Recenze: Jistítko Camp Matik

Do rukou Hanibal teamu se dostala na ozkoušení novinka mezi jisticími pomůckami od italského Campu. Po důkladném otestování skoro většinou lidí, kteří se v Hanibalu pohybují, se s Vámi chtějí podělit o dojmy a postřehy.

0001

Camp Matik je poloautomatické jistítko, tedy je schopné v případě pádu lezce samo sevřít lano a pád zastavit. Tato vlastnost, společná všem poloautomatickým jistítkům, jej činí vhodným pro začátečníky, nepříliš zdatné jističe nebo pro případ velkého váhového rozdílu mezi prvolezcem a jističem. Snižuje také nároky na pozornost a schopnost jističe, snižuje tedy možnost nezachycení pádu v důsledku nepozornosti.

V čem je Matik jiný

Podobných jistítek je na trhu již celá řada, více či méně napodobující legendární Grigri od Petzlu. Camp měl při vývoji svého jistítka ambici tento mechanismus vylepšit a eliminovat některé jeho nedostatky.

Začněme zpracováním. Frézovaný hliník bez jediné ostré hrany působí velice solidně a příjemně se drží a ovládá. Absence hrotů na brzdící vačce slibuje menší opotřebení lana při častém používání. Plastová součást je jen jedna a to postranní krytka spouštěcího mechanismu, samotná páčka je též kovová. Celkově je zpracování designem i technologicky na vysoké úrovni.

Konstrukce

Umožňuje značně intuitivní používání, velmi napodobující běžné jistící kyblíky. Lano se vkládá z vrchu, konec směřující k prvolezci blíže u těla, místo do karabiny se však založí za jistící vačku. Ta uvolní prostor pro zacvaknutí karabiny teprve pokud je lano správně založeno a jištění je funkční. V praxi tedy takřka nelze cvaknout na sedák špatně založené jistítko.

Funkce

Zde si konstruktéři z Campu vyhráli nejvíce. Matik totiž umí dynamický prokluz v případě pádu s velkým pádovým faktorem. Jistící vačka je pohyblivá a s vůlí, která umožňuje prokluz lana, až o zhruba jeden metr. To snižuje síly přenesené na jističe a padajícího lezce a zároveň snižuje okamžité zatížení jistícího bodu. Padáte tedy měkčeji. Tuto vlastnost ale rozpoznáte teprve u opravdu velkých pádů, kde ji i oceníte. U běžného odskakování na umělých stěnách nebo kratších pádů na sportovních cestách ji nemusíte ani zaznamenat.

Další parádní funkce Matiku je anti-panic pojistka spouštění lezce. Lezec se spouští stlačením páčky přičemž aby ke spouštění došlo musí jistič vědomě udržovat páčku zhruba ve středu jejího rozsahu, obě mezní hodnoty způsobí zabrždění lana. V praxi tedy puštění i úplné zmáčknutí páčky spouštění přeruší. Osobně poloautomatická jistítka, díky jejich malé variabilitě používám zejména tehdy, vím -li že mne bude jistit někdo méně zkušený a tato funkce mi rozhodně přidá na klidu.

Průměry lan

Výrobce udává pro použití s Matikem lana s průměrem až do 10,2mm. Ideální funkce lze dosáhnout u lan s průměry 8,6 – 9,6mm. Sleduje tím aktuální trend používání nižšího průměru lan na sportovních cestách. Z osobní zkušenosti z použití staršího chlupatějšího lana (kdysi 10mm) může dojít k horšímu průchodu lana jistítkem které ztěžuje podání lana prvolezci např při cvakání expresky, jisticí funkci to však příliš neovlivňuje. Práce s lanem nižšího průměru kolem 9 mm je v Matiku rozhodně příjemnější.

Shrnutí

Celkově byl u vývoje Matiku dán velký důraz na bezpečnost při používání a kvalitu zpracování což se velmi odrazilo na výsledném komfortu při používání. Ten většina z nás, kteří jsme zatím měli tu možnost Matik testovat hodnotí jako vynikající. Matik dobře sedí do ruky a na jeho používání se rychle zvykne.

A komu bych matik doporučil?

Lidem které často jistí někdo nezkušený nebo se nechávají jistit někým výrazně lehčím ( např. štíhlou partnerkou) nebo těm, kteří plánují často padat a chtějí mít jistotu, že budou padat měkce a bezpečně. A vlastně i všem kteří nevyžadují variabilitu kyblíků typu ATC-Guide, Ferry.. a jiné poloautomaty jim nepadnou do ruky.

Za Hanibal Team poznatky shrnul a sepsal Marek.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + 1 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>