Jak se vyznat v různých typech lyží a vybrat ty pravé?

V obchodech a lyžařských bazarech narazíte minimálně na 5 typů lyží. Na všech si skvěle zalyžujete, ale každé patří na jiný povrch. Jak se zorientovat v jednotlivých typech, a co znamenají pojmy jako allmountain, freeride nebo slalomky?

Freeride_lyze

Vyhněte se mýtům doporučující dlouhé nebo naopak krátké sjezdové lyže. Vše závisí na vašich lyžařských schopnostech. Obecně lze říct, že začátečníkům vyhovují lyže minimálně po bradu, spíše až k nosu a s pěnovým jádrem. Takové lyže jsou točivější a lépe ovladatelné, proto si s nimi snáze poradí i děti. Dejte si pozor na příliš krátké lyže, které stejně jako moc dlouhé neplní svou funkci ideálně.

Pokročilejší a sportovní lyžaři ocení lyže delší a tvrdší. Pěnové jádro zde často zastupuje dřevo. Delší lyže jsou klidnější ve vyšších rychlostech, a snadněji se s nimi zatáčí ve velkých obloucích.

Na upravené trati si nejlépe zajezdíte s lyžemi s užším středem, ale nebojte se ani lyží se šířkou 80-85 mm pod botou. Pokud není sjezdovka 100% připravená, těch pár milimetrů navíc spíše oceníte.

Rozdílné povrchy, rozdílné lyže

Ať už vybíráte v lyžařské prodejně nebo bazaru, nejčastěji narazíte na lyže typu allround případně allmountain, freeride, freestyle, slalomky a lyže obřačky. Skvěle si zalyžujete na všech, každé z nich však patří na jiný druh sjezdovky.

Allround/Allmountain – Univerzální lyže pro rekreační lyžování.

Freeride – Lyže pro jízdu v prašanu nebo rozjezděném sněhu. I při vyšších rychlostech si zachovávají stabilitu.

Freestyle – Patří do snowparků a na souvislé vrstvy prašanu.

Slalomky – Sportovní lyže pro ostřílené lyžaře. Jejich ovládání vyžaduje zkušenosti a techniku.

Obřačky – Užijete si s nimi dlouhé oblouky na upravené sjezdovce.

Rovným lyžím už dávno odzvonilo. Pokud by vám je někdo nabízel, s díky odmítněte. Na širších carvingových lyžích se vám bude jezdit daleko lépe a bezpečněji. Snadněji zvládnete oblouky a při vyšších rychlostech se lyže nerozklepou.

Rekreační versus sportovní lyže

Patříte-li ke zkušenějším lyžařům, pravděpodobně si budete chtít vyzkoušet sportovnější jízdu, jakou nabízí například slalomky. Je pravda, že pocit z lyžování je v tomto případě jiný, a těžko se mu něco vyrovná.

Jízda na takových lyžích je náročnější, a pokročilý lyžař si na nich užije celotýdenní lyžovačku naprosto bez problémů. Méně zkušení z vás si je mohou vyzkoušet na pár dní, a podle toho, jak se budete cítit, můžete v lyžování na slalomkách pokračovat, nebo je vyměníte za jiné.

Pokud nebudete sportovní lyže využívat příliš často, půjčte si je. Lyžařské bazary vám nabídnou stovky kusů bazarových lyží, které vám dodají oservisované a připravené na sjezdovku. Ušetříte přitom až několik tisícovek, které můžete využít mnohem příjemněji. Například na dobrou večeři a wellness.

PR článek.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


2 × = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>