Čelovka Fenix HP05
Čelovku dostanete rozloženou. Adjustace je ale rychlá a intuitivní a – proč to nepřiznat – hračičku mého typu to baví. S HP05 se přitom aspoň důvěrně seznámíte.
[singlepic id=21 w= h= float=center]
Všimnete si třeba, že krabička na baterie je opravdu promyšleně chráněna před vodou. HP05 má odolnost standardu IPX-6, což znamená ostřikování silným proudem vody ze všech stran. Jinak řečeno průtrž mračen. Nezkoušel jsem to, ale po vlastní instalaci těsnění tomu věřím. Pouzdro se totiž zavírá přítlačnou páčkou, která k těsnění přilne opravdu silně.
Jistým nezvykem pro mě bylo pouzdro na tři tužkové baterie na zátylku. Všechny mé dosavadní čelovky totiž měly zdroj umístěn přímo v reflektoru. S pouzdrem se ale rychle sžijete a jeho výhody jsou mimo diskusi (viz box).
Hlavu nezatěžuje, takže se s čelovkou dá třeba i běhat (bez baterií váží 161 gramů). Aby vám při pohybu na hlavě „nelítala“, je vybavena páskem přes temeno.
Konec žárovek
Srdcem HP05 je bílá LED dioda Cree XP-G R5 firmy Nichia. To si zaslouží technickou odbočku. Taky jste kdysi na vandry vozili klasickou baterku se žárovkou? Ta se už dnes hodí tak leda do sklepa pro brambory. V 90. letech nahradily žárovky LED diody s vyšší účinností přeměny elektrické energie na světlo. Zatímco žárovka „umí“ na watt asi 8 až 15 lumenů, dioda zvládala až 40 lumenů. Další technologický skok pak přišel kolem roku 2007. Nové typy diod zvládají až 80 lumenů – desetkrát víc než žárovka. Právě tohle nastartovalo boom výkonných diodových čelovek.
Další výhodou je odolnost a spolehlivost. Zatímco žárovka je choulostivá na pád nebo na úder a může se vám v ní přepálit vlákno, dioda se jen tak nerozbije. Svítit vydrží až 50 000 hodin, nepřetržitě tedy šest let. Oproti žárovce se jen dioda při vyšších výkonech víc zahřívá. Výrobci to řeší buď nejrůznějším žebrováním k lepšímu odvodu tepla, nebo automatickým vypnutím nejsilnějšího světelného módu po určité době svícení. Je tomu tak i u HP05, kde se „turborežim“ po deseti minutách přepne na nejbližší nižší.
Čelovka disponuje světelným tokem až 350 lumenů a dosvitem až 122 metrů. Elektronika přitom světelný výkon udržuje konstantní po celou dobu životnosti baterií. Výkon tedy neklesá s jejich postupným vybíjením. Čelovka je vybavena čtyřmi režimy výkonu (nízký, střední, vysoký a turbo), které se přepínají pravým tlačítkem. Pro většinu uživatelů bude nejspíš nejčastější vysoký výkon (150 lumenů), který podle výrobce vydrží 6,1 hodiny. Nízký výkon (4 lumeny) by měl s alkalickými bateriemi vydržet až 170 hodin, tedy sedm dnů v kuse. Standardy výkonu jsou v souladu s normou – tohle prostě není laciný šunt z tržnice.
Intuitivní ovládání
Levé tlačítko obsluhuje blikací SOS mód a červenou diodu. Ta je určena k jemnému přisvícení v situaci, kdy nechcete porušit akomodaci oka na tmu. Díky pouhým dvěma tlačítkům je ovládání čelovky zcela intuitivní. Ze začátku je jen nezvyk, že si pamatuje poslední použitý režim výkonu. Působí to trochu rušivě, ale zase nemusíte po opakovaném zapnutí problikávat všechny režimy.
Reflektor se dá sklápět v rozsahu 60 stupňů. V základní poloze jsou tlačítka chráněna proti nechtěnému zapnutí třeba v batohu. Na rozdíl od některých konkurenčních výrobků má HP05 pevné ohnisko bez možnosti fokusování, což vychází z filozofie firmy Fenix. Všechno má totiž své pro a proti. Fokus si musíte pokaždé „přeštelovat“ na míru, což zdržuje, případně se vám sám rozšteluje v batohu. U HP05 je světelný kužel „na tvrdo“ nastavený tak, že má zaostřený střed a široké okraje.
Systém „dva v jednom“ pokrývá naprostou většinu situací. Než jsem v noci čelovku poprvé zapnul, měl jsem vůči němu předsudky, protože člověk má rád věci co nejvíc pod kontrolou. Ukázalo se ale, že poměr nasvícení centra a periferie je zvolen opravdu univerzálně. A výhodou je, že nemusíte nic řešit. Více informací naleznete zde .
Někteří konkurenční výrobci používají jako zdroj energie tři mikrotužkové baterie. Zaprvé jim to umožňuje integrovat zdroj přímo do těla čelovky a zadruhé to snižuje hmotnost. Firma Fenix uvažuje jinak. Jedna klasická tužkovka má stejnou kapacitu jako tři mikrotužkovky, takže čelovka Fenix vydrží svítit řádově třikrát déle než konkurence. Tužkovka váží 22 gramů, mikrotužkovka 12 gramů. Kdyby tedy konkurence na stejnou kapacitu použila devět mikrotužkovek, jejich celková hmotnost by byla o 42 gramů vyšší (asi o třetinu). Tužkovka a mikrotužkovka přitom stojí zhruba stejně. Provoz čelovky Fenix tedy vychází třikrát levněji. |
P.S.
Alternativa: Fenix HP25
Tato čelovka s výkonem až 360 lumenů je vybavena dvěma reflektory. Jeden poskytuje zaostřený paprsek s dosvitem až 153 metrů, druhý poskytuje široký paprsek k nasvícení bezprostředního okolí. Možnost přepínání i kombinací obou reflektorů zvyšuje její univerzálnost.
Text a foto: Ivan Brezina
Napsat komentář