Recenze: Přilba Singing Rock Penta

Horká novinka od českého výrobce lezeckého vybavení nemohla uniknout testování Hanibal teamu. Vzali ji na zimní lezení v Tatrách a skialpy ve Švýcarsku. A jak přilba obstála? Čtěte dál.

0000

Co říká výrobce?

„Extrémně lehká, super-komfortní a plně odvětraná lezecká helma. Pro svou pohodlnost a lehkou konstrukci je ideální pro sportovní lezení, tradiční lezení, pohyb a lezení v horách i na via ferratách.“ Penta patří do skupiny lezeckých přilbic, která je vyrobena ze svrchní polykarbonátové skořepiny a polystyrenové pěny uvnitř. Zatímco skořepina chrání helmu, pěna chrání hlavu. Pokud tedy dostanete šlupku, helma absorbuje náraz a může prasknout. Díky zvolené konstrukci váží pouhých 205 gramů a zachovává si relativně tenký profil.

Co říká Hanibal Team?

První, co vás na Pentě zarazí, je váha. Není to nejlehčí helma na světě, ale pro mě – zvyklého na klasickou ABS skořepinu – to byla docela změna. Vzhledem k zimnímu počasí jsem pod ní měl čepici a několikrát jsem se musel ujišťovat, že mám helmu skutečně na hlavě. K tomu ale přispěla nejen váha, ale i celková konstrukce a systém regulace velikosti, který považuji za nejlepší. Zapomeňte na plastová kolečka a ozubené lišty. Jednoduchou soustavu pásků utáhnete jedním pohybem, nikde nic netlačí (protože nemá co), je to skladné a tudíž nepřekáží ani při sbalení.

I když je patrné, že se výrobce snažil o minimální váhu, helmu neošidil o pevné, a myslím nepostradatelné, klipsny na připevnění čelovky. Helma má celkem velkorysé otvory na odvětrávání, lze tedy počítat s dobrou prodyšností, vzhledem k ročnímu období při testování to ale nemůžu posoudit. Crash test se k mému štěstí také nekonal, Ondra s ní alespoň něžně přistál v závěji, když si hrál na extrémního freeridera.

Konkurenty Penty při volbě té pravé helmy mohou být Petzl Sirocco, která je ještě lehčí za cenu nepřítomnosti polykarbonátové části, a Black Diamond Vapor, která je zase kapánek dražší. Poměr cena/výkon je tak spíše na straně Singing Rocku.

Přestože bych chtěl, jako správný recenzent, najít nějakou chybu či nedokonalost, nedaří se mi to. Penta je opravdu povedená a nemám jí co vytknout. I ty barevné kombinace jsou parádní.

 

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva × 2 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>