S kvalitním vybavením je horolezectví zábava

Horolezectví je pro někoho zajímavým koníčkem, pro jiného přímo životním stylem. Tento sport je dnes poměrně populární a díky dostatku lezeckých center s umělými stěnami především ve větších městech si ho může vyzkoušet prakticky každý. A mnoho z těchto lidí lezení propadne a věnuje se mu i nadále. Přestože je horolezectví považováno za nebezpečný sport, s rozumným přístupem a kvalitní výbavou to tak hrozné jistě není. Samozřejmě jde o to, jakou konkrétní disciplínu si vyberete. Možností je mnoho a záleží na vás, zda vás láká spíše zdolávání nižších skalek bez jištění, lezení v horách nebo na ledu, což už je určeno pro zkušenější lezce.

yosemite-431801_640

Bouldering

Tento lezecký styl je nenáročný na vybavení i zkušenosti, proto je ideální pro všechny začínající lezce. Zdolávají se při něm malé skalky a balvany maximálně do výšky několika metrů nad zemí a to bez jištění. Často se provozuje také na umělých stěnách, ale když to počasí dovolí, většina nadšenců vyrazí raději do přírody. Přece jen opravdový kámen je zajímavější než umělé úchyty na stěnách. Z horolezeckého vybavení se vám budou hodit lezečky, tedy speciální boty pro lezení po skále, a matrace, která zmírní pády na zem. Důležitost bouldermatky byste neměli podceňovat, i nešikovný pád třeba ze dvou metrů může znamenat nepříjemné zranění.

Lezení v horách

Zdolávání hor má své kouzlo, ale představuje i o něco větší nebezpečí. Tady jsou potřeba určité zkušenosti a kvalitní výbava. Patří sem helmy, horolezecká lana, horolezecké úvazky a tak dále. Jistící a slaňovací pomůcky jsou velmi důležité pro bezpečnost. Skály umí být záludné, a tak je třeba myslet na všechna rizika a vyhnout se jim.

Lezení v ledu

Jde prakticky o vyšší stupeň lezení v horách a je třeba být na něj dobře připraven. Kromě klasického lezeckého vybavení určitě musíte mít horolezecké mačky a cepíny, bez toho se na ledu nebudete moci pohybovat.

Velmi oblíbené je také sportovní lezení, někteří nadšenci se pouštějí do builderingu, tedy lezení po budovách a mostech, jiní zdolávají Via ferraty, přichystané cesty, kam by se jinak mohli dostat jen ti nejlepší horolezci. Ať už se vám konkrétně zalíbí cokoliv, vždy dbejte na bezpečnost a mějte kvalitní vybavení. To nabízí například eshop Affekt.cz, kde naléznete vše potřebné pro bezpečné horolezectví.

PR článek.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


3 × = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>