části jsou navíc dvě a navzájem nezávislé (ale na společném druku). Jedna šnůrka stahuje čelní část, druhé šňůrka část kolem brady. Výsledkem je zaprvé lepší regulace otvoru spacáku. Oceníte to v teplotách pod nulou, kdy uvnitř potřebujete udržet co nejvíc tepla, ale zároveň si tam nedýchat, aby v peří nekondenzovala voda. A zadruhé je výsledkem tohoto řešení možnost vytvarovat si kolem hlavy “kapuci”, která ji obemkne podobně jako péřová čepice.
4. Na první pohled se může zdát, že zip není zevnitř nijak zateplen. Na rozdíl od jiných spacáků tu totiž chybí léga, která by ho kryla. Bližší pohled ale ukáže, že jedna část zipu je posunuta směrem ven. Vzniklý širší vnitřní okraj spacáku tak zip zatepluje automaticky, aniž by byla léga třeba.
Příliš mnoho proměnných
Ke střihu spacáku ještě několik detailů. Spodek je lichoběžníkově vytvarován ze čtyř komor (výrobce toto řešení označuje termínem “trapezium”), kapuce ze sedmi komor. Komory v těle spacáku jsou zkoseny ve tvaru písmene Z tak, aby se minimalizovaly tepelné ztráty potenciálně způsobené “studenými švy” procházejícími skrz.
140 centimetrů dlouhý hlavní zip končí někde u kolen. Do spacáku díky tomu snadno vlezete, ale lýtka a chodidla jsou už v oblasti bez zipu. Při spaní na spodní hranici tepelného komfortu spacáku jsou tedy lépe chráněny.
K zipu se ještě sluší poznamenat, že má dva jezdce. Pokud se tedy ve spacáku přehříváte, můžete dole odvětrávat. Umím si představit i extrémní situaci, kdy spacák použijete jako nouzové zateplení těla. Obuté nohy by pak šly vystrčit odvorem zipu dole, což by umožňovalo chůzi v jakési neforemné “péřovce” bez rukávů.
Jak je to s teplotní odolností/izolačními vlastnostmi Firefly? Výrobce podle normy ISO 23537 udává komfortní teplotu (pohodlně se vyspíte) 4 °C, limitní teplotu (ještě se vyspíte, aniž byste se budili chladem) –2°C a extrémní teplotu (nějak sice přežijete noc, ale už riskujete podchlazení) –18 °C. Respektivě je to ještě trochu složitější, jak se můžete dočíst ZDE. O reálné použitelnosti spacáku to ale mnoho neříká, a to hned z několika důvodů.
Zaprvé se výše zmíněné tři hodnoty měří laboratorně, tedy na figuríně se snímači umístěné v mrazírně s přesně definovanými podmínkami. Zadruhé jsme každý originál, s teplotní odolností danou například genetickými dispozicemi, pohlavím, velikostí těla, metabolickým výkonem, trénovaností, poměrem tuku v těla a podobně. Zatřetí v konkrétní situaci záleží na našem tělesném vyčerpání/odpočatosti, psychickém stavu či najedení/hladu. A konečně začtvrté ovlivňuje odolnost spacáku i případný vítr a vzdušná vlhkost.
Do hry tu prostě vstupuje příliš mnoho proměnných, než aby se dalo jednoduše říct: “Tohle je spacák pro každého do XX°C”. Mountain Equipment proto zavedl hodnotu Good Night’s Sleep Guarantee (GNS, garance dobrého spánku), která by o teplotních odolnostech spacáků měla říkat víc. Respektive by měla lépe odrážet reálné podmínky při spaní venku. Pro “Světlušku” je GNS stanovena na –3 °C. Oproti udávané komfortní teplotě je to rozdíl sedmi stupňů, respektive je to už pod nulou. Přesně to, co jsem hledal, aby spacák pokryl co nejširší spektrum možných situací.
Co je uvnitř?
Vnějším i vnitřním materiálem spacáku je nylonová tkanina Plasma 10D vybavená vodoodpudivou úpravou, takže ranní rosa není problém. Tkanina by měla být i vysoce prodyšná. To jsem nemohl ověřit, tedy kromě zjištění, že spacák na ranním slunci rychle vyschne. Materiál je na omak velmi jemný, ale pevný. Působí jako dostatečně odolný proti roztržení, ale to jsem samozřejmě netestoval, abych si spacák nepoškodil. Hustá struktura materiálu každopádně brání pronikání peříček. Za čtyři měsíce používání spacáku jsem si nevšiml ani jednoho, které by se dostalo ven. To je u péřových výrobků spíše pozitivní výjimka než pravidlo.
Alfou a omegou každého spacáku je izolační náplň. U Firefly je to 269 gramů husího peří. Je dobré vědět, že na spacáky je lepší než levnější a častěji užívané peří kachní. Husí peří má totiž větší chomáče a je trvanlivější. Spacák plněný husím peřím vám proto déle vydrží a bude načechranější (bude mít vysoký loft). Tuto hodnotu vyjadřuje parametr zvaný cuin – plnivost (pružnost péřové směsi), tedy její schopnost se po rozbalení péřového spacáku “nafouknout” (vzpamatovat) a pojmout do sebe co nejvíc izolačního vzduchu.
Použité peří má cuin 900, což je špičková hodnota. Anož byste tohle číslo znali, všimnete si toho hned po rozepnutí přezky kompresního obalu, ze kterého spacák doslova “vyjede” sám od sebe. Pak už ho stačí jen lehce vyklepat, aby se komory hezky nalily vzduchem.
Druhým zásadním parametrem peří je poměr prachového peří (kde se mezi jemnými pírky drží hodně vzduchu, takže dobře izoluje) a větších pírek (která jsou pružná, takže vytvářejí loft). Tento poměr zásadně ovlivňuje sbalitelnost každého péřového výrobku, ale také jeho životnost. Obě vlastnosti jdou přitom proti sobě podle úsloví “něco za něco”. Čím více prachového peří, tím lepší sbalitelnost, ale zároveň tím kratší životnost. Standardním poměrem a vyzkoušeným kompromisem je 90/10, a přesně tento poměr najdeme u Firefly.
Tady je namístě zmínit, že výrobce na spacák poskytuje desetiletou záruku. Místo běžné dvouleté (ze zákona) ji získáte v případě, že “Světlušku” zaregistrujete na webu. Je to zdánlivá drobnost, ovšem s vysokou vypovídací hodnotou. Firma Mountain Equipment si může dovolit záruku sebevědomě pětinásobně prodloužit i s ohledem na dlouhou životnost spacáku. Kdyby se náplň rychle slehla, nebylo by to možné.
Tohle je zároveň i argumentem proti případné námitce, že spacák Firefly je drahý. Pokud vám totiž bude sloužit řadu let, je vlastně levný. Za stejnou dobu byste si totiž jinak museli koupit spacáků víc.
Noci s přítelem
Přidanou informací o náplni je značka Down codex, garantující etický původ peří. O husy je tedy dobře pečováno a nejsou škubány zaživa. Peří je pouze meziprodukt chovu na maso a jeho přesný původ se dá podle kódu na spacáku dohledat až na konkrétní farmu.
Spacák je dodáván s nepromokavým rolovacím kompresním obalem. Rolováním se dá jednoduše stlačit a zmenšit na skutečně malý objem. Rolovací obal pak jednoduše zacvaknete podobně, jako jste zvyklí třeba u lodního pytle. Doma je ovšem třeba po akci každý péřák vybalit, nechat pořádně vyschnout a uložit rozložený. Jen tak si peří dlouhodobě zachová své vynikající vlastnosti. K tomu slouží větší skladovací obal (je součástí dodávky), ve kterém spacák uložíte třeba do peřiňáku.
Ve “Světlušce” jsem v červenci ve východním Turecku absolvoval několik noclehů na sopkách kolem jezera Van. Spal jsem v něm třeba v kráteru vulkánu Nemrut Dagi ve výšce 2300 metrů nebo těsně pod vrcholem sopky Süphan Dagi ve výšce asi 3850 metrů. V druhém případě jsme spali až u vrcholových ledovců. V noci klesla teplota pod nulu, ráno jsme měli v ešusu led. Počasí bylo ale jasné, obloha hvězdná a vzduch suchý.
Následně jsem v srpnu s Fireply v batohu přešel pohoří Rodnei a Suhard v severním Rumunsku. Znamenalo to i několik nocí v chladném deštivém počasí s maximální vzdušnou vlhkostí.
Obě tyto rozdílné zkušenosti zcela potvrdily údaje uváděné výrobcem spacáku. V noci jsem se komfortně vyspal a nikdy se nevzbudil chladem. Vzhledem k opravdu nízké hmotnosti “Světlušky” (pouhých 550 gramů) to považuji za velmi dobrý výsledek. V běžných českých podmínkách tedy Firefly jistě skvěle poslouží od jara do podzimu.
Více zde: www.mountain-equipment.cz
Napsat komentář